Gallup և Healthways կազմակերպությունները հրապարակել են հերթական «երջանկության վարկանիշը», որն արտացոլում է աշխարհի 135 երկրում ու տարածաշրջանում բնակվող մարդկանց տրամադրությունն ու ինքնաընկալումը:
Հաշվետվությունը հիմնված է 5 ցուցիչի վրա, այդ թվում՝ կյանքի նպատակադրումը, սոցիալական կապերը, ֆինանսները, ֆիզիկական առողջությունը:
Լեռնային Ղարաբաղը 14% երջանիկ բնակչությամբ առաջ է անցել Հայաստանից, որտեղ երջանիկ է մարդկանց 8%-ը, Ադրբեջանից (9%), Թուրքիայից (11%) և Վրաստանից (7%): Ադրբեջանն ու Հայաստանը երջանկության վարկանիշում 111 և 112-րդ տեղերում են:
Արցախի աղի բնակչությունն իր հերթին նույնքան երջանիկ է, որքան Մակեդոնիայի, Հարավային Կորեայի, Իրանի, Ռումինիայի, Մոլդովայի, Հորդանանի բնակիչները: ԼՂՀ-ն կիսում է Երջանկության վարկանիշի 75-80 հորիզոնականները վերոնշյալ երկրների հետ:
Վարկանիշի առաջին տեղում է Պանաման՝ այստեղ երջանիկ է բնակչության 61%-ը: Երկրորդը ցուցակում Կոստա Ռիկան է 44%-ով, երրորդը՝ Դանիան 40%-ով: Հատկանշական է, որ երջանիկ «քսանյակում» ամենից շատը լատինամերիկյան պետություններն են, որտեղ բնակչության կենսամակարդակը միջակ է (12 երկիր), Կանադան ու ԱՄՆ-ն և ընդամենը 3 եվրոպական երկիր:
Ցուցակը եզրափակում են Սիրիան ու Աֆղանստանը, որտեղ երջանիկ է բնակչության ընդամենը 1%-ը:
Ավելի վաղ հրապարակված The Children’s society կազմակերպության հետազոտության համաձայն, Հայաստանը երրորդն է Մակեդոնիայից ու Նիդերլանդներից հետո երեխաների երջանկության ցուցանիշով: Ռուսաստանցի երեխաները 19-րդ տեղում են, ցուցակը եզրափակում են Թուրքիայի, ԱՄՆ, Կանադայի, Իտալիայի ու Լեհաստանի երեխաները:

Организации Gallup и Healthways подготовили очередной «индекс счастья», отображающий настроения и самовосприятие людей в 135 странах и регионах мира.
Отчет основывается на пяти показателях, среди которых – наличие цели в жизни, социальные связи, финансы, физическое здоровье.
Нагорный Карабах с 14% счастливого населения оказался счастливей Республики Армения, где счастливы 8% населения, Азербайджана (9%), Турции (11%) и Грузии (7%). Азербайджан и Армения находятся на 111 и 112 местах в индексе счастья.
Население Карабаха, в свою очередь, счастливо также, как население Македонии, Южной Кореи, Румынии, Молдовы, Иордании и Ирана. Карабах делит 75-80 позиции Индекса счастья с вышеуказанными странами.
На первом же месте в индексе оказалась Панама – здесь счастливы 61% населения. Второй в списке идет Коста-Рика с 44%, третьей – Дания с 40% счастливого населения. Примечательно, что в счастливой «двадцатке» больше всего латиноамериканских государств со средним достатком населения (12 стран), Канада и США и всего три европейские страны.
Замыкают список Сирия и Афганистан, где счастлив всего 1% населения.
Проведенное ранее организацией The Children’s society исследование показало, что Армения – третья после Македонии и Нидерланд по показателю детского счастья. Российские дети были на 19 месте, в конце списка оказались Турция, США, Канада, Италия и Польша.