16 Սեպտեմբեր 2014 - 09:00 AMT
Դիվերսիաների կանխարգելման նոր համակարգ` Հայաստանում ու Արցախում. Նախարարը դեմ է տարկետմանը (թարմացված)
Հակառակորդի դիվերսանտները չեն կարողացել ու չեն կարողանա հաջողություն գրանցել ու կատարել իրենց առաջադրանքը, քանի որ և՛ Արցախում, և՛ Հայաստանում ստեղծվել է համապատասխան պաշտպանական միջավայր, ինչպես նաև` հակառակորդի դիվերսիաների դեմ պայքարի հատուկ համակարգ: ՀՀ պաշտպանության նախարար Սեյրան Օհանյանը սեպտեմբերի 16-ին Երևանի պետական համալսարանում ուսանողների և դասախոսների հետ հանդիպման ժամանակ հայտարարել է հակառակորդի դիվերսիաների կանխարգելման համակարգի ստեղծման մասին:
«Հակառակորդի բոլոր դիվերսիոն գործողությունները հասել են մինչև մեր ստեղծած այդ ինժեներական սարքավորումները և կանգ առել, չեն կարողացել առաջ գնալ»,–ասել է նախարարը։
Իսկ այդ դեպքում ինչպես են մարդիկ հատում սահմանը, հարցնում է նախարարն ու ինքն էլ պատասխանում`տեղանքը լեռնային է, յուրաքանչյուր մետրը փակելը` անհնար.
«Որոշ տեղերում կան բաց տարածքներ, այդ տեղերում կան համապատասխան նշաններ, բայց բնակիչները դրանց ուշադրություն չեն դարձնում: Փորձը ցույց է տալիս, որ սահմանը հատած մարդկանց մեծ մասը որոշակի մտավոր խնդիրներ ունեցող մարդիկ էին և ուշադրություն չեն դարձրել այդ նշաններին»:
Անդրադառնալով սահմանում լարվածություն ստեղծելու հակառակորդի չստացված փորձերին, Սեյրան Օհանյանը նշել է, որ «այս ամբողջ գործընթացի ընթացքում ստեղծել ենք պայմաններ, որ այլևս Հայաստանի և Արցախի հետ պարտադրելու պայմանով խոսելն անհնար է: Արցախի ինքնորոշմանն այլընտրանք չկա»։
Բացի այդ, նախարարի խոսքով, ԶՈՒ զարգացման մեջ 2014-15 թվականներն առանձնահատուկ տարիներ են. սկսում ենք մեր պատմության մեջ պաշտպանական ուժի երկրորդ վերանայումը` ուշադրություն դարձնելով նաև «ղեկավարում առաջադրանքի միջոցով» սկզբունքի ձևավորմանը, գրում է Tert.am-ը:
Օգոստոսի 9-ին վարչապետ Հովիկ Աբրահամյանը հայտարարել է, որ Լեռնային Ղարաբաղի նախագահը կարևոր առաջարկ է արել՝ պետք է ունենանք այնպիսի սարքավորում, որը թույլ կտա դիտարկել ամբողջ սահմանը:
«Այժմ հաշվարկվում է այդ նախագիծը: Հայաստանի կառավարությունը կփորձի անպայման սատարել այդ ծրագրի իրականացմանը»,- նշել է վարչապետը:
Հովիկ Աբրահամյանի խոսքով, որևէ աջակցություն չեն խնայելու, որպեսզի հայկական բանակն ավելի մարտունակ լինի: Յուրաքանչյուր ֆինանսական ռեսուրս պատրաստ են տրամադրել` բանակը զինելու, հայկական հողն ու սահմանը պաշտպանելու համար, քանի որ «այլընտրանք չունենք»:
ԵՊՀ-ում նախարարն անդրադարձել է նաևզորակոչից տարկետման իրավունքի վերաբերյալ հարցին.
«Յուրաքանչյուր հայ տղամարդ պետք է իր ծառայությունը կատարի, ես կողմ եմ, որ այդ տարկետումը վերացվի»,- ասել է Սեյրան Օհանյանը, գրում է Panorama.am-ը:
«Ժառանգություն» խմբակցության ղեկավար Ռուբեն Հակոբյանը և քարուղար Թևան Պողոսյանն առաջարկում են չեղարկել ուսման պատճառով զինծառայության տարկետման իրավունքը: Սեպտեմբերի 12-ին նրանք «Զինվորական ծառայություն անցնելու մասին» և «Բարձրագույն և հետբուհական մասնագիտական կրթության մասին» օրենքներում համապատասխան փոփոխություններ կատարելու առաջարկ են ներկայացրել ԱԺ:
Սեպտեմբերի 12-ին Սեյրան Օհանյանը հայտարարել է, որ Հայաստանի զինված ուժերը կհամալրվեն նոր հեռահար զենքով: Նախարարը չի մանրամասնել, թե Հայաստանն ումից է գնելու այդ զենքերը: Օհանյանը հիշեցրել է ռազմական գաղտնիքի և դրա պահպանման սկզբունքի մասին` հավելելով, որ այն, ինչ կարող էր` արդեն ասել է»:
Ավելի վաղ նախարարն ասել էր, որ նոր՝ «հեռահար, գերճշգրիտ» սպառազինության ձեռքբերումը կավարտվի 2014-ին: Չի բացառվում, որ խոսքը ռուսական «Իսկանդեր» օպերատիվ տակտիկական հրթիռային համակարգի արդիականացված մոդելի մասին է: Դեռ 2013-ի ամռանը «Ազատություն» ռադիոկայանն իր աղբյուրների վրա հղումով հայտնել էր, որ Հայաստան են ներկրվել «Իսկանդեր» տիպի համակարգեր, սակայն պաշտոնապես այդ տեղեկատվությունը ոչ հաստատվեց, ոչ հերքվեց:

16 Сентябрь 2014 - 11:16 AMT
Передовые рубежи Армении и Арцаха обеспечены системой предотвращения диверсий: Противник вперед не продвинется
Министр обороны Армении Сейран Оганян на встрече со студентами и профессорско-преподавательским составом Ереванского государственного университета сообщил о создании системы предотвращения диверсий со стороны противника.
«И в Арцахе, и в Армении создана соответствующая оборонительная атмосфера, в том числе система предотвращения диверсий. Все диверсионные действия азербайджанцев доходили до установленного нами инженерного оборудования и не могли продвигаться дальше», – сказал он.
Говоря о пересечениях границы рядовыми гражданами, Сейран Оганян заявил, что гористая местность не позволяет контролировать каждый метр. «Кое-где есть неконтролируемые участки, где установлены соответствующие знаки, но местные обычно на них внимания не обращают. Как показывает опыт, большинство перешедших границу имеют некоторые проблемы со здоровьем и просто не обратили внимания на знаки», – сказал он.
9-го августа во время рабочего визита в Нагорно-Карабахскую Республику премьер-министр Армении Овик Абрамян заявил, что «президент Нагорно-Карабахской Республики также сделал важное предложение о необходимости приобретения оборудования, которое позволит вести наблюдение за всей приграничной зоной». «Сейчас ведется подсчет стоимости проекта. Правительство Армении попытается обязательно содействовать реализации этой программы», – сказал Абрамян.
Говоря о наблюдавшейся недавно напряженности на передовой, глава оборонного ведомства отметил: «Противник не может сидеть спокойно и проводит политику целенаправленного обострения ситуация. Но ему это не удается».
«Мы создали такие условия, что отныне с Арменией и Арцахом невозможно говорить с позиции силы и что-то навязывать», – сказал Оганян, указав на отсутствие альтернативы самоопределению Арцаха. По его словам, победа, которую армянская сторона одержала во время Карабахской войны, сегодня, несомненно, увеличивается в разы.
Ранее Сейран Оганян заявил, что ВС Армении вскоре получат на вооружение новое, дальнобойное оружие. Одновременно Оганян не стал раскрывать подробности относительно сроков приобретения и типа оружия. «Вы знаете, что многие вопросы военно-технического сотрудничества содержат также элемент военной тайны, поэтому добавить мне нечего», – сказал он.
Отвечая на вопрос о поставках Россией оружия Азербайджану, он ответил, что Армения следит за вооружением соседней республики. «Мы выражаем свою точку зрения и обеспокоенность на всех уровнях», – сказал он.
До того министр указывал, что приобретение нового – «дальнобойного и сверхточного» вооружения, будет завершено в ходе 2014 года. Не исключается, что речь идет о приобретении модификаций российского оперативного тактического ракетного комплекса «Искандер»: еще летом 2013 года радиостанция «Азатутюн» со ссылкой на источники сообщала о доставке в Армению нескольких комплексов ОТЕК «Искандер», однако официального подтверждения или опровержения информация не получила.