Լեռնային Ղարաբաղի Հանրապետության վարչապետ Արայիկ Հարությունյանն արտաքին և ներքին օրակարգին վերաբերող մի շարք հարցերի է անդրադարձել Արցախի պետական համալսարանի ուսանողների և պրոֆեսորադասախոսական կազմի հետ հանդիպմանը:
Ըստ ԼՂՀ կառավարության աշխատակազմի տեղեկատվության և հասարակայնության հետ կապերի բաժնից, մասնավորապես, անդրադարձ է կատարվել Հայաստանի Հանրապետության և ԼՂՀ միջև սահմանակետի հնարավոր տեղադրման հարցին Եվրասիական միությանը Հայաստանի անդամակցության լույսի ներքո: Արամ Հարությունյանը, մասնավորապես, հայտարարել է. «Առաջինը՝ բացառվում է մաքսակետ ունենալ ԼՂՀ և ՀՀ միջև: Ի դեպ, կան մարդիկ, ովքեր ներկա հսկիչ կետերը շփոթում են մաքսակետերի հետ, այնինչ դրանց գործառույթն ուղևորափոխադրումներն ու ապրանքաշրջանառությունը վերահսկելն է: Երկրորդ՝ անհնար է մաքսակետ ունենալ, քանի որ դա նշանակում է սահմանի վերահսկողություն սահմանապահների կողմից, իսկ ԼՂՀ և ՀՀ-ի միջև առկա են տասնյակ ճանապարհներ, որոնց հսկողությունը տեխնիկապես անհնար է»,-ասել է Հարությունյանը:
Հայաստանի և ԼՂՀ միջև մաքսային հսկողության հարցն առաջ եկավ Մաքսային միությանը և Եվրասիական տնտեսական միությանն անդամակցելու Հայաստանի որոշման հետ միասին: Հարցն արծարծվեց, այդ թվում նաև Ղազախստանի նախագահի կողմից մայիսի 29-ին Աստանայում Բարձրագույն եվրասիական տնտեսական խորհրդի նիստում: Նազարբաևն առաջարկեց Հայաստանին միանալ ԵՏՄ-ին առանց Լեռնային Ղարաբաղի, այսինքն այն սահմանների շրջանակներում, որոնք ճանաչված են ՄԱԿ կողմից և հայտնել է, որ Ղազախստանի, Բելառուսի ու Ռուսաստանի նախագահները նամակ են ստացել Իլհամ Ալիևից համապատասխան խնդրանքով: ՀՀ և ԼՂՀ միջև հնարավոր մաքսակետի շուրջ տարաձայնությունների պատճառով Հայաստանի միացումը ռուսաստանյան ինտեգրացիոն միություններին մշտապես հետաձգվում է: Նախատեսվում է, որ Հայաստանը կմիանա ԵՏՄ-ին 2015-ի հունվարի 2-ին:

Премьер-министр Нагорно-Карабахской Республики Араик Арутюнян обсудил ряд вопросов внешней и внутренней повестки со студентами и преподавательским составом Арцахского государственного университета.
По сообщению пресс-службы правительства НКР, в частности, был затронут вопрос таможенного контроля между Республикой Армения и НКР после возможного вступления Армении в Евразийский союз. Арам Арутюнян, в частности, заявил: «Во-первых, таможенный пункт между Арменией и НКР исключен. Кстати, есть люди, которые путают нынешние пункты контроля с таможенным пунктом, но их финкция – в контроле грузового и пассажиропотока. Во-вторых, таможенный пункт невозможен, так как он предполагает контроль границы со стороны пограничников, а между РА и НКР связаны десятками дорог, контроль которых технически невозможен», – сказал Арутюнян.
Вопрос таможенного контроля между Арменией и НКР возник в связи с решением Армении присоединиться к Таможенному союзу и ЕАЭС. Вопрос был поднят, в том числе, президентом Казахстана 29 мая в ходе заседания Высшего Евразийского экономического совета в Астане. Назарбаев предложил Армении присоединиться к Евразийскому союзу без Нагорного Карабаха, то есть в рамках границ, признанных ООН и сообщил, что президенты Казахстана, Беларуси и России получили письма от Ильхама Алиева с соответствующей просьбой. Из-за разногласий по поводу таможенной границы между РА и НКР присоединение Армении к российским интеграционным союзам постоянно оттягивается. Планируется, что Армения присоединится к ЕАЭС 2-о января 2015 года.