Կատակի ճշմարտացիության աստիճանը պարզելու համար երևի թե կարիք կլինի բավական լուրջ սոցհարցում անցկացնել: Իսկ մինչ այդ PanARMENIAN.Net-ը զրուցել է Երևանում գործող մի քանի տուրիստական գործակալության հետ` պարզելու այս ամռանը հայերի նախընտրած հիմնական ուղղությունները:
«Աստղաձոր» գործակալության տուրիզմի մենեջեր Սյուզաննա Հովսեփյանը, օրինակ, առանձնացրեց Կրետեն ու Բարսելոնան:
«Այս տարի այս ուղղություններով միանգամից 2 ընկերություն էր չվերթ իրականացնում: Մրցակցության արդյունքում տոմսերի գինը նվազել էր: Սա էլ լրացուցիչ հետաքրքրություն էր առաջացնում»,- նշեց նա` հավելելով, որ շատ են եղել նաև Եգիպտոսում հանգստացողները` չնայած շոգին:
Իսկ նախորդ տարի, օրինակ, ավելի շատ նախընտրել են հանգստանալ Բուլղարիայում, Կիպրոսում ու որքան էլ որ զարմանալի չլինի` Դուբայում (ամռան ամիսներին այնտեղ հանգստանալը, ճիշտ է, մատչելի է, սակայն շոգն է անտանելի):
Հանգստացողների գերակշիռ մասը նախընտրում է ծովափնյա հանգիստը: Փաթեթի ընտրության հարցում առաջինն ու ամենակարևորը մատչելիությունն է: Դրան հաջորդում է հյուրանոցի դիրքն ու ծովափին մոտ լինելը: Ի դեպ, հայերի համար կարևորների շարքում է նաև ափին ավազի առկայությունը:
Ինչ վերաբերում է ձմեռային հանգստին, ապա այստեղ էլ հայերս օրիգինալությամբ չենք առանձնանում: Եվ եթե եվրոպական երկրներում ձմռանը սիրում են հանգստանալ սարերում ու, օրինակ, դահուկ քշելով, ապա մենք էլի ուզում ենք արև ու ծով: «Աստղաձորում» կարծում են, որ այս ձմեռ ևս հայ զբոսաշրջիկները կնախընտրեն հանգստանալ Դուբայում ու Եգիպտոսում, քանի որ կա փաթեթի մատչելի տարբերակ (թռիչքներն իրականացվում են Թբիլիսիի օդանավակայանից):
«Գոլդ թրեվլի» այցելուներն այս ամառ նախընտրել են հանգստանալ կղզիներում` Մալթա, Բահամյան կղզիներ: Մատչելի տարբերակներից իրենց հաճախորդներին առաջարկել են տուրեր դեպի Շրի Լանկա ու Հորդանան: Այստեղ էլ, իհարկե, գերակշռել են ծովափնյա հանգիստ նախընտրողները, թեև առաջարկել են նաև City tour ներառող փաթեթներ: «Գոլդ թրեվլի» այցելուներն էլ հյուրանոցի որակին առանձնապես ուշադրություն չեն դրաձնում. կարևորը գինն է (ավելի ճիշտ` մատչելիությունը): Ձմեռային փաթեթներից, հավանաբար, ակտիվ կլինեն Դուբայ, Մավրիկիա, Շրի Լանկա ուղղությունները:
«Ջոյ տուր» գործակալության տնօրեն Լիլիթ Ալեքսանյանն էլ PanARMENIAN.Net-ի հետ զրույցում նշեց, որ այս ամռանն իրենց հաճախորդներն ավելի շատ նախընտրել են հանգստանալ արդեն ավանդական դարձած Եգիպտոսոմ ու Թուրքիայում, ավելի քիչ` Եվրոպայում: Թեև քիչ, բայց դիմել են նաև Վրաստան գնալ ցանկացողները: Առաջիկա ձմռան համար նախապատրաստել են փաթեթներ դեպի Շրի Լանկա ու Թաիլանդ:
Իսկ հանգստի համար ամենամատչելի Վրաստան այս տարվա առաջին կիսամյակում, այդ երկրի տուրիզմի ազգային ադմինիստրացիայի հրապարակած տվյալների համաձայն, այցելել է մոտ 486.500 հայ զբոսաշրջիկ, ինչը նախորդ տարվա նույն ժամանակահատվածի համեմատ 5%-ով ավելի է: «Հարավկովկասյան երկաթուղի» ՓԲԸ-ից էլ հայտնում են, որ ընկերության Երևան-Բաթումի-Երևան երթուղում գործող «Արմենիա» ֆիրմային գնացքներով սեզոնի սկզբից (հունիսի 15-ից) տեղափոխվել է 44.660 ուղևոր:
Ընդհանուր առմամբ, ՀՀ էկոնոմիկայի նախարարության Զբոսաշրջության բաժնի հրապարակած տվյալների համաձայն, 2014-ի առաջին կիսամյակում զբոսաշրջության նպատակով Հայաստանից մեկնել է 474.989 մարդ, ինչը 14,8%-ով շատ է 2013-ի ցուցանիշից: Նույն ժամանակահատվածում Հայաստան է այցելել 495.967 զբոսաշրջիկ (նախորդ տարվա համեմատ 17,3%-ով պակաս):
Ինչ վերաբերում է աշխարհագրական դասավորությանը, ապա մեր երկիր այցելող զբոսաշրջիկների հիմնական մասը (մոտ 44%) ժամանում են Ռուսաստանից, 28%-ը՝ Վրաստանից, 12-14%-ը՝ ԵՄ երկրներից (Գերմանիա, Ֆրանսիա, Իտալիա և Սկանդինավյան երկրներ), 7%-ը՝ Իրանից:

Для того чтобы выяснить, какова же доля правды в этой шутке, нужен, наверное, серьезный соцопрос. А до того PanARMENIAN.Net решил побеседовать с сотрудниками нескольких туристических агентств Еревана, чтобы выяснить основные направления, которые ереванцы предпочли прошедшим летом.
Менеджер по туризму агентства «Астхадзор» Сюзанна Овсепян, например, особо отметила Крит и Барселону.
«В этом году по этим направлениям осуществляли рейсы сразу две компании. В результате конкуренции цены на билеты были доступными, и это вызывало дополнительный интерес», – сказала она, добавив, что, несмотря на жару, немало армян отдыхало и в Египте.
В прошлом же году армяне отдавали предпочтение Болгарии, Кипру, и как ни странно, Дубаю (летом отдых в Дубае, конечно, доступен, но жара стоит невыносимая).
Подавляющее большинство отдыхающих предпочитает морской отдых. А при выборе турпакета первым и самым важным фактором является доступность. И только после – расположение отеля и близость к пляжу. Кстати, для армян немаловажным является и наличие песчаного пляжа.
Что касается зимнего отдыха, то и здесь армяне не отличаются оригинальностью. И если европейцы зимой предпочитают отдых в горах, например, на горнолыжных курортах, то армяне хотят солцна и моря. В «Астхадзоре» считают, что и будущей зимой армянские туристы отдадут предпочтение Дубаю и Египту, особенно, с учетом наличия доступных турпакетов.
Клиенты «Голд Тревл» прошедшим летом предпочитали отдыхать на островах – Мальте и Багамах. Из доступных направлений отдыхающие выбирали больше Шри-Ланку и Иорданию. Здесь также приоритет отдавался большей частью морскому отдыху. Клиенты «Голд Тревл» также не обращали особого внимания на уровень и качество отеля, главное – цена, вернее, доступность. Из зимних турпакетов, скорее всего, большей популярностью будут пользоваться Дубай, Маврикий и Шри-Ланка.
Директор агентства «Джой тур» Лилит Алексанян в беседе с PanARMENIAN.Net отметила, что этим летом их клиенты больше предпочитали отдыхать в уже ставших традиционными Египте и Турции, меньше – в Европе. Были немногочисленные заказы туров в Грузию. К предстоящей зиме агентство разрабатывает направления Шри-Ланки и Таиланда.
А в самой доступной для отдыха Грузии в первой половине 2014 года, по данным грузинских туристических ведомств, побывало около 486.500 туристов из Армении, что на 5% больше показателей того же периода 2013 года. Как сообщили в ЗАО «Южнокавказская железная дорога», с начала сезона (15 июня) поездом «Армения», следующим по маршруту Ереван-Батуми-Ереван, было перевезено 44.660 пассажиров.
В целом, по данным отдела по туризму Министерства экономики Армении, в первом полугодии 2014 года из Армении в туристических целях отбыло 474.989 человек, что на 14.8% больше показателей за прошлый год. В тот же период времени Армению посетило 495.967 (на 17.3% меньше показателей за первое полугодие 2013 года). При этом основная часть туристов (около 44%) прибывает в Армению из России, 28% – из Грузии, 12-14% – из стран ЕС (Германия, Франция, Италия, скандинавские страны), 7% – из Ирана.