Շուտլանդիայի անկախության հանրաքվեից ընդհանուր դասեր քաղելը, յուրաքանչյուր դեպքի պարագայում տարածքային ամբողջականության և ինքնորոշման սկզբունքները համատեղելը բարդ է: Այս մասին սեպտեմբերի 23-ին լրագրողների հետ հանդիպմանը, պատասխանելով հարցին` ինչ արձագանք կունենա Շոտլանդիայի հանրաքվեն որպես քաղաքակիրթ լուծում թե՛ եվրոպական, թե՛ հետսովետական տարածաշրջանի այն երկրների համար, որտեղ ազգերի ինքնորոշման խնդիր կա, այդ թվում՝ նաև ԼՂ-ի համար, հայտարարել է Մեծ Բրիտանիայի և Հյուսիսային Իռլանդիայի Միացյալ Թագավորության դեսպան Քեթրին Ջեյն Լիչը` նշելով, որ սկզբունքները, այսպես թե այնպես, հակասության մեջ են, բայց յուրաքանչյուր դեպքի համար պետք է լուծում գտնել։
«Որոշ դեպքերում այն շատ պարզ է ընկալվում, բայց որոշ տեղերում, որտեղ կրոնական ու էթնիկական հարցեր կան, արդեն ավելի բարդ է»,-նշել է նա։
Պատասխանելով հարցին, թե ԼՂ հարցի առնչությամբ կոնկրետ դեսպանն ինչ դիրքորոշում ունի Ադրբեջանի նման հակառակորդ ունեցող երկրի համար, դեսպանը մեջբերել է.
«Չգիտեմ Չերչիլն է ասել, թե ոչ, բայց նման արտահայտություն կա, որ խաղաղություն են փնտրում ոչ թե ընկերների, այլ՝ թշնամիների հետ։ Իմ կարծիքով՝ շատ կարևոր է ժողովուրդներին պատրաստել այդ խաղաղությանը, ինչը, այո, ներառում է խոսակցություն շատ ցավոտ փոխզիջումների մասին, բայց դրանից խուսափել հնարավոր չէ»:
Ըստ դեսպանի՝առանցքային է, որ քաղաքական համաձայնություն լինի արդյունքներն ընդունելու համար, ինչպիսին Շոտլանդիայի դեպքում էր.
«Ես մեր փորձից օրինակ բերեմ, թե ինչպես ենք աշխատել Շոտլանդիայի և Հյուսիսային Իռլանդիայի պարագայում։ Շոտլանդիայի դեպքում մեզ մոտ ստացվեց, որովհետև ներգրավված կողմերից բոլորն էլ հետևում էին խաղաղության սկզբունքին, և արդյունքն ընդունելու համաձայնություն կար։ Այս պահին Հյուսիսային Իռլանդիայի հանրաքվեի մասին խոսք չկա, բայց կա «Բարի ուրբաթի» համաձայնագիրը, որ եթե մի օր ժողովուրդը որոշի հանրաքվե անցկացնել, դա կընդունվի»,-ասել է նա և ընդգծել, որ այս պահին Հյուսիսային Իռլանդիայում երկու համայնքներ հակասական մոտեցումներ ունեն իրենց ապագան որոշելու հարցում։
«Երկու կողմերն էլ հավասարաչափ հասկանում են, որ ժամանակ է պետք՝ միմյանց հասկանալու համար, որին արդեն կհաջորդի հանրաքվե։ Ինչո՞ւ եմ սա ասում, որ յուրաքանչյուր դեպքում լուծումներն ու մոտեցումները տարբեր են»,-մանրամասնել է Լիչը, գրում է Tert.am-ը:
Սեպտեմբերի 18-ին անկախության մասին հանրաքվե տեղի ունեցավ Շոտլանդիայում: Բրիտանացիները համաձայն էին ընդունել արդյունքները և կենտրոնացել էին պետության միասնության պահպանման օգտին քարոզչության վրա: Հանրաքվեն ավարտվեց անկախության հակառակորդների հաղթանակով՝ կողմ քվեարկեց 45 տոկոսը, դեմ՝ 55 տոկոսը: Շոտլանդիայի առաջին նախարար Ալեքս Սալմոնդը, որը հանրաքվեի գլխավոր նախաձեռնողն էր ու առաջ տանողը, ընդունեց ժողովրդի ընտրությունն ու հրաժարական տվեց: Բրիտանիայի վարչապետ Դևիդ Քեմերոնն, իր հերթին, խոստացավ անկախության կողմնակիցներին ընդլայնել իրավունքներն ու առաջարկեց Անգլիային, Ուելսին ու Հյուսիսային Իռլանդիային ևս մտածել ներքին քաղաքականության ոլորտում ինքնուրույնությունն ավելացնելու շուրջ:
Դեսպանն անդրադարձել է նաև Դեր Զորի Սրբոց Նահատակաց հայկական եկեղեցու պայթեցմանը. «Ողբերգական փաստ է և նման դրսևորումներ տեսնում ենք Սիրիայի ամբողջ տարածքով մեկ: Լրջագույն մտահոգություններից մեկն այն է, որ հայ համայնքի գոյությունը վտանգված է այնտեղ»: Ըստ նրա, պետք է հնարավոր ռազմավարություն գտնել՝ իրավիճակից դուրս գալու համար, գրում է Panorama.am-ը:
«Իսլամական պետություն» խմբավորումն ականապատել և պայթեցրել է Դեյր էզ Զորի Սրբոց Նահատակաց հայկական եկեղեցին: ՀՀ ԱԳ նախարար Էդվարդ Նալբանդյանը հայտարարություն է տարածել` խստորեն դատապարտելով Հայոց Ցեղասպանության զոհերի հիշատակին նվիրված, Մեծ Եղեռնի բազմաթիվ նահատակների մասունքներն ամփոփող եկեղեցու պայթեցումը ահաբեկիչների կողմից:
Ամփոփելով խոսքը` դեսպանն ընդգծել է, որ Մեծ Բրիտանիայի դեսպանատունը շարունակելու է Հայաստանում զարգացնել գործակցությունը կրթության ոլորտում. «Կավելացվի Չիվնինգ կրթաթոշակները, ինչպես նաև մասնակցելով Հայաստանի բրիտանական բիզնես դպրոցի բացմանը սեպտեմբերի 24-ին ու Դիլիջանի միջազգային դպրոցի բացմանը հոկտեմբերի վերջին: Առաջին անգամ ուսանողների կտրվի բրիտանական որակավորում»:
Չիվնինգ կրթաթոշակները Միացյալ Թագավորության կառավարության ընդհանուր կրթաթոշակային ծրագիր է, որը ֆինանսավորվում է Արտաքին և համագործակցության երկրների նախարարության և գործընկեր կազմակերպության կողմից: Կրթաթոշակները տրվում են արդեն կայացած կամ երևան եկող առաջնորդներին՝ իրականացնելու մագիստրոսական աստիճանի մեկամյա ուսումնառություն ցանկացած առարկայից Միացյալ Թագավորության առաջատար համալսարաններում:

23 Сентябрь 2014 - 11:38 AMT
Посол Соединенного Королевства Великобритании и Северной Ирландии в Армении Кэтрин Лич затрудняется ответить на вопрос о том, какое воздействие окажет референдум в Шотландии в качестве цивилизованного решения как на европейские страны, так и на страны постсоветского пространства, где существует проблема самоопределения народа, в том числе и на Нагорный Карабах. На сегодняшней пресс-конференции посол отметила, что в каждом случае требуются разные подходы. «Сложно для каждого случая совмещать принципы территориальной целостности и самоопределения»,- сказала она.
На референдуме 18 сентября Шотландия отвергла идею независимости: «за» проголосовали 45%, «против» – 55% населения. Первый министр Шотландии Алекс Салмонд, главный энтузиаст и инициатор референдума, признал выбор народа, призвал к этому остальных.и ушел в отставку. Премьер британии Девид Кэмерон, обещал сторонникам независимости дальнейшее укрепление самоуправления и предложил Англии, Уэльсу и Северной Ирландии также подумать о расширения самостоятельности во внутренней политике.
«Сложно вынести общий урок из референдума, сложно для каждого случая совмещать принципы территориальной целостности и самоопределения, они так или иначе находятся в противоречии, но для каждого случая нужно найти свое решение: иногда это очень ясно воспринимается, но там, где существуют религиозные и этнические вопросы, уже сложнее»,- отметила она.
На вопрос, в связи с карабахским вопросом, какова позиция посла в отношении страны, имеющей такого противника, как Азербайджан, она привела цитату: «Не знаю точно Черчилль сказал или кто другой, но есть такое высказывание, что мира ищут не с друзьями, а с врагами. Я считаю, что крайне важно подготовить народы к этому миру, что, включает в себя разговоры об очень болезненных компромиссах, но избежать этого невозможно».
По словам посла, важно, чтобы было политическое согласие для принятия результатов, как в случае Шотландии. «Приведу пример того, как мы работали в случае Шотландии и Северной Ирландии. В случае с Шотландией у нас получилось, поскольку все заинтересованные стороны соблюдали принцип мира, и было согласие относительно принятия результата. Сейчас вопрос не о референдуме в Северной Ирландии, но существует соглашение «Доброй пятницы» относительно того, что если однажды население решит провести референдум, то это решение будет принято», – сказала она и подчеркнула, что сейчас две общины в Северной Ирландии придерживаются отрицательного подхода в вопросе определения своего будущего.
«Обе стороны отчетливо осознают, что необходимо время, чтобы научиться понимать друг друга, затем последует референдум. Почему я говорю об этом? В каждом случае решения и подходы бывают разными», – сказала она.
Кэтрин Лич спросили относительно гонки вооружения в регионе, в частности, о том, что Россия поставляет в Азербайджан большой объем вооружения и одновременно выступает в качестве посредника в деле мирного урегулирования вопроса. Посол, в свою очередь, попросила задать этот вопрос не ей, а послу РФ: «Сейчас я могу только сказать о запрете ОБСЕ относительно гонки вооружения, за которым следят страны-участницы ЕС», – отметил он, сообщает Tert.am.
Посол также отметила, что конституционные реформы в Армении должны проводиться параллельно с обсуждениями в широких слоях общества, чтобы необходимость в преобразованиях стала очевидна для всех.
Обратившись к недавнему саммиту НАТО в Уэльсе, посол отметила, что сотрудничество Армении и Североатлантического Альянса является хорошим примером эффективного взаимодействия.
Посол Лич коснулась также взрыва армянской церкви Србоц Наатакац (Святых Великомучеников) в сирийском Дейр-эз-Зоре. «Это трагический факт, и подобные проявления мы наблюдаем по всей Сирии. Серьезнейшую обеспокоенность вызывает и то, что под угрозой находится существование армянской общины в этой стране», – сказала она, указав на необходимость разработки стратегии, которая позволила бы найти выход из сложившейся ситуации.
Резюмируя, Кетрин Лич отметила, что посольство Великобритании в Армении продолжит развивать сотрудничество в сфере образования.