5 Հունիս 2006 - 09:19 AMT
Հունիսի 3-ին Մոսկվայում տեղի է ունեցել բողոքի ակցիա, ի հիշատակ այն մարդկանց, որոնք զոհվել են մաշկագլուխների ձեռքից ազգային թշնամանքի եւ անհանդուրժողականության հողի վրա: Ինչպես հաղորդում է Ռուսաստանի հայերի «Երկրամաս» թերթը, ակցիան կազմակերպել էին մի խումբ հայ երիտասարդներ եւ մասնակիցները եւս հիմնականում Մոսկվայի եւ Մերձմոսկովյան շրջանների հայ երիտասարդության ներկայացուցիչները: Կազմակերպիչների թվում են` ՄՊՀ ուսանողներն ու դասախոսները, ինչպես նաեւ մի շարք հայկական հասարակական կազմակերպություններ, ինչպես օրինակ` ՄՊՀ Հայկական ուսանողական ասոցիացիան եւ Հայ երիտասարդության ինտելեկտուալ համագործակցության միությունը: Հայտնի է, որ Ռուսաստանի հայերի միությունը հրաժարվել է մասնակցել ակցիային, պատճառաբանելով թե ակցիան արտոնված չէ իշխանությունների կողմից:
Հիշեցնենք, որ մայիսի 25-ին Մոսկվայի մերձքաղաքային էլեկտրագնացքում սպանվեց 19-ամյա հայ երիտասարդ Արթուր Սարդարյանը: Հետաքննությունը գտնում է, որ հանցագործությունը կատարվել է ազգային ատելության հողի վրա: Երկու անհայտներ դանակահարել են պատանուն տասնյակ վկաների աչքերի առջեւ: Վերջին ժամանակներս սա հայերի առաջին սպանությունը չէ: Ապրիլի 22-ին Մոսկվայի մետրոյի «Պուշկինսկայա» կայարանում բազմաթիվ վկաների աչքի առաջ մաշկագլուխները դանակահարեցին 17-ամյա ուսանող Վիգեն Աբրամյանցին: Նրա չորս ընկերները ծեծի են ենթարկվել, երկուսը վնասվածքներ են ստացել: Հետաքննությունը դիտարկում է այս գործում նաեւ ազգային հողի վրա սպանության վարկածը: Հանցագործների որոնումներն արդյունք չեն տվել:

3 июня на Васильевском спуске в Москве состоялась акция в память людей, погибших от рук скинхедов по мотивам национальной вражды и нетерпимости. Как сообщает газета армян России «Еркрамас», акция была организована группой армянской молодежи и участие в акции в основном приняли представители армянской молодежи Москвы и Подмосковья. Среди организаторов – студенты и преподаватели МГУ, а также ряд армянских общественных организаций, таких как Армянская студенческая ассоциация МГУ (АСА-МГУ) и Союз интеллектуального взаимодействия армянской молодежи (СИВАМ). Известно, что Союз Армян России отказался от участия в акции, мотивировав это тем, что акция не санкционирована властями.
Напомним, что 25 мая в московской пригородной электричке произошло убийство 19-летнего армянина Артура Сардаряна. Следствие считает, что преступление совершено по мотивам национальной ненависти. Двое неизвестных забили юношу ножом на глазах десятков свидетелей. Это не первое за последнее время убийство армян. 22 апреля в столичном метро на станции “Пушкинская” на глазах многочисленных свидетелей бритоголовые зарезали 17-летнего студента Вигена Абрамянца. Четверо его товарищей были избиты, двое из них получили травмы. Следствие рассматривает в этом деле также версию убийства на национальной почве. Розыск преступников пока не дал результатов.