26 Սեպտեմբեր 2014 - 11:43 AMT
Երևանում բացվել է Հունգարական առևտրի կենտրոն, որը պատկանում է առևտրային տների Հունգարական պետական ազգային ընկերությանը:
Ինչպես հաղորդում է Budapest Business Journal, ընկերության գործադիր տօրեն Գիորգի Կերեկսը հայտարարել է, որ առևտրային կենտրոնի բացման նպատակը նոր շուկաների բացահայտումն է, երկկողմ հարաբերությունների զարգացումն ու արտահանման ծավալների ավելացումը: Սա աշխարհում 15-րդ Հունգարական առևտրի տունն է, մինչև տարեվերջ դրանց թիվը նախատեսվում է հասցնել 25-ի:
Ընկերությունը ներկայացուցչություն ունի Չինաստանում, Ռուսաստանում, Թուրքիայում, Սաուդյան Արաբիայում, ԱՄԷ, Ադրբեջանում, Ղազախստանում, Լաոսում, Վիետնամում, Բրազիլիայում, Մակեդոնիայում ու Գանայում: Հատկանշական է, որ Հունգարական պետական ընկերությունը Հայաստանում ներկայացուցչություն է բացում Երևանի ու Բուդապեշտի դիվանագիտական հարաբերությունների խզումից հետո:
Հայաստանը Հունգարիայի հետ դիվանագիտական հարաբերությունները խզել է 2012-ին: Պատճառը Հունգարիայի կողմից հայ սպա Գուրգեն Մարգարյանին սպանած Ռամիլ Սաֆարովի արտահանձնումն էր Ադրբեջանին:
2006-ի ապրիլի 13-ին մարդասպանը Բուդապեշտում դատապարտվեց ցմահ բանտարկության՝ 30 տարվա ընթացքում առանց ներման իրավունքի: Հայաստանի նախագահ Ռոբերտ Քոչարյանի հրամանագրով Գուրգեն Մարգարյանը 2005-ի փետրվարի 19-ին հետմահու պարգևատրվեց «Արիության համար» մեդալով՝ ծառայության ընթացքում դրսևորած արիության ու ինքնազոհողության համար:
Օգոստոսի 31-ին Սաֆարովը Հունգարիայի կողմից արտահանձնվեց Ադրբեջանին, որտեղ անհապաղ ներում ստացավ՝ նրան շնորհվեց մայորի կոչում, նոր բնակարան, վճարվեց 8 տարվա աշխատավարձը: Ի պաստասխան Հայաստանը կասեցրեց դիվանագիտական հարաբերությունները Հունգարիայի հետ: Մինչդեռ հունգարական կողմը պնդում է, որ Բաքուն հավաստիացումներ է տվել, որ Սաֆարովը կշարունակի կրել պատիժն Ադրբեջանում, ոչ պակաս քան 25 տարի:
Ըստ որոշ տվյալների Սաֆարովն արտահանձնվել է Ադրբեջանի կողմից 2-3 մլրդ եվրոյի պարտատոմսեր գնելու Բաքվի խոստման դիմաց: Պաշտոնական Բուդապեշտը դա հերքում է: Հունգարիայի վարչապետ Վիկտոր Օրբանը հետագայում փակ կուսակցական նիստում խոստովանել է, որ որոշում է կայացրել Ռամիլ Սաֆարովին արտահանձնելու մասին, թեև գիտեր, որ վաղ թե ուշ նա ազատ է արձակվելու: Կուսակիցներն ու խորհրդականները բազմիցս են զգուշացրել Օրբանին, որ այդ քայլը ռիսկային է, սակայն հունգարացի վարչապետը դիտարկել է այդ որոշումը որպես ժեստ ադրբեջանցիների հանդեպ՝ հետագայում նոր վարկատուներ ապահովելով Հունգարիայի բույջեի համար: Օրբանը խոստովանել է, որ գիտեր հնարավոր հետևանքների մասին, սակայն, կարծում էր, թե Սաֆարովին ազատ կարձակեն մի քանի ամիս անց, «առողջական վիճակի պատճառաբանությամբ»:

26 Сентябрь 2014 - 11:08 AMT
В Ереване открылся Венгерский торговый дом, принадлежащий государственной Венгерской национальной компании торговых домов.
Как сообщает Budapest Business Journal, исполнительный директор компании Гиорги Керекес заявил, что цель открытия тогрового дома – в открытии новых рынков, развитии двусторонних отношений и увеличения экспорта. Это 15-й венгерский торговый дом в мире, до конца года количество планируется довести до 25-и.
У компании есть представительства в Китае, России, Турции, Саудовской Аравии, ОАЭ, Азербайджанек, Казахстане, Лаосе, Вьетнаме, Бразилии, Македонии и Гане. Примечательно, что государственная венгерская компания открывает представительство в Армении после разрыва дипотношений между Ереваном и Будапештом.
Армения разорвала дипломатические отношения с Венгрией в 2012 году. Причиной послужила экстрадиция из Венгрии в Азербайджан убийцы армянского офицера Гургена Маргаряна – Рамиля Сафарова. На следующий день после экстрадиции Сафаров был помилован указом президента Ильхама Алиева, получил звание майора, квартиру и жалование за последние 8 лет. В ответ на это Армения разорвала дипломатические отношения с Венгрией.
Венгерская сторона в оправдание заявляла, что Азербайджан ранее дал гарантии, что пожизненный срок Сафарова может быть изменен только судом на другой срок заключения и условно-досрочное освобождение только после отбывания им в заключении минимум 25 лет. Позже премьер-министр Венгрии Виктор Орбан на закрытом партийном заседании признался, что принял решение об экстрадиции в Азербайджан убийцы, хотя знал, что рано или поздно он будет освобожден. Во время партийного заседания сам Орбан заявил, что коллеги по партии и советники не раз предупреждали его о рискованности такого шага, но венгерский премьер рассматривал это решение в качестве жеста в сторону азербайджанцев для дальнейшего обеспечения новых кредиторов для бюджета Венгрии. Также Орбан признал, что знал о возможных последствиях, но ожидал, что Сафаров будет помилован через несколько месяцев «по состоянию здоровья».
Спящий лейтенант Гурген Маргарян был зарублен Рамилем Сафаровым в феврале 2004 года, на курсах НАТО в Будапеште. За убийство Маргаряна Сафароб был осужден на пожизненное заключение без права обращения за помилованием в течение 30 лет.