2 Հոկտեմբեր 2014 - 11:00 AMT
Հոկտեմբերի 2-ի նիստում գործադիրը հավանություն է տվել «Հայաստանի Հանրապետության` «Եվրասիական տնտեսական միության մասին» 2014 թվականի մայիսի 29-ի պայմանագրին միանալու մասին» պայմանագրի նախագծին:
Ինչպես հիշեցրեց ֆինանսների փոխնախարար Սուրեն Կարայանը, պայմանագիրը բաղկացած է բուն տեքստից և հինգ հավելվածներից: Ըստ փաստաթղթի, Հայաստանը դառնում է ԵՏՄ լիիրավ անդամ պայմանագրի ուժի մեջ մտնելու պահից: «Պայմանագրով նախատեսվում է համատեղ որոշումների կատարում, Առևտրի համաշխարհային կազմակերպության հետ վեճերի կարգավորման հարցերը»,- հավելել է փոխնախարարը:
Սահմանվել է այն ապրանքների ցանկը, որոնց հանդեպ անցումային փուլում Հայաստանի համար կիրառվելու են միասնական մաքսային սակագներից տարբերվող ներմուծման այլ մաքսատուրքեր:
Կառավարության հավանությանն արժանանալուց հետո պայմանագրի նախագիծը կուղարկվի ԱԺ վավերացման: Ավելի վաղ «Իրազեկ քաղաքացիների միավորումը» հրապարակել էր պայմանագրի նախագիծն ու հավելվածները: Մասնավորապես.
• ՄՄ և ԵՏՄ իրավապայմանագրային բազայի ձևավորման շրջանակում կնքված միջազգային պայմանագրերի ցանկը, որոնց պետք է միանա Հայաստանը
• ԵՏՄ մասին պայմանագրում և միջազգային պայմանագրերում ՀՀ անդամակցությամբ պայմանավորված փոփոխություններ կատարելու մասին արձանագրությունը
• Պայմաններն ու անցումային դրույթները
• Ապրանքների ու դրույքների ցանկը, որոնց համար անցումային շրջանում Հայաստանը կիրառելու է ներմուծման մաքսատուրքեր, որոնք տարբերվում են ԵՏՄ Միասնական մաքսային սակագնի դրույքներից
• ԵՏՄ տարածքից երրորդ երկրների տարածքով ԵՏՄ տարածք տեղափոխվող ապրանքների ու տրանսպորտային միջոցների փոխադրման առանձնահատկությունների մասին արձանագրությունը:
Հոկտեմբերի 1-ին պայմաանգիրը վավերացրեց Ռուսաստանի Դաշնության խորհուրդը: Սենատորները վավերացման մասին որոշումը միաձայն կայացրեցին՝ կողմ քվեարկեց նիստին մասնակցող 140 խորհրդարանականները: Հայաստանը կարող է ԵՏՄ անդամ դառնալ արդեն 2015-ի հունվարի 2-ին, Դաշնության խորհրդի Միջազգային գործերի կոմիտեի նիստում այդ մասին հայտարարեց ՌԴ տնտեսական զարգացման նախարարության ՄՄ մարմինների և ԱՊՀ երկրների հետ տնտեսական գործակցության դեպարտամենտի փոխտնօրեն Աննա Սիսոևան:
Սեպտեմբերի սկզբին պայմանագիրն ուղարկվեց չորս երկների՝ Հայաստանի, Ռուսաստանի, Բելառուսի և Ղազախստանի կառավարությունների հաստատմանը: Ստորագրման օրվա մասին վերջնական որոշումը կայացնելու են չորս երկրների նախագահները:
Չի բացառվում, որ ԵՏՄ-ին Հայաստանի անդամակցության մասին պայմանագիրը կստորագրվի հոկտեմբերի 10-ին Մինսկում:

Как заявил на заседании правительства заместитель министра финансов РА Сурен Караян, договор состоит из основного текста и пяти приложений к нему. Согласно документу, Армения становится полноправным членом ЕАЭС с момента вступления договора в силу. По договору предусматриваются выполнение совместных решений, вопросы урегулирования споров со Всемирной торговой организацией, добавил он.
Кроме того, установлен перечень тех товаров, в отношении которых на переходном этапе будут применяться другие ввозные таможенные пошлины, отличающиеся от единых тарифов Таможенного союза.
После одобрения со стороны правительства проект соглашения будет отправлен в парламент Армении.
Ранее армянская организация «Объединение Информированных Граждан» опубликовала проект договора и 5 приложений к нему, в частности:
- Перечень заключенных в рамках формирования договорно-правовой базы ТС и Единого экономического пространства международных договоров, к которым присоединяется Армения;
- Протокол о внесении изменений в Договор о ЕЭАС и международные договоры в связи с присоединением РА;
- Условия и переходные положения;
- Перечень товаров и ставок, в отношении которых в течение переходного периода Арменией применяются ставки ввозных таможенных пошлин, отличные от ставок Единого таможенного тарифа ЕАЭС;
- Протокол об особенностях перемещения товаров и транспортных средств с территории ЕАЭС на территорию ЕЭАС через территории третьих стран.
1-го октября договор о Евразийском экономическом союзе (ЕАЭС) был ратифицирован в Совет федерации России. Решение о ратификации было принято сенаторами единогласно – за него проголосовали 140 парламентариев, принимавших участие в заседании.
До того замдиректора департамента взаимодействия с органами Таможенного союза и экономического сотрудничества со странами СНГ Минэкономразвития РФ Анна Сысоева в ходе заседания комитета Совета федерации по международным делам сообщила, что Армения может стать членом Евразийского экономического союза (ЕАЭС) уже со 2 января 2015 года.
Предполагается, что договор о присоединении Армении к Евразийскому экономическому союзу будет подписан 10-го октября в Минске по итогам переговоров лидеров стран участниц ЕАЭС.