«Ուղերձ մարդուն» փառատոնի շրջանակում առաջին անգամ Մոսկվայում կցուցադրվի Սերգեյ Փարաջանովի «Նռան գույնի» վերականգնված տարբերակը:
Այս տարի փառատոնում կներկայացվի «Կեղեքված կինո» անվանակարգը, որում ներառվել են նախկին Խորհրդային հանրապետությունների ռեժիսորների ֆիլմերը, որոնց աշխատանքները դարձել են սովետական գրաքննության զոհը:
«Ուղերձ մարդուն» միջազգային կինոփառատոնը տեղի կունենա սեպտեմբերի 21-ից 27-ը: Մրցութային ցուցադրությունները նախատեսված են միաժամանակ Սանկտ Պետերբուրգում ու Մոսկվայի վավերագրական կինոյի կենտրոնում:
Անվանակարգում ներկայացված որոշ ֆիլմեր ընդհանրապես կինովարձույթում չեն հայտնվել, մյուսները` խիստ սահմանափակ քանակով, երորդները տասնամյակներ շարունակ մնացել են պահոցներում, իսկ ռեժիսորներին ստիպել են անհամար կրկնօրինակներ նկարահանել:
«Նռան գույնը» ֆիլմի վերականգնված տարբերակի ցուցադրությունը նախատեսված է սեպտեմբերի 24-ին Մոսկվայի «Վելիկան» կինոթատրոնում:
Սերգեյ Փարաջանովի «Նռան գույնը» 1968 թվականին նկարահանվել է «Հայֆիլմ» կինոստուդիայում և 2013-ին ամերիկյան Film Foundation-World Cinema Project (Նյու Յորք) հիմնադրամի միջոցներով վերականգնվել Իտալիայի L’immagine Ritrovata լաբորատորիայում: Ֆիլմի վերականգնված տարբերակն առաջին անգամ ցուցադրվել է Կաննի 67-րդ կինոփառատոնի դասական ծրագրի (Cannes Classics) շրջանակում:
«Նռան գույն»-ը Փարաջանովի ամենահայտնի ֆիլմերից է։ Այն թողարկվել է 1968թ․-ին ու նվիրված է Սայաթ-Նովային։ Ֆիլմի հեղինակային անունը, ի դեպ, հենց «Սայաթ-Նովա» է։ Գտնվելով գրաքննության ճնշման տակ ռեժիսորը ստիպված է եղել վերամոնտաժել ու փոխել ֆիլմի անունը։
Փարաջանովի թողած ժառանգության մեջ ամենավառ կերպով ներկայացված է Կովկասի բազմազանությունը։ 1964-ին նկարահանած «Մոռացված նախնիների ստվերները»-ը ֆիլմից հետո Փարաջանովին սկսեցին դասել աշխարհի լավագույն կինոռեժիսորների շարքին։ «Նռան գույնը» Փարաջանովի հաջորդ գլուխգործոցն է։ Երկու ֆիլմերն էլ ենթարկվեցին խորհրդային գրաքննությանը, որի արդյունքում Կառավարությունը փոխեց իր վերաբերմունքը ռեժիսորի հանդեպ և 1973-ի դեկտեմբերի 17-ին նրան 5 տարի ազատազրկման ենթարկեց ՝ մեղադրելով արվամոլության մեջ։

В Москве и Санкт-Петербурге впервые покажут изначальную версию фильма «Цвет Граната» режиссера Сергея Параджанова.По сообщению be in, фильм будет показан в рамках кинофестиваля «Послание к человеку», который пройдет с 21 по 27 сентября в двух столицах.
Фильм будет показан в рамках программы «Истерзанное кино», в которую включены игровые фильмов режиссеров бывших советских республик, чьи творения попали под цензуру советской бюрократии. «Некоторые вообще не дошли до проката, другие вышли крайне ограниченным тиражом, иные лежали «на полке» десятилетиями, а режиссеров заставляли делать бесконечные купюры», – отметил куратор проекта Александр Марков.
Показ фильма в Москве состоится 24-го сентября, в кинотеатре «Великан».
Издание напоминает, что Параджанову пришлось заплатить высокую цену за «Цвет граната». В 1972 году фильмом занимался лично председатель КГБ Юрий Андропов, а в 1973 году Сергея Параджанова арестовывают.
Первоначальная киноверсия была восстановлена при поддержке кинофонда «Проект мировое кино» под председательством Мартина Скорсезе, синематеки в Болонье и L'Immagine Ritrovata. Фильм восстанавливался при поддержке Национального киноцентра Армении, предоставившего фонду Скорсезе все материалы, хранящиеся в армянских архивах. Фонд Скорсезе также представил фильм в рамках 37-го Каннского кинофестиваля.
«Цвет граната» – один из известнейших фильмов Параджанова. Он был выпущен в 1968 году и посвящен известному поэту Саят-Нове. Первоначальное название фильма «Саят-Нова» было изменено под давлением цензуры, режиссер также был вынужден заново монтировать картину.