25 Սեպտեմբեր 2014 - 09:58 AMT
Ադրբեջանական լրատվականները հայտնում են, որ Ադրբեջանի արևմուտքում` Ղազախի շրջանում, օգոստոսի 26-ին գերեվարված Հայաստանի քաղաքացի Սարգսի Անանյանը վերադարձվել է հայրենիք:
Ադրբեջանի Գերիների, անհետ կորածների ու պատանդների պետկոմիտեից հայտնում են, որ փոխանցումը տեղի է ունեցել Հայաստանի հետ սահմանակից Ղազախի շրջանի Ջաֆարլի գյուղի մոտակայքում, գրում է Haqqin.az կայքը:
Կարմիր խաչի միջազգային կոմիտեի, պետկոմիտեի ու պաշտպանության նախարարության ներկայացուցիչների մասնակցությամբ գործընթացն անցել է առանց միջադեպերի:
ՀՀ ՊՆ-ն մամուլի խոսնակ Արծրուն Հովհաննիսյանըհաստատել է տեղեկությունը՝ նշելով, որ փոխանակմանը մասնակցած հայկական խումբն արդեն ճանապարհին է:
PanARMENIAN.Net-ի հետ զրույցում Իջևանի բժշկական կենտրոնից հայտնեցին, որ Անանյանը տեղափոխվել է իրենց մոտ, անցել նախնական բուժզննում, որի ընթացքում թարմ վնասվածքներ կամ խոշտանգումների հետքեր չեն հայտնաբերվել: Սարգիս Անանյանը հաղորդակցվում է հարազատների հետ, նրան ուղարկել են տուն, որտեղ կգտնվի տեղամասային բժշկի հսկողության տակ: Իջևանի ԲԿ-ից նայ հայտնեցին, որ Անանյանը տառապում է հոգեկան հիվանդությամբ, ինչպես նաև ունի որոշակի դեֆորմացիաներ կրծքավանդակի ու ձախ ծնկահոդի շրջանում: Նրան հավանաբար կտեղափոխեն հոգեբուժարան` ստացիոնար բուժման:
Սեպտեմբերի 1-ին Ադրբեջանի պաշտպանության նախարարությունը հրապարակել էր ադրբեջանական լրատվականների համաձայն օգոստոսի 26-ին Տավուշի մարզից ադրբեջանական Ղազախի շրջանի Քեմերլի գյուղ անցած քաղաքացու անձնական տվյալներն ու լուսանկարը։ Այդ երկրի ՊՆ պաշտոնական հաղորդագրության համաձայն, դա 43-ամյա Սարգիս Նորիկի Անանյանն է, որն այժմ բժիշկների վերահսկության տակ է։
Ավելի վաղ հակառակորդի լրատվականները գրում էին, թե քաղաքացին 53-54 տարեկան է, նա մոտ 20 րոպե մնացել է Քեմերլիի գյուղացիներից մեկի տանը, ապա ադրբեջանցի զինվորականները եկել ու տարել են նրան։ Ադրբեջանական որոշ կայքեր էլ շտապել էին նրան դիվերսանտ որակել: Օգոստոսի 27-ին ՊՆ մամուլի խոսնակ Արծրուն Հովհաննիսյանը հայ գերու մասին ադրբեջանական լուրն ապատեղեկատվություն էր որակել՝ նշելով, որ ՀՀ զինված ուժերն առօրյա ծառայություն են իրականացնում:
Տավուշի մարզպետ Հովիկ Աբովյանն օգոստոսի 26-ին իր հերթին Հանրային հեռուստատեսության «Առաջին լրատվական»-ի հետ զրույցում նշել է, որ տեղեկություններ կան՝ օգոստոսի 26-ին՝ օրվա երկրորդ կեսին, անծանոթ անձը մոտեցել է Նոյեմբերյանի ուղղությամբ տեղակայված հայկական հենակետերի պայմանագրային զինծառայողների ուղղությամբ, ներկայացել որպես ոսկեվանցի, խոսել աղավաղված հայերենով, սխալ շեշտադրումներով, թույլտվություն խնդրել մոտենալ մեր դիրքապահներին, իսկ երբ վերջիններս հարցուփորձ էին արել, նա չէր կարողացել պատասխանել և փախել էր ադրբեջանական կողմի ուղղությամբ:

Азербайджанские СМИ со ссылкой на Госкомиссию по пленным, без вести пропавшим и заложникам сообщают, что Баку сегодня, 25 сентября, вернул Армении ее гражданина, задержанного 26 августа на территории Газахского района на западе Азербайджана.
В сообщении отмечается, что Азербайджан, «с уважением относящийся к нормам международного гуманитарного права», вернул 25 сентября Армении гражданина этой страны Саркиса Ананяна.
Процесс передачи состоялся вблизи приграничного с Арменией села Бала Джафарли Газахского района.
Передача пленного состоялась без эксцессов и при участии представителей Госкомиссии по пленным, Минобороны и Международного комитета Красного Креста, передает Haqqin.az.
Пресс-секретарь Минобороны Армении Арцрун Ованнисян в беседе с PanARMENIAN.Net подтвердил это сообщение, заявив, что группа, принявшая участие в передаче Ананяна, уже возвращается обратно.
1 сентября Министерство обороны Азербайджана опубликовало фотографию и личные данные гражданина Армении, который 26 августа, по сообщению азербайджанской стороны, перешел из Тавушской области РА на территорию Азербайджана в районе селения Кемерли Газахского района. Им оказался Саркис Ананян 1961 г.р.
Ранее сообщалось, что перешедший границу – мужчина 53-54 лет. Он в течение примерно 20 минут якобы находился в доме одного из жителей села Кемерли, «после чего его увели азербайджанские военнослужащие».
Некоторые азербайджанские сайты, подхватив сообщение о якобы перешедшем на территорию Азербайджана гражданине Армении, опубликовали информацию о «задержании армянского диверсанта».
Между тем, в Ереванском офисе Международного Комитета Красного Креста сообщили, что в рамках их мандата с азербайджанской стороной проходит процесс по вопросу жителя города Ноемберян Тавушской области Армении Саркиса Ананяна.
«Мы действуем в соответствии со своим мандатом, просто вся проблема в том, что семья Ананяна не обращалась к нам»,- сообщили в ереванском офисе МККК.
26 августа губернатор Тавушской области Овик Абовян сообщил Общественному телевидению Армении, что по имеющейся у него информации, во второй половине того же дня неизвестный подошел к военнослужащим, несшим дежурство на дислоцированном на ноемберянском направлении опорном пункте, представился как житель села Воскеван, при этом говорил на ломанном армянском, неправильно расставляя акценты, попросил разрешения подойти к армянским позициям. Когда же ему стали задавать вопросы, неизвестный не смог на них ответить и убежал в направлении азербайджанской стороны.