26 Սեպտեմբեր 2014 - 09:26 AMT
Հայաստանի Կոտայքի մարզի Նոր Գեղի գյուղի մերձակայքում արված հնագիտական պեղումները հեղափոխական տեղեկություններ են հաղորդել քարե դարի մասին:
Լոնդոնյան Հելլոուեյ թագավորական քոլեջի պրոֆեսորներ Սայմոն Բլոքլիի ու Ալիսոն ՄաքԼեոդի ղեկավարությամբ աշխատող արշավախումբը հայտնաբերել է լևալուազյան մեթոդով մշակած քարե գործիքներ: Հրաբխային լավայի շերտերի հետազոտությամբ պարզվել է, որ գործիքները ստեղծվել են 325-335 հազար տարի առաջ:
Հազարավոր զենքերի ու գործիքների հայտնաբերումը, որոնք օգտագործվում էին տարածաշրջանի բնակիչների կողմից, առիթ են դառնում մարդկության զարգացման, ինովացիաների ու հայտնաբերությունների ողջ գործընթացը վերանայելու համար:
Լևալուազյան տեխնոլոգիան քարի ավելի բարդ մշակման տեխնոլոգիա է: Սուր գործիք ստանալու համար քարը ոչ թե պարզապես տաշում էին, այլ մասնատում մի քանի մասի` պահանջվող կտորից մանր մասերն առանձնացնելով: Համարվում էր, որ գործընթացը հայտնաբերվել է Աֆրիկայում ու տարածվել է երկրագնդով` մարդկության տարածման հետ մեկտեղ:
Միաժամանակ նույն վայրում հայտնաբերվել են նաև ավելի պրիմիտիվ` երկկողմանի մշակված քարե գործիքներ: Տարածաշրջանում օգտագործվում էր քարի մշակման միանգամից երկու մեթոդ, գրում է Science 2.0 ամսագիրը: Այդ` ավելի պրիմիտիվ մեթոդն, օգտագործվում էր կացինների, իսկ լևալուազյան մեթոդը, նիզակների համար:
«Մեր հայտնագործությունները կասկածի տակ են դնում բազմաթիվ հնագետների կողմից ընդունված տեսակետը, թե լեվալուազյան մեթոդը հայտնագործվել էր Աֆրիկայում ու այնտեղից տարածվել Եվրասիա` մարդկության թվաքանակի աճի հետ մեկտեղ: Հայաստանում արված հայտնագործությունները ի մի բերելու շնորհիվ մենք ունենք հստակ ապացույց, որ մարդկության զարգացման այս կարևորագույն հայտնագործությունը տեղի է ունեցել տարբեր խմբերում իրարից անկախ», – ասում է Բլոքլին:
Հայաստանի տարածքը հարուստ է հնագիտական գտածոնեով, որոնց մեծ մասը բացառիկ նշանակություն ունեն: Դեռ 2010 թվականի ապրիլին Արենի քարանձավում պեղումների ժամանակ հայտնաբերվել է էնեոլիտի դարաշրջանի մ.թ.ա. 3600-3500 թթ տրեխ, որն ամենահինն է աշխարհում: 2011 թվականին նույն քարանձավում հայտնաբերվեցին գինու պատրաստման ավելի քան 6000 տարվա տարիք ունեցող գինեգործական պարագաներ` խաղողի պրես, կորիզների մնացորդներ, կուժեր և գինու բաժակներ: 2014 թվականին Կոտայքի մարզում հայտնաբերվել է մ.թ.ա. 9-7 դդ ուրարտական ամրոց, որն, ամենայն հավանականությամբ, Էրեբունի-Կարմիրր բլուր-Արամուս պաշտպանական գիծը Սևանի ավազանում նմանատիպ շինությունների հետ կապող օղակի մի մասն է: Այժմ պլանավորվում է անցկացնել պեղումներ, վերականգնել ամրոցն ու ապագայում օգտագործել որպես թանգարան:

Археологические раскопки близ села Нор Гехи Котайкского района Армении выявили революционные сведения о каменном веке.
Научная археологическая экспедиция, работавшая под руководством профессоров лондонского королевского колледжа «Хеллоуей« Саймона Блокли и Алисон МакЛеоди обнаружила каменные орудия труда, полученные методом леваллуазской обработки камня. Исследование слоев вулканической лавы выявило, что эти орудия были изготовлены 325-335 тысяч лет назад.
Тысячи экземпляров оружия и орудий, которое использовали населяющие регион люди, дают основание для пересмотра всего процесса развития человечества.
Леваллуазская технология обработки камня – сложная технология. По этой технологии, чтобы получить острый камень его не просто затачивали, а делили на части, отделяя мелкие части от нужного куска. Считалось, что этот метод обработки появился в Африке, а затем распространился вместе с миграцией человечества.
Одновременно, на том же участке были обнаружены более примитивные орудия из заточенного с двух сторон камня. В регионе в ходу были оба способа обработки камня, пишет журнал Science 2.0. Более примитивный метод обработки использовался для изготовления топоров, а леваллуазская – для изготовления копья.
«Наши открытия ставят под сомнение принятый в среде археологов тезис о том, что леваллуазская техника была изобретена сначала в Африке, а потом распространилась на евразийском пространстве с увеличением населения. Обобщая находки, сделанные при раскопках в Армении, мы можем сказать, что у нас есть четкие доказательства, что это важное для развития человечества изобретение было сделано одновременно двумя группами людей независимо друг от друга», – сказал Блокли.
Стоит отметить, что территория Армении богата на археологические находки, который большей частью являются уникальными по своей сути.
Так, к примеру, еще в апреле 2010 года, при раскопках в пещере Арени археологами была обнаружена самая старая обувь (трех) периода энеолита, которая датируется 3600-3500 гг. до н.э..
В 2011 году в пещерном комплексе Арении была обнаружены древние приспособления для производства и хранения вина, которым больше 6000 лет. Археологи Калифорнийского университета Лос-Анджелеса (UCLA) нашли в пещерном комплексе Арени в Вайоцдзорской области Армении виноградный пресс, остатки виноградных косточек, кувшины для хранения вина, а также чаши для вина, которые были обнаружены возле кладбища, расположенного в пещере.
А из самых свежих находок… В 2014 году В рамках археологической разведывательной программы (KSP) в Котайкской области Армении армяно-итальянская экспедиция обнаружила целый археологический комплекс. Поверхностное изучение показало: крепость можно отнести к эпохе Урарту (IX-VII до н.э.). По всей видимости, обнаруженная постройка – часть крепостной системы, которая связывает урартские крепости на юге (Эребуни, Кармир блур, Арамус) с аналогичными постройками в бассейне Севана. Цель армяно-итальянского сотрудничества – провести раскопки обнаруженной крепости, восстановить ее в будущем и открыть в ее стенах музей.