(?) Ի՞նչն է Ձեզ ստիպում այսքան ջանասիրաբար աշխատել մի տարիքում, երբ մարդկանց մեծամասնությունը թոշակի է անցնում:
(!) Երբ մշտապես չեք աշխատում ու նոր գաղափարներ չունեք, այդ ժամանակ եք ծերանում, և դա է ամենասարսափելին: Ծնկներս են ծանրացել, բայց քանի դեռ ուղեղդ գործում է, ամեն ինչ աշխատում է: Ես բազում ծրագրեր ունեմ առաջիկա տասը տարվա համար: Ուզում եմ միակ երգիչը լինել, որ դեռ բեմում կլինի 100 տարեկանում: Դա հրաշալի կլինի, միակն աշխարհում: Միայն տասը տարի է պետք սպասել: Դժբախտաբար, դա շատ կարճ ժամանակ է:
(?) Ինչպե՞ս եք մոտենում Ձեր դերին` որպես դեսպան:
(!) Կարող եմ ակտիվ դիվանագետ լինել: Օրինակ՝ մենք 12.000 մարդ ենք Սիրիայից բերել Հայաստան: Մենք պետք է նրանց դուրս հանենք երկրից, որովհետև նրանք կսպանվեն քրիստոնյա լինելու համար: Ոչ միայն քրիստոնյա հայերը, այլև եզդիներն ու քրդերը, որոնք մահմեդական են, սակայն այլ կերպ են ապրում: Սա քաղաքականություն չէ, բնավ քաղաքականության հարց չէ, այլ` դիվանագիտության:
Ես աշխատում եմ և հետո նոր ասում մարդկանց, թե ինչ եմ արել: Չեմ հարցնում նախագահին՝ ինչ պետք է անեմ: Մտածում եմ՝ դա չափազանց բարդ կլիներ: Օրինակ՝ առաջիկայում հանդիպում ունեմ Թուրքիայի դեսպանի հետ, ինչը հազվադեպ բան է: Չեմ ուզում ասել այդ մասին մինչև չգնամ, որովհետև նրանք կասեն՝ «Մի՛ արա դա» կամ «Մի՛ գնա այնտեղ», իսկ ես ուզում եմ ազատ մարդ լինել: Խնդիրներ կան ոչ միայն թուրքերի հետ, որոնք չեն ուզում ճանաչել Հայոց ցեղասպանությունը, այլև որոշ հայերի հետ, որոնք չեն ուզում` ես բարեկամական լինեմ թուրքերի հետ: Նրանց դեմ ոչինչ չունեմ, որովհետև նրանք չեն իրագործել ցեղասպանությունը, այլ` նրանց պապերը: Ապրիլի 15-ին կլինի արդեն 100 տարի, ինչ թուրքերը չեն ճանաչում Ցեղասպանությունը, և եթե ես կարող եմ այդ հարցում ինչ որ կերպ օգնել, կանեմ դա: Հուսով եմ` կարող եմ օգնել, որպեսզի երկու երկրների միջև մի բան տեղի ունենա:
(?) Ձեր մարդասիրական գործունեությունը դրա շարունակությո՞ւնն է:
(!) Իմ հիմնադրամն ունեմ` «Ազնավուրը՝ Հայաստանին»: Շատ բարդ է, երբ հեռուստամարաթոն կամ նման մի բան չունես, բայց ես կառուցեցի այն: Ամեն ինչ ինքնուրույն եմ անում: Բարեգործական համերգներ եմ կազմակերպում ու նաև երգերիս եկամտի մի մասը փոխանցում: Համերգներին հազարավոր տոմսեր են վաճառվում, այնպես որ դրա համար գումար է ճարվում: Ոչ մեկին չեմ խնդրում նվիրատվություն անել: Ներսից եմ աշխատում, այդ ամենը գալիս է սրտիցս ու ուղիղ գնում այնտեղ: Ամեն տարի գնում եմ Հայաստան` պարզելու` որոնք են մարդասիրական կարիքներն ու դրանցից որոնք են հրատապ: Մենք կառուցել կամ վերանորոգել ենք 47 դպրոց ու վիրաբուժական 3 կենտրոն:
Բայց հստակեցնեմ` ես քաղաքականության հետ կապ չունեմ: Չեմ ուզում: Իմ հանդիսատեսի շարքում կան բոլոր կրոնների, գույների, խավերի ու լեզուների մարդիկ: Չեմ պատրաստվում մեկին մյուսի պատճառով դավաճանել: Ես բաց եմ բոլորի համար, ում դուր են գալիս իմ երգերը: Նաև իմ հաճույքի համար եմ այցելում տարբեր երկրներ: Գնացել եմ Կամբոջա ու Թաիլանդ, ոչ թե ծովափ, այլ երկրի ներսում շրջել, լուսանկարներ արել: Եղել եմ Չինաստանում, այնտեղ չեմ երգել, բայց ուզում եմ համերգ կազմակերպել:
(?) Դուք նկարահանվել եք ավելի քան 70 ֆիլմում, իսկ վերջերս հնչունավորեցիք «Դեպի վեր» ( Up) մուլտֆիլմի ֆրանսերեն տարբերակը: Նոր դերե՞ր առաջիկայում:
(!) Հոգնել եմ կինոյից: Խաղալը շատ ժամանակ է խլում: Չեմ ուզում 2 ամիս անցկացնել ընտանիքիցս ու աշխատանքիցս հեռու: Եթե փոքրիկ դեր է, կընդունեմ, բայց ինձ գրելու ժամանակ է պետք: Վերջին 4 կամ 5 տարին գիրք եմ գրում, արդեն 7 հատ, իսկ հիմա առաջին անգամ վեպ եմ գրում: Հենց նոր եմ ավարտել մյուզիքլի վրա աշխատանքները, որը կբեմադրվի Բրոդվեյում` «Ապրիր կյանքը» (Vive le Vie):
Մի բան կա, որի շուրջ ուզում եմ խոսել Ատոմ Էգոյանի հետ: Ինձ տեսնում եմ փոքր դերում: Թեման շատ անսովոր է, մի բան է, որ նախկինում չի արվել: Ես այն հատուկ ինձ համար չեմ գրել, բայց մի փոքրիկ մաս կա, որ կարող եմ խաղալ: Եթե նա համաձայնի, շատ լավ: Պատրաստվում եմ նրան հանդիպել Կանադայում ու փոխանցել պատմվածքը, տեսնենք` ինչ կլինի: Կհանդիպենք սեպտեմբերին, երբ գնամ Մոնրեալ:
(?) Կան արդյոք փոփ աստղեր, որոնցով հիանում եք կամ ուզում գործակցել, կամ նոր երաժշտություն, որ հավանում եք:
(!) Ես տեսնում եմ նոր աստղերին, գնում եմ նրանց ձայնագրությունները, բազում զուգերգեր եմ կատարել ռոք աստղերի հետ: Գիտեք, չկան «երաժշտության ոճեր», «երաժշտության տեսակներ». կա երկու տեսակ` լավը և վատը: Շատ եմ գրել, որ օգնեմ երիտասարդներին հասկանալ` այն, ինչ անում ենք, հեշտ չէ: Դու չես կարող մեկ օրում աստղ դառնալ: Շատ կարևոր է երիտասարդությանը ստիպել դա հասկանալ: Նրանք երգում են ու երբեք մեծ աստղ չեն դառնա, քանի որ երգում են այն, ինչ կարծում են՝ լավ է, բայց նմանակում են ամերիկացիներին, որը նրանց մայրենի լեզուն չէ: Ես չգիտեմ որևէ ֆրանսերեն երգ, որը վերջերս հայտնի է դարձել Ամերիկայում մինչև La Vie en Rose, C’est Si Bon երգերը, հզոր ֆրանսերեն երգեր: Փոփ երգեր. ամերիկացիները դրանք շատ ավելի լավ են կատարում:
(?) Այդ դեպքում ի՞նչ եք մտածում ֆրանսերեն լեզվի կարգավիճակի մասին:
(!) Ֆրանսիական երաժշտությունն աստիճանաբար վերադառնում է: Ֆրանսիացիները երբևէ ռիթմ չեն հնարել, մենք ունենք տանգո և ջազ, բայց ամեն ինչ դրսից է եկել: Եվ դրանք օգտագործել եմ ֆրանսերեն տեքստերի հետ, միացնելով դրանք, ինչն աշխատում է: Ես ֆրանսիացի արտիստ եմ, ոչ ամերիկացի, իտալացի կամ հայ: Ես ֆրանսիացի եմ, և ուզում եմ հանդիսատեսին ցույց տալ լավագույնը, ինչ մենք կարող ենք անել Ֆրանսիայում: Մենք երգի լավագույն տեքստեր գրողն ենք, քանի որ լեզուն կենդանի ենք պահում: Երիտասարդները վերադառնում են դեպի ֆրանսիական երաժշտություն և նրանք հպարտանալու են իրենց մշակույթով:
Այդ բոլոր մրցութային շոուները, The Voice, Do you Know the Lyrics?, գալիս են ու կարծում, թե աստղ են, բայց երբեք էլ չեն լինի: Գուցե տասը հազարից մեկին դա հաջողվի: Միգուցե: Եվ շոուները դա վաճառում են իբրև երազանք, սակայն կարող է մի օր մղձավանջ դառնալ: Մենք պետք է երիտասարդներին ստիպենք հասկանալ` դա այդպես չի արվում, դա բարդ աշխատանք է: Ես այս թեմայով 3 գիրք ունեմ և արդեն գրում եմ 4-րդը: Դրանք շատ լավ են ընդունվել: Երկխոսություն եմ սկսել երիտասարդների ու շոու-բիզնեսի մարդկանց հետ: Ես եմ «բոսը» այս երկրում: Սինատրան տեր էր Ամերիկայում, Խուլիո Իգլեսիասը` Իսպանիայում, և, իհարկե, ես եմ «շեֆը» Ֆրանսիայում: Կարծում եմ կարևոր է ունենալ մեկը, ում կհետևես: Ես էլ եմ «բոս» ունեցել` Պիաֆ, Շառլ Թրենե, Մորիս Շեվալյե: Նրանք լավագույնն էին:
(?) Նոր ալբոմի համար թեմա կա՞ արդեն:
(!) Անցյալը: Բաներ, որ ապրել եմ, բաներ, որ տեսել եմ: Առաջին անգամ երգ եմ գրել պատերազմի մասին: Առաջին անգամ է, մինչև այդ չէի գրել: Բայց գիտեք, գաղափարները միշտ սավառնում են օդում, և հիմա դրանք բոլորը վերադառնում են, և ես էլ եմ դրանց հետ վերադառնում: Գրեթե վերջացնում եմ գրելը: Որոշ բաներ եմ շտկում: Երբեք լիովին չեմ գոհանում արածովս: Պետք է դրա վրա աշխատեմ նորից ու նորից, ու նորից: Մեկ բառի համար կարող եմ երկու գիշեր չքնել, ընդամենը մեկ բառի, որ ականջիս համահունչ չի թվում: Ոչ ոք չի կարող մեկ բառ փոխարինել իմ երգերում: Ոչ ոք: Բառերն իմ հպարտությունն են:
Նայեք, այս պատն ամբողջովին պատված էր ոսկե ձայնասկավառակներով: Եվ ինքս ինձ այստեղ մշտապես տեսնելով, պետք է ասեի` «Բավական է»: Պետք է սրանք փոխարինեմ ընտանիքիս ու ընկերներիս լուսանկարներով:
Ամբողջ պատը պետք է լուսանկարներ լինեն: Դա ավելի լավ է, քան ոսկե ձայնասկավառակներով պատը: Էլ ոչ մի «Նայեք, այսքան ձայնագրություն եմ վաճառել»: Ես հիմա ազատ եմ: Այստեղ է Legion d’Honneur (Պատվի լեգեոն) մեդալը: Այն անկյունում եմ դրել, որ մարդ չտեսնի: Առաջ հպարտ էի, հիմա դադարել եմ: Երիտասարդներին ասում եմ` հպարտ մի եղեք, պարզապես աշխատեք:

15 Сентябрь 2014 - 14:30 AMT
(!) Стареешь тогда, когда не работаешь и не реализуешь новых идей, и это ужасно. Меня стали подводить колени, но пока работает мозг, работает все. У меня множество планов на ближайшие 10 лет. Хочу стать единственным певцом, который будет выходить на сцену в 100 лет. Это будет прекрасно, и я буду единственным в мире. Надо только подождать 10 лет. К сожалению, это очень недолгий срок.
(?) Как Вы относитесь к своей роли посла?
(!) Я могу быть очень активным посолом. К примеру, в Армению из Сирии мы перевезли уже 12 тыс. человек. Но должны вывезти из Сирии остальных, так как они будут убиты за свою бытность христианами. Это не только христиане-армяне, но и езиды, курды, которые, хоть и мусульмане, но живут по другим законам. Это не политика, вопрос не политики, а дипломатии.
Я делаю что-то и только потом говорю людям о том, что сделал. Не спрашиваю президента, что мне делать. Думаю, это было бы слишком сложно. К примеру, в ближайшее время я собираюсь встретиться с послом Турции, что само по себе довольно редкое событие. Не хочу говорить об этом до встречи, потому что мне начнут говорить: «Не делай этого», «Не ходит туда», а я хочу быть свободным человеком. Проблема не только в том, что турки не признают Геноцид, но и в том, что некоторые армяне не хотят, чтобы я устанавливал нормальные отношения с ними. Я не имею ничего против турок, так как Геноцид совершали не они, а их деды. В апреле 2015 года исполнится 100-лет, как турки отрицают Геноцид, и если я могу как-то помочь в данном вопросе, то помогу. Надеюсь, смогу помочь, чтобы в отношениях между двумя странами наметились какие-то подвижки.
(?) Вы продолжаете свою благотворительную деятельность?
(!) У меня есть фонд «Азнавур Армении». Очень сложно сделать что-то без проведения телемарафонов, но мне это удалось. Я все делаю сам. Организовываю благотворительные концерты, передаю часть доходов от моих песен. На концерты продаются тысячи билетов, так что деньги найти для фонда можно. Я никого не прошу о пожертвованиях. Я работаю изнутри, все идет от сердца. Я каждый год еду в Армению, чтобы выяснить гуманитарные потребности и какие из них наиболее приоритетны. Мы построили и отремонтировали 47 школ и 3 хирургических центра.
Но хочу уточнить: я не имею ничего общего с политикой. Не хочу. Среди моих зрителей есть люди всех конфессий, цветов, слоев и языков. И я не собирают предавать одного ради другого. Я открыт для всех, кому нравятся мои песни. Я посещаю разные страны и ради собственного удовольствия. Я бывал в Камбодже и Таиланде, и не на побережье, а в глубине страны. Бывал в Китае, там не пел, но хочу организовать концерт.
(?) Вы снялись в более чем 70 фильмах, а недавно озвучили французскую версию мультфильма «Наверх» (Up). Планируются ли новые роли?
(!) Я устал от кино. Игра в кино отнимает очень много времени. А я не хочу проводить 2 месяца вдали от своей семьи и работы. Если это будет маленькая роль, то я приму предложение, но мне нужно время, чтобы писать. Последние 4 или 5 лет я пишу книги, написал уже 7, а теперь в первый раз пишу роман. Только что закончил работу над мюзиклом «Живи жизнь», который будет поставлен на Бродвее.
Есть один вопрос, который я бы хотел обсудить с Атомом Эгояном. Я вижу себя в маленькой роли. Тема очень необычная, это то, что до сих пор никем не делалось. И я написал ее не для себя, но есть маленький отрывок, который я смог бы сыграть. Если он согласится, будет хорошо. Я собираюсь с ним встретиться в Канаде и передать повесть, посмотрим, что получится. Встретимся в сентябре, когда я приеду в Монреаль.
(?) Есть ли поп-звезды, которыми Вы восхищаетесь, или с которыми хотели сотрудничать? Или новая музыка, которая Вам нравится?
(!) Я вижу новых звезд, покупаю их диски, спел немало дуэтов с рок-звездами. Знаете, нет «музыкальных стилей», «музыкальных направлений», есть два вида музыки: хорошая и плохая. Я много писал, пытаясь помочь молодежи понять: то, чем вы занимаетесь, нелегко. Нельзя за один день стать звездой. Очень важно заставить молодежь понять это. Они поют и никогда не станут крупными звездами, потому что поют то, что им кажется хорошей музыкой, но копируют американцев, поют на английском, который не является их родным языком. Я не знаю ни одной французской песни, которая в последнее время стала бы популярной в Америке, как раньше были популярны La Vie en Rose, C’est Si Bon – по-настоящему сильные французские песни. Поп-музыка… американцы поют эти песни гораздо лучше.
(?) В этом случае, что Вы думаете о статусе французского языка?
(!) Французская музыка постепенно возвращается. Французы никогда не придумывали ритмов. У нас есть танго и джаз, но все это пришло извне. Я использовал их с французскими текстами, объединяя их, что хорошо работало. Я – французский артист, не американский, не итальянский, не армянский. Я – француз, и хочу показать зрителю все самое лучшее, что мы можем сделать во Франции. Мы – лучшие авторы текстов, так как стараемся сохранить наш язык живым. Молодежь возвращается к французской музыке, и они будут гордиться своей культурой.
Люди приходят на эти конкурсы и шоу – Th Voice, Do you Know the Lyrics?, и думают, что они звезды, но никогда ими не станут. Может быть, одному из десяти тысяч это удастся. Может быть. А шоу продают эту возможность как мечту, которая однажды может обратиться кошмаром. Мы должны заставить молодых понять: это делается не так, это тяжелая работа. Я написал по этой теме 3 книги и уже пишу 4-ую. Они были приняты очень хорошо. Я начал диалог между молодежью и людьми шоу-бизнеса. Я «босс» в этой стране. Синатра был хозяином в Америке, Хулио Иглесиас – в Испании, и, конечно же, я «шеф» во Франции. Думаю, важно, чтобы был кто-то, за кем можно следовать. И у меня были «боссы» – Пиаф, Шарль Трене, Морис Шевалье. Они были лучшими.
(?) Уже есть тема для нового альбома?
(!) Прошлое. То, что я пережил, то, что я видел. Впервые я написал песню о войне. Впервые, до этого я этого не делал. Но знаете, идеи всегда витают в воздухе, и теперь они все возвращаются, и я возвращаюсь вместе с ними. Я уже почти закончил работу над этой песней. Сейчас кое-что исправляю. Я никогда не бывают полностью доволен своей работой. Должен работать снова, и снова, и снова. Из-за одного слова могу не спать две ночи, всего лишь из-за одного слова, которое не кажется мне созвучным. И никто не может изменить ни слова в моей песне. Никто. Слова – это моя гордость.
Смотрите, эта стена полностью заполнена золотыми дисками. И я должен сказать себе: «Довольно». Я должен заменить их фотографиями моей семьи и друзей.
Вся стена должна быть в фотографиях. Это лучше, чем стена золотых дисков. И больше никаких «Смотрите, я продал столько записей». Сейчас я свободен. Здесь же медаль Почетного легиона. Я ее поместил в угол, что никто ее не видел. Раньше я гордился, теперь – нет. Я говорю молодым: «Не гордитесь, просто работайте».