22 Սեպտեմբեր 2014 - 12:03 AMT
Հայաստանը խաղաղապահների խումբ կգործուղի Լիբանան, որոնք իրենց առաքելությունը կկատարեն իտալական հրամանատարության ներքո: Այդ մասին հայտարարել է ՀՀ նախագահ Սերժ Սարգսյանը իտալական Corrierre della Serra թերթին տված հարցազրույցում, հայտնում է Inopressa-ն:
Նախագահը նշել է, որ վերջին իրադարձությունները Մերձավոր Արևելքում մեծապես մտահոգում են ինչպես համաշխարհային հանրությանը, այնպես էլ Հայաստանին: «Իրաքում ու Սիրիայում գոյություն ունեն մեծ հայկական համայնքներ, որոնք քրիստոնեություն են դավանում և հաշտ ու խաղաղ ապրում էին մահմեդականների կողքին: Հիմա մենք մենք տեսնում են, թե ինչպես է այդ տարածաշրջանում աստիճանաբար ոչնչացվում քրիստոնեական մշակութային ժառանգությունը»,-ասել է նախագահը:
Նախօրեին հայտնի դարձավ, որ «Իսլամական պետություն» խմբավորումն ականապատել և պայթեցրել է Դեյր էզ Զորի Սրբոց Նահատակաց հայկական եկեղեցին: Սա Մերձավոր Արևելքում հայոց սրբությունների ոչնչացման միակ դեպքը չէ: 2013-ի սեպտեմբերին «Իսլամական պետությունը» թալանել և իջեցրել էր Ռաքքա քաղաքի հայ կաթողիկե եկեղեցու խաչը, իսկ 2014-ի գարնանը հայաբնակ Քեսաբի վրա Ալ Նուսրայի գրոհայինների հարձակման ժամանակ պղծվեց Սբ Երրորդության եկեղեցին: Ընդհանուր առմամբ Սիրիայում եռամյա պատերազմի ընթացքում ոչնչացվել են տասնյակ եկեղեցիներ:
Անդրադառնալով Սիրիայում խաղաղապահների տեղակայմանը՝ նախագահը նշել է, որ ՀՀ կառավարությունը միշտ սատարել է կայունացմանն ուղղված խոշոր կոալիցիաների ջանքերին: ՄԱԿ խաղաղապահ առաքելության կազմում հայ զորակազմի տեղակայումը նախատեսվում է հոկտեմբերի վերջում:
Հայ խաղաղապահները առաքելություններ են կատարում նաև Աֆղանստանում և Կոսովոյում, ավելի վաղ՝ Իրաքում: ՄԱԿ ժամանակավոր ուժերը Լիբանանում տեղակայվեցին 1978 թ. երկրի հարավային մասում իսրայելյան ներխուժումից հետո: Մանդատը նախատեսում է մինչև 15 հազար խաղաղապահների տեղակայում, այս պահի դրությամբ Լիբանանում ծառայում է մոտ 10 հազար զինվորական, այդ թվում 1000 նավաստի:

22 Сентябрь 2014 - 11:00 AMT
Армения отправит в Ливан группу миротворцев, которые будут осуществлять свою миссию под итальянским командованием. Об этом в интервью итальянской газете Corrierre della Serra сообщил президент Армении Серж Саргсян, передает Inopressa.
Президент отметил, что последние события на Ближнем Востоке вызывают обеспокоенность мирового сообщества и Армении. «В Ираке и Сирии существовали большие армянские общины, исповедовавшие христианство и жившие в гармонии с мусульманами. Теперь мы становимся свидетелями постепенного уничтожения культурного христианского наследия в этом регионе», – отметил президент.
Накануне стало известно об уничтожении террористами ИГИЛ армянской церкви Святых Великомучеников в сирийском городе Дейр-эз-Зор. Произошедшее – не единственный случай уничтожения армянских святынь на Ближнем Востоке. В сентябре 2013 года боевики ИГИЛ сорвали крест и ограбили с армянскую католическую церковь в городе Ракка, а весной 2014 года, в ходе нападения боевиков из аль-Нусры на армянонаселенный Кесаб, была осквернена Церковь Святой Троицы. Всего же в ходе трехлетней войны в Сирии были уничтожены десятки храмов, принадлежащих армянской, сирийской и иным христианским церквям.
Говоря о размещении миротворцев, президент отметил, что армянское правительство всегда поддерживало усилия крупных коалиций, направленных на стабилизацию в регионе. Размещение армянского контингента в миротворческой миссии ООН в Ливане намечено на конец октября, контингент будет служить под итальянским командованием.
Армянские миротворцы выполняют миссии также в Афганистане и Косово, ранее – в Ираке.
Временные силы ООн в Ливане (UNIFIL – United Nations Interim Force In Lebanon) размещены в южной части страны после израильского вторжения в Ливан в 1978 году. Мандат предусматривает размещение до 15 тысяч миротворцев, на данный момент службу в Ливане несут около 10 тыс. военных, включая 1000 моряков.