3 Հունիս 2006 - 09:57 AMT
Հայկական հուշարձաններն ավիրելու համար Թուրքիան նոր միջոցներ է կիրառում` «վերականգնողական աշխատանքներ»
Թուրքիան նոր միջոցներ է կիրառում հայ մշակույթի կոթողների ոչնչացման գործում: Այդ մասին երեկ Երեւանում լրագրողներին հայտարարել է պատմական գիտությունների թեկնածու Հայկ Դեմոյանը: «Եթե առաջ հուշարձանները Թուրքիայում ոչնչացվում էին բացեիբաց, ապա այժմ դրությունն արմատապես փոխվել է»,- նշում է պատմաբանը:
Նրա խոսքերով, ներկա դրությամբ Անիում ու Ախթամար կղզում «վերականգնողական աշխատանքներ են տարվում»` նպատակ ունենալով վերականգնել Անիի ու Ախթամարի ավերակները: Ինչպես նշել է Հ. Դեմոյանը, այդ պատրվակով թուրքական իշխանությունները «ավարտին են հասցնում» հայկական հուշարձանների ցեղասպանությունը, որ սկսել էին դեռ 1915 թվականին Օսմանյան Թուրքիայում Հայոց ցեղասպանությանը զուգահեռ: «Այն օրերին թուրքերը ոչնչացրել են ոչ միայն 1.5 հայ, այլեւ հայ մշակույթի բազմաթիվ կոթողներ»,- հայտարարել է պատմաբանը, հայտնում է «Նովոստի-Առմենիան»:

3 Июнь 2006 - 09:57 AMT
Турция использует новые методы в процессе уничтожения армянских памятников культуры. Об этом накануне заявил журналистам в Ереване кандидат исторических наук Айк Демоян. «Если ранее памятники в Турции уничтожались открыто, то теперь ситуация в корне изменилась», – отмечает историк.
По его словам, на данный момент в Ани и на острове Ахтамар осуществляются «восстановительные работы» с целью так называемого восстановления развалин в Ани и Ахтамаре. Как отметил А. Демоян, под этим предлогом турецкие власти “доканчивают” геноцид армянских памятников, начатый ими еще в 1915 году параллельно Геноциду армян в Османской Турции. «В те дни турки уничтожили не только 1.5 млн. армян, но и тысячи памятников армянской культуры», – заявил историк, сообщает “Новости-Армения”.