16 Հոկտեմբեր 2014 - 08:58 AMT
ՀՀ փոխվարչապետ, ՀՀ տարածքային կառավարման նախարար Արմեն Գևորգյանը հրաժարականի դիմում է ներկայացրել: Նա գործունեությունը կշարունակի մասնավոր հատվածում: Այս մասին ՀՀ կառավարության հոկտեմբերի 16-ի նիստի վերջում հայտարարել է վարչապետ Հովիկ Աբրահամյանը՝ շնորհակալություն հայտնելով Արմեն Գևորգյանին համատեղ աշխատանքի համար և մաղթելով հաջողություններ:
Գևորգյանը ևս գործակցության համար շնորհակալություն է հայտնել կառավարությանը, իր գործընկերներին և միջազգային կառույցների ներկայացուցիչներին:
Այսօր՝ հոկտեմբերի 16-ին՝ ժամը 20:00-ին, նախատեսված է ՀՀԿ գործադիր մարմնի նիստ: Այս մասին հայտնել են Հայաստանի Հանրապետական կուսակցության մամուլի ծառայությունից՝ նշելով, որ օրակարգը երբևէ նախօրոք չի ձևավորվում, գրում է Tert.am-ը:
Մամուլում արդեն իսկ շրջանառվում է Արմեն Գևորգյանի պաշտոնի 3 հավակնորդի անուն. ըստ «Հայկական ժամանակի»՝ պաշտոնի հիմնական հավակնորդը տրոնսպորտի ու կապի նախարար Գագիկ Բեգլարյանն է, բայց դիտարկվում են նաև կառավարության աշխատակազմի ղեկավար-նախարար Դավիթ Հարությունյանի և ֆինանսների նմախարար Գագիկ Խաչատրյանի թեկնածությունները: «Ժամանակ» օրաթերթն իր հերթին գրում է, թե պաշտոնին հավակնում է նաև ՀՅԴ-ական Դավիթ Լոքյանը:
ՀՀ նախկին փոխվարչապետ, տարածքային կառավարման նախարար Արմեն Գևորգյանը ծնվել է 1973-ի հուլիսի 8-ին Երևանում: 1990-ին ընդունվել է Օրենբուրգի պետական մանկավարժական ինստիտուտի պատմության ֆակուլտետը, այնուհետև 1991-ին տեղափոխվել և 1993-ին գերազանցությամբ ավարտել է Սանկտ Պետերբուրգի պետական ծառայության ինստիտուտը: 1993-1996 թթ. եղել է Սանկտ-Պետերբուրգի Գերցենի անվան ռուսաստանյան մանկավարժական համալսարանի ասպիրանտ, որն ավարտելիս պաշտպանել է գիտությունների թեկնածուի ատենախոսություն: 1995-1996 թթ. համատեղությամբ ավարտել է նաև Տվենտեի (Նիդերլանդներ) համալսարանի մագիստրատուրան «Կրթության և վերապատրաստման համակարգերի ծրագրավորում» մասնագիտությամբ։
1997-1998 թվականներին զբաղեցրել է ՀՀ վարչապետի օգնականի պաշտոնը։ 1998-ի ապրիլի 13-ից եղել է ՀՀ նախագահի օգնական, օգոստոսից՝ ՀՀ նախագահի առաջին օգնական, աշխատակազմի ղեկավարի առաջին տեղակալ։ 2000-2006 թթ.եղել է ՀՀ նախագահի առաջին օգնականը, իսկ 2006-ի փետրվարին նշանակվել է ՀՀ նախագահի աշխատակազմի ղեկավար։
2007-ի հունիսից մինչև 2008-ի ապրիլը զբաղեցրել է նաև Ազգային անվտանգության խորհրդի քարտուղարի պաշտոնը։ ՀՀ նախագահի 2008-ի ապրիլի 21-ի հրամանագրով նշանակվել է ՀՀ տարածքային կառավարման նախարար։ Նույն օրվա մեկ այլ հրամանագրով նշանակվել է ՀՀ փոխվարչապետ։
ՀՀ նախագահի 2008 -ի մայիսի 6-ի հրամանագրով նշանակվել է Անկախ պետությունների գործակցության տնտեսական խորհրդի անդամ, իսկ 2012-ի հունիսի 16-ի, 2013-ի մայիսի 8-ի և 2014-ի ապրիլի 26-ի հրամանագրերով երեք անգամ վերանշանակվել է ՀՀ տարածքային կառավարման նախարարի ու փոխվարչապետի պաշտոնում:

Вице-премьер Армении, министр территориального управления Армен Геворкян подал прошение об отставке. Об этом на заседании правительства Армении заявил премьер-министр Овик Абраамян, сообщив, что Геворкян уходит в частный сектор. Абраамян поблагодарил Геворкяна за работу и пожелал дальнейших успехов.
Геворкян, в свою очередь, также поблагодарил правительство, международные структуры и коллег за плодотворное сотрудничество. 16 октября в 20:00 состоится заседание исполнительного органа правящей Республиканской партии. Как пишет tert.am, в сообщении пресс-службы партии отмечается, что повестка заседания никогда не формируется заранее, сообщает tert.am
Пресса нзаывает три имени потенциальных кандидатов на кресло Геворкяна. Согласно газете Айкакан жаманак, им станет министр транспорта Гагик Бегларян, газета «Грапарак» называет имя министра финансов Гагика Хачатряна, а «Жаманак» – члена партии Дашнакцутюн, экс-министра сельского хозяйства Давида Локяна.
Армен Геворкян Родился 8-ого июля 1973г., в г. Ереване. В 1990г. окончил среднюю школу N 28 г. Еревана и 1990г. поступил на исторический факультет государственного педагогического института в г. Оренбурге. В 1991г. был переведен и в 1993г. с отличием окончил институт государственой службы в г. Санкт-Петербурге.С 1993-1996гг. был аспирантом российского педагогического университета им. Герцена Санкт-Петербурга, по окончании аспирантуры защитил кандидадскую диссертацию. В 1995-1996гг. по совместительству окончил магистратуру в университете Твенте (Нидерланды) по специальности "Программирование систем образования и переподготовки".
С 1997-1998гг. занимал должность помощника премьер-министра РА.
С 13 апреля 1998г. был помощником президента РА, с августа – первым помощником президента РА, первым заместителем руководителя аппарата.
С 2000-2006гг. был первым помощником президента РА. В феврале 2006г. был назначен руководителем аппарата президента РА. С июня 2007г. по апрель 2008г. занимал также должность секретаря Совета национальной безопасносност.
Указом президента РА от 21-ого апреля 2008г. Армен Геворкян назначен министром территориального управления РА. Другим указом того же дня назначен вице-премьер-министром РА.
Указом Президента РА от 6 мая 2008г. назначен членом экономического Совета сотрудничества независимых государств. Указом президента РА от 16-ого июня 2012г. переназначен министром территориального управления РА, другим указом того же дня – вице-премьер-министром РА. Соответствующими указами президента РА от 8-ого мая 2013г. переназначен на те же должности.
Указами Президента РА от 26 апреля и 27 апреля 2014 г. переназначен, соответственно, министром территориального управления РА и вице-премьер-министром РА.
Награжден медалями 1-й и 2-й степеней за заслуги перед Отечеством, а также памятными медалями председателя Национального собрания и премьер-министра.
Кандидат педагогических наук.Владеет русским, английским языками. Беспартийный. Женат, имеет двоих сыновей и дочь.