[…] Կիթառի հանդեպ Ջիմիի սերն արտահայտվել է դեռ վաղ մանկությունում՝ արդեն 5 տարեկանում նա տիրապետում էր գործիքին։ Սովորաբար երբ տղան հավաքում էր իր սենյակը, նրա հայրը մահճակալի կողքին մշտապես ցախավելի ձողերի կտորներ էր գտնում։ Ինչպես ավելի ուշ պարզվեց, Ջիմին պատկերացնում էր, թե կիթառ է նվագում։ Այդ ժամանակ ավագ Հենդրիքսը նրան տվեց աղբակույտի միջից գտած ու գրեթե ամբողջովին կոտրված հավայական կիթառ, որն ընդամենը մեկ լար ուներ։ Այդտեղից էլ ամեն ինչ սկսվեց: Իմիջիայլոց, տղան ձախլիկ էր, ինչի դեմ հայրը երկար ժամանակ պայքարում էր՝ համարելով դա «սատանայի տուրք»։ Հետագայում, երբ արդեն հայտնի երաժիշտ էր, հատուկ նրա համար Fender ընկերությունը ձախլիկների համար մոդել թողարկեց։
Չնայած Հենդրիքսն անհավանական տաղանդ ուներ, նա այն զարգացնում էր գրեթե անդադար փորձեր անելով ու կիթառն ամենուրեք մշտապես հետը տանելով։ Երաժշտի բոլոր ընկերներն ու ընկերուհիներն ասում էին, որ նա երբեք չէր բաժանվում գործիքից՝ առաջինը, ինչ արթնանալիս անում էր, նույնիսկ մինչև նախաճաշելը կամ անգամ սենյակից դուրս գալը, վերցնում էր կիթառը։
[…] Երիտասարդ տարիքում Հենդրիքսը քիչ էր մնում երկու տարով բանտ ընկներ մեքենայի գողության մեղադրանքով, բայց հաջողվեց դատարանին համոզել, որ դրա փոխարեն ծառայության անցնի 101-րդ օդադեսանտային բաժնում։ Բայց Ջիմին այնտեղ այդպես էլ դեսանտավոր չդարձավ։ Մեկ տարի էլ չէր անցել, երբ նրան պահուստայինների շարքերն ուղարկեցին՝ պարաշյուտով թռնելիս ոտքը կոտրելու համար։ Բանակում Հենդրիքսին չսիրեցին։ Անպատասխանատվության ու հերթապահության ժամանակ քնելու համար ղեկավարները նրան անպետք էին համարում, բնութագրում որպես «շատ վատ զինվոր»։ Սպաներից մեկի խոսքով, «նա ոչ մի դրական կողմ չուներ»։
[…] Գրեթե բոլոր կենսագիրները միակարծիք են, որ իրական գերաստղ Հենդրիքսին դարձրեց ամերիկյան Մոնթերեյում անցնող ռոք-փառատոնը։ Պատմության մեջ գրված 1967-ի իր ելույթի ժամանակ վերջին երգը կատարելիս, Ջիմին կիթառի վրա բենզին լցրեց, բարձրացրեց գլխավերևում ու հենց բեմի վրա վառեց այն՝ զվարճացնելով հավաքվածներին։ Ի դեպ, այդ դեպքը կարող էր ճակատագրական դառնալ նրա կարիերայում՝ նա ձեռքերի այրվածքներով հիվանդանոց տեղափոխվեց: Ասում են՝ ի սկզբանե Հենդրիքսն ուզում էր վառել իր սիրելի սև Fender Stratocaster-ը, բայց վերջին պահին մտափոխվել էր ու աննկատ փոխարինել այն ավելի էժան տարբերակով։ 1967-ի հունիսի 18-ին Հենդրիքսը Մոնթերեյում բեմը լքեց արդեն կենդանի լեգենդի կարգավիճակով։
Հետագայում լրագրող Քիտ Օլթհեմն իր հարցազրույցներից մեկում կպատմի, որ հենց ինքն է եղել կիթառն այրելու գաղափարի հեղինակը, որի նպատակն էր երաժշտի անունը հիշատակել բոլոր թերթերում, ինչին էլ արդյունքում հասան։
«Չեմ կարող ասել, որ Ջիմին ինձ շատ շնորհակալ էր դրա համար, քանի որ այդ դեպքից հետո բոլոր համերգների ժամանակ նրանից կրակի հետ խաղ էին ակնկալում,- հիշում էր Օլթհեմը։ – Մոնթերեյում բեմ դուրս գալուց առաջ նա ինձ ասաց․ «Քիտ, մի միտք ունեմ՝ ինչո՞ւ տարբերվելու համար չես այրի քո տպագրամեքենան»։
[…]1967-ից ի վեր Hey, Joe երգի առաջին տողն օգտագործում էին որպես ԱՄՆ նախագահ Լինդոն Ջոնսոնին դիմում, քանի որ Վիետնամում պատերազմը չափազանց ձգձգվել էր․ Այն հնչում էր որպես Hey Joe, a where you goin’ with that gun in your hand?, ինչը թարգմանվում է. «Հեյ, Ջո, ո՞ւր ես պատրաստվում գնալ՝ հրացանը ձեռքիդ»:
[…]Հենդրիքսը դարձավ առաջին սևամորթ սեքս խորհրդանիշը։ Նրա կյանքում կանայք բազմաթիվ էին։ Շատերն անգամ խոսում են, թե սիրուհիների քանակով նա գերազանվել է նույնիսկ Կազանովային ու Պուշկինին։ 1967-ի սկզբին Ջիմին քիչ էր մնում գերեր Միկ Ջագերի ընկերուհի Մարիանա Ֆեյթֆուլին, ինչի համար հետագայում պատասխան տվեց՝ Միկը «գերեց» Դևոն Ուիլսոնին, ում հետ Հենդրիքսը սիրավեպ ուներ։ Բայց այդ առումով նշանակալի դեր են նրա կյանքում խաղացել միայն Քեթի Էթչինգեմն ու Մոնիկա Դաննեմանը։
Կրքոտ սիրավեպը երեք տարի տևեց, ու այդ ընթացքում Հենդրիքսը մեկ անգամ չէ, որ դավաճանել է ընկերուհուն: Երկուսն էլ չափազանց խանդոտ էին, ու բանն անգամ կռվի էր հասնում, որոնցից մեկի ընթացքում երգիչը ոտքի հարվածով կոտրել էր ընկերուհու քիթը: Ավելի ուշ Քեթին վրեժ լուծեց այդ միջադեպի համար:
«Կաթսայով հարվածեցի նրան,- հիշում էր նա: – Մենք քանդուքարափ արեցինք ամբողջ խոհանոցը: Իսկ ամեն ինչ սկսվեց ինչ-որ անիմաստ վեճից»: Քեթին չէր մտաբերել, թե կոնկրետ ինչն էր կռվի պատճառը, բայց ենթադրել էր, որ դա կարող էր լինել կեղտոտ կաթսայով ուտեստ պատրաստելը, ինչը զայրացրել էր Ջիմիին:
Իսկ ահա իր վերջին սիրուհուն՝ Մոնիկա Դաննեմանին, երգիչը մի ամբողջ համերգ էր նվիրել: Մի անգամ կիթառահարը նրան հրավիրեց իր համերգներից մեկին, որից հետո նրանց հարաբերությունները սկսեցին զարգանալ: Ավելի ուշ Մոնիկան կասի, թե Ջիմին նույնիսկ նրան ամուսնության առաջարկություն էր արել, ու նա կընդուներ այն, եթե երաժիշտը չմահանար: Դաննեմանը նաև հայտնի է նրանով, որ վերջինն էր, ով մահից առաջ տեսել է Հենդրիքսին:
[…]Նրա Purple Haze երգում կա հետևյալ տողը. Excuse me while I kiss the sky (թարգ.՝ ներիր ինձ, մինչ ես համբուրում եմ երկինքը): Շատ հաճախ ունկընդիրներն այն այսպես էին հասկանում. Excuse me while I kiss this guy (թարգ.՝ ներիր ինձ, երբ համբուրում եմ այս տղային): Հենդրիքսը գիտեր այդ մասին ու ժամանակ առ ժամանակ այդ տողը երգելուց հետո մոտենում ու համբուրում էր բաս-կիթառահարի այտը:
Իմիջիայլոց, այն երգչի ամենահայտնի երգերից էր: Երկակի տեքստի պատճառով այն ընդունված է «թմրամոլական» համարել, չնայած, թե հեղինակը, թե նրա պրոդյուսերը պնդում էին, որ Purple Haze-ն արգելված թմրամիջոցների հետ ոչ մի կապ չուներ: Երաժշտասերներից շատերը կարծում են, որ Ջիմին դրանում նկարագրել է LSD-ի կիրառումից իր անձնական զգացողությունները:
Ինքը՝ Հենդրիքսը, պնդում էր, որ երգում գլխավորը նրան «կախարդած» աղջկա մասին տողն էր, ու պատմում, որ դրանում արտացոլել է իր երազը, որտեղ իրեն, իբր, մանուշակագույն մշուշ էր շրջապատել, որի պատճառով կորցրել էր իրեն, ու միայն Հիսուսի հանդեպ հավատքը նրան օգնեց փրկվել (այստեղից օրիգինալ բանաստեղծության անվանում է՝ Purple Haze – Jesus Saves):
[…]1968-ին Հենդրիքսի ամենահայտնի՝ Electric Ladyland ձայնասկավառակի թողարկման ժամանակ, որը հետագայում առհասարակ ամբողջ ռոք-երաժշտության գագաթնակետը ճանաչվեց, Մեծ Բրիտանիայում սկանդալ հասունացավ: Անգլիական հրատարակությունում ձայնասկավառակի կազմին մերկ կանանց մի ամբողջ խումբ էր: Իսկ ահա ամերիկյան տարբերակում դրա փոխարեն խմբի անդամների լուսանկարն էր:
Բանն այն է, որ տպաքանակի թողարկման մեկնարկին հաստատված կազմը չէր հասցրել հասնել տպագրատուն, ու նրանք ստիպված էին ինքնուրույն հնարել ամենը:
«Բրիտանացիները չեն հավանում այդ կազմը, ու ես նրանց լիովին հասկանում եմ: Ինքս երբեք նման լուսանկար այնտեղ չէի տեղադրի, բայց դա ինձնից չէր կախված»,- արդարանում էր Հենդրիքսը:
Ձայնասկավառակն արգելեցին վաճառել Կալիֆորնիայիում, բայց հետագայում ձևավորման բրիտանական տարբերակը ԶԼՄ-ներում սկանդալի պատճառով պաշտամունքային դարձավ:
[…]Հենդրիքսը հասցրել է նվագել ռիթմ-ն-բլյուզի այնպիսի լեգենդի հետ, ինչիպիսն է Լիթլ Ռիչարդը: Շատերն ասում են, որ արդյունքում նա վռնդեց Ջիմիին: Բանն այն է, որ Հենդրիքսը հանդիսատեսի ուշադրությունն իր վրա էր գրավում, ու օրերից մի օր Ռիչարդն իր մոտ կանչեց վառ գույնի վերնաշապիկ հագած կիթառահարին ու սկսեց գոռալ նրա վրա. «Ես Լիթլ Ռիչա՜րդն եմ: Ես Լիթլ Ռիչա՜րդն եմ: Ե՜ս եմ ռոքի ու ռիթմի թագավորը: Ու ես միակն եմ, ում թույլատրվում է բեմում հմայիչ լինել: Հենց հիմա հանիր այդ վերնաշապիկը»:
[…] Ջիմին մահացավ 27 տարեկանում: Նա չափազանց շատ քնաբեր էր ընդունել ու գիշերը խեղդվեց սեփական փսխումից: Բայց մեկ այլ վարկած էլ կա: Երաժշտի օգնական Ջեյմս Ռայթն իր գրքում գրել է, թե Հենդրիքսը դժբախտ պատահարից չէ մահացել, այլ նրան սպանել է իր իսկ մենեջերը: Նա պնդում է, որ 1971-ին Հենդրիքսի մենեջեր Մայքլ Ջեֆրին ոչ սթափ վիճակում իրեն պատմել է, թե հենց նա է քնաբերներ տվել երաժշտին, այնուհետև մի քանի շիշ կարմիր գինի «լցրել կոկորդը»:
Իսկ իր արարքը Ջեֆրին, իբր, բացատրել էր նրանով, ով վախենում էր կորցնել երաժշտին վերահսկելու հնարավորությունը՝ նրա համոզմամբ, Հենդրիքսը պլանավորում էր նոր մենեջեր վարձել: Արդյունքում Ջեֆրին որոշեց, որ ավելի ձեռնտու է սպանել նրան՝ հետագայում ապահովագրական ընկերությունից 2 մլն ԱՄՆ ոլար ստանալու ակնկալիքով: Ինքը՝ Ջեֆրին, մահացել է 1973-ին՝ ինքնաթիռի կործանման արդյունքում:

[…] Любовь к гитаре у Джими проявилась еще в раннем детстве – он освоил инструмент в 5-летнем возрасте. Обычно после того, как мальчик убирался у себя в комнате, его отец постоянно находил около кровати обломки прутьев от метлы. Оказалось, что маленький Джими изображал игру на гитаре. Тогда Хендрикс-старший решил отдать ему найденную на помойке практически разбитую гавайскую гитару, на которой была только одна струна. С этого все началось. Кстати, гитарист был левшой, с чем отец долго боролся, считая это данью дьявола. Позже, когда Хендрикс уже был звездой, специально для него компания Fender разработала модель гитары для левшей.
Несмотря на то, что у Джими был невероятный талант, он развил его во многом потому, что практиковался почти непрерывно и всегда носил гитару с собой. Все друзья и девушки музыканта говорили, что с инструментом он не расставался никогда: первое, что он делал, когда просыпался, даже прежде чем позавтракать или просто выйти из комнаты,- это сразу брал в руки гитару.
[…] В юности Хендрикс чуть не попал за решетку на 2 года за угон машины, однако суд удалось уговорить заменить заключение на службу в 101-й воздушно-десантной дивизии. Но Джими так и не стал десантником. Меньше чем через год он был комиссован из-за перелома ноги во время прыжка с парашютом. В армии Хендрикса невзлюбили. За безответственность и сон на посту командиры считали его никчемным, характеризовали как очень плохого солдата. По словам одного из офицеров, «у него не было ни одного положительного качества».
[…] Почти все биографы сходятся на том, что подлинную суперзвезду из Хендрикса сделал рок–фестиваль в Монтерее (США). После своего вошедшего в историю рок-музыки великолепного выступления на фестивале в 1967 году, во время исполнения финальной песни Джими облил свою гитару бензином, поднял над головой и поджег ее прямо на сцене, чем вызвал бурю восторга. Правда на этом его карьера чуть не закончилась: после этого трюка он с ожогами рук попал в больницу. Кстати, говорят, что изначально Хендрикс должен был сжечь свой любимый черный Fender Stratocaster, но в последний момент незаметно поменял любимый инструмент на более дешевый экземпляр. 18 июня 1967 года Хендрикс покидал сцену Монтерея уже в качестве живой легенды.
В одном из своих интервью журналист Кит Олтхэм рассказывал, что именно ему пришла в голову идея с поджегом гитары. Цель – попадание в заголовки всех газет – была достигнута. «Правда, не могу сказать, что Джими был мне так уж сильно признателен. Ведь от него стали ждать игр с огнем на каждом концерте, – вспоминал Олтхэм. – Перед выходом на сцену в Монтрее он сказал мне: «Кит, мне пришла в голову мысль, а почему бы тебе разнообразия ради не поджечь свою печатную машинку?».
[…] Первую строку из песни «Hey, Joe», начиная с 1967-го, использовали, как обращение к президенту США Линдону Джонсону, так как война во Вьетнаме слишком затянулась: «Hey Joe, a where you goin’ with that gun in your hand?», что переводится как «Эй, Джо, ты куда собрался с этой пушкой в руке?».
[…] Хендрикс стал первым чернокожим секс-символом. Женщин в жизни гитариста было много. Многие даже поговаривают, что по количеству любовниц он переплюнул и Казанову, и Пушкина. В начале 1967 года Джими чуть было не увел у Мика Джаггера его приятельницу Марианну Фэйтфул, за что поплатился позднее: Мик умыкнул у него Дэвон Уилсон, с которой у Хендрикса был роман. Но заметную роль в его жизни сыграли лишь Кэти Этчингем и Моника Даннеман.
Страстный роман с Кэти продлился три года. Они оба были крайне ревнивыми, дело доходило даже до драки. Во время одной из таких драк Джими ударом ноги сломал Кэти нос, за что она позднее, правда, отомстила.
«Я ударила его сковородкой, – позже вспоминала Этчингем. – Мы разгромили всю кухню. А все началось с какого-то дурацкого спора». Девушка не могла вспомнить, из-за чего они подрались, но предположила, что дело могло быть в том, что она использовала для готовки грязную кастрюлю, что взбесило Джими.
А вот своей последней пассии – Монике Даннеман – певец посвятил целый концерт. Как-то раз легенда гитарного рока пригласил Даннеман на один из своих концертов. Вскоре их отношения начали набирать обороты. Позднее Моника станет утверждать, что Джими просил ее руки и сердца, и она стала бы его женой, если бы тот не умер. Даннеман известна тем, что последней видела музыканта перед его смертью.
[…] В песне Хендрикса «Purple Haze» есть такая строчка: «Excuse me while I kiss the sky» (пер. – Прости меня, пока я целую небеса). Очень часто слушатели понимали её совсем по-другому: «Excuse me while I kiss this guy» (пер. – Прости меня, когда я целую этого парня). Сам Хендрикс знал об этой ослышке и иногда после исполнения этой строчки целовал в щёку своего бас-гитариста.
Кстати, эта песня стала одной из самых известных работ гитариста. Из-за двусмысленного текста эту психоделическую композицию принято считать «наркоманской», хотя и автор трека, и его продюсер утверждали, что «Purple Haze» не имела ни малейшего отношения к запрещенным препаратам. Большинство меломанов полагают, что Джими описал в ней личные ощущения от употребления ЛСД.
Сам же Хендрикс утверждал, что ключевой фразой песни является строка об околдовавшей его девушке, и рассказывал, что воплотил в тексте свой сон, в котором его, якобы, окружала пурпурная дымка, из-за которой он совершенно потерялся, и только вера в Иисуса помогла ему спастись (отсюда название оригинального стихотворения «Purple Haze – Jesus Saves»).
[…] В 1968 году при выходе самого знаменитого альбома Хендрикса «Electric Ladyland», признанного потом вершиной всей мировой рок-музыки в целом, в Великобритании разгорелся скандал. В английском издании на обложке альбома красовалась толпа голых женщин. В американском же варианте там были помещены фото участников группы.
Дело в том, что к началу выпуска тиража утвержденная обложка не успела прийти к печатникам, и им пришлось придумывать все самим.
«Людям в Британии не нравится эта обложка, и я их вполне понимаю. Я сам никогда не поместил бы туда этот снимок, но это зависело не от меня», – оправдывался тогда Хендрикс.
Эта обложка прямо накликала на группу неприятности. Альбом запретили продавать в Калифорнии. Однако впоследствии британский вариант оформления из-за скандала в прессе стал культовым и был признан своего рода символом концептуальности.
[…] На заре своей феноменальной популярности Хендрикс успел сыграть с такой легендой ритм-н-блюза как Литтл Ричард. Многие говорят, что Ричард выгнал Джими. Дело в том, что он перетягивал внимание публики на себя. И однажды Ричард вызвал к себе наряженного в яркую рубашку гитариста и начал на него орать: «Я – Литтл Ричард! Я – Литтл Ричард! Я король Рока и Ритма! И я единственный, кому позволено быть симпатичным на сцене! Немедленно сними эту рубашку!»
[…] Джими умер в возрасте 27 лет. Он принял слишком много снотворного и умер ночью, захлебнувшись рвотными массами. Однако помощник музыканта Джеймс Райт в своей книге написал, что Хендрикс погиб не в результате несчастного случая, а был убит собственным менеджером. Он утверждает, что в 1971 году менеджер Хендрикса Майкл Джеффри признался ему по пьяни, что именно он напичкал музыканта снотворными таблетками, после чего влил ему в горло несколько бутылок красного вина.
Свой поступок Джеффри объяснил боязнью потерять контроль над музыкантом: он подозревал, что Хендрикс планировал нанять нового менеджера. В итоге он решил, что гитарист куда полезней для него мертвым, чем живым, и пошел на убийство, чтобы затем получить по страховке за его смерть $2 млн. Сам же Майкл Джеффри погиб в авиакатастрофе в 1973 году.