23 Հոկտեմբեր 2014 - 08:19 AMT
On The Milky Road-ը պատմում է նախկին Հարավսլավիայում պատերազմի մասին: Մոնիկա Բելուչին վանական դարձած նախկին զինվորի ընկերուհու դերում է: Գլխավոր դերում Կուստուրիցան է: Ֆիլմի վրա աշխատանքները ռեժիսորը պլանավորում է ավարտել արդեն տարեվերջին, իսկ 2015-ի մայիսին ներկայացնել այն Կաննի կինոփառատոնում:
Մոնիկա Բելուչին ու Խաչատուր Ալմազյանը
Կուստուրիցայի հետ գործակցության մասին
Էմիրի հետ ինչպես ընկերական, այնպես էլ գործնական հարաբերություններն արդեն տարիների պատմություն ունեն: Նրա կազմակերպած առաջին «Կուստենդորֆում» հենց իմ նվագախումբն է ելույթ ունեցել կինոփառատոնի բացման հանդիսավոր արարողությանը: 2010-ին արդեն գործակցել ենք Էմիրի ու նրա որդու՝ Ստրիբոր Կուստուրիցայի հետ: Cool Water ֆիլմի համար երաժշտություն գրեցինք, որի համապրոդյուսերը Ջոնի Դեփն է: Չնայած ֆիլմի նկարահանումները հետագայում հետաձգվեցին, թե Էմիրը, թե Ստրիբորը հավանել էինձայնագրությունը, ինչն էլ, հավանաբար, հետագա համատեղ աշխատանքի համար հիմք դարձավ:
Այդ ամբողջ գործընթացը շատ պատասխանատու է, բայց միևնույն ժամանակ շատ հետաքրքիր: Ի տարբերություն այլ ռեժիսորների, որոնք պոստփրոդաքշնի փուլում աշխատում են երաժշտության վրա, Էմիրը դրանով զբաղվում է ֆիլմի նկարահանումների ու մոնտաժի հետ միաժամանակ:
Ալմազյանը` կոմպոզիտոր Ստրիբոր Կուստուրիցայի (մեջտեղում) և պրոդյուսեր Ֆիլիպ Ավրիլի հետ (աջից)
Ես ղեկավարում եմ նվագախումբը, նաև ջութակի սոլո ելույթներ ունեմ: Աշխատում ենք այսպես՝ նախ Ստրիբորն ուղարկում է պարտիտուրան, երաժիշտների հետ փորձեր ենք անում, հետո արդեն ստուդիայում բոլորս միասին աշխատում ենք մեկնաբանման վրա: Նրա երաժշտությունն ուղղակի հիասքանչ է: Նույնիսկ չեմ կարող առանձնացնել ոճը՝ երևի ինչ-որ խառնուրդ է, բայց ամենակարևորը, որ շատ գեղեցիկ ու լուսավոր երաժշտություն է:
Ստրիբորի հետ իրար կես բառից հասկանում ենք: Համատեղ աշխատանքի ժամանակ ժամացույցին չենք նայում՝ սկսում ենք աշխատել վաղ առավոտյան ու ավարտում ուշ գիշերը: Մեկ-մեկ Ստրիբորը հենց ձայնագրության ժամանակ է ինչ-որ բան փոխում, ժամանակ առ ժամանակ մեզ նաև իմպրովիզներ ենք թույլ տալիս, բուռն քննարկումներ էլ են լինում: Այդ ամենն ավարտելուց հետո արդյունքը ներկայացվում է Էմիրի դատին:
Էմիր Կուստուրիցան ու Խաչատուր Ալմազյանը
Կուստուրիցայի մասին
Էմիրն ամեն ֆիլմի վրա աշխատում է մանրակրկտորեն, առանց սահմանափակելու իր ժամանակը: Դա աշխատանքի հանդեպ նրա վերաբերմունքի առանձնահատկություններից մեկն է: Չէ որ այսօր բազմաթիվ ռեժիսորներ կախված են պրոդյուսերներից, որոնք նշում են ժամկետները, դերասանական կազմը և այլն: Օրինակ, նա ինձ պատմել է, որ Underground ֆիլմում հարսանիքի դրվագի վրա պլանավորում էր ընդամենը 5 օր աշխատել, իսկ արդյունքում այդ ամենը 1,5 ամիս ձգվեց… Ինձ զարմացնում է նրա ֆենոմենալ էներգիան ու աշխատունակությունը: Դժվար է պատկերացնել, որ մի մարդ կարող է միաժամանակ ֆիլմեր նկարահանել, համերգներ տալ, փառատոններ անցկացնել, գրքեր գրել ու քաղաքներ կառուցել: Հիշում եմ Դովալտովի խոսքերը՝ «Բոլորն էլ գիտեն, որ հանճարները պետք է ծանոթներ ունենան: Բայց ո՞վ կհավատա, որ իր ծանոթը հանճար է»:
Ֆիլմի երևանյան պրեմիերայի մասին
Կուզեի On The Milky Road-ի երևանյան պրեմիերան կազմակերպել: 2010-ին Էմիրին իր The No Smoking Orchestra բենդի հետ Երևան էի հրավիրել: Համերգը շատ հաջող անցավ, բացի այդ, Կուստուրիցայի ու ստեղծագործ երիտասարդների հետ հանդիպում էինք կազմակերպել: Դահլիճը լեփլեցուն էր, և բոլորը հարց տալու հնարավորություն ունեին: Էմիրը հետո խոստովանեց, որ հաճելի զարմացած էր մեր երիտասարդության մտավոր մակարդակով: Կուզեի նման ևս մի հանդիպում կազմակերպել Կաննում ֆիլմի պրեմիերայից հետո՝ ընդլայնելով մասնակիցների կազմը: Նկատի ունեմ Կուստուրիցայի ընտանիքը, որն իրականում եզակի երևույթ է կինոյի աշխարում: Ֆիլմի վրա աշխատանքներին մասնակցում են բոլորը. կինը՝ Մայան, պրոդյուսերներից մեկն է, դուստրը՝ Դունյան, սցենարի համահեղինակն է, որդին՝ Ստրիբորը, կոմպոզիտորը (նախորդ ֆիլմերում նաև որպես դերասան է ներկայացել):
On The Milky Road ֆիլմից կադր ու պոստերը
Եվ, իհարկե, կուզեի հանդիպմանը հրավիրել նաև ֆիլմի գլխավոր հերոսուհուն՝ Մոնիկա Բելուչիին: Լինելով առաջին մեծության աստղ, Մոնիկան ոչ միայն իր գեղեցկությամբ է հիացնում, այլև ինտելեկտով: Համոզված եմ, որ նման հանդիպումը երևանյան հանդիսատեսին անտարբեր չէր թողնի:

23 Октябрь 2014 - 08:27 AMT
Сюжет фильма повествует о войне в бывшей Югославии. Моника Беллуччи играет роль возлюбленной военного, ставшего монахом. В главной мужской роли – сам Кустурица. Работу над фильмом режиссер планирует завершить в конце 2014 года, а уже в мае картина будет представлена на Каннском кинофестивале.
Хачатур Алмазян и Моника Беллуччи
О сотрудничестве с Кустурицей
Как дружеские, так и рабочие отношения с Эмиром завязались уже давно. На первом «Кустендорфе» именно мой оркестр выступил на торжественной церемонии открытия фестиваля. В 2010 году мы уже сотрудничали с Эмиром и его сыном – композитором Стрибором Кустурицей. Мы записали музыку к фильму Cool Water, сопродюсером которого является Джонни Депп. Несмотря на то, что съемки фильма пока отложены, сама запись понравилась и Эмиру, и Стрибору, что и предопределило выбор коллектива для дальнейшей совместной работы.
Этот процесс связан с большой ответственностью, но в то же время чрезвычайно увлекателен. В отличие от большинства режиссеров, работающих над музыкой на стадии постпродакшн, Эмир отрабатывает музыкальную часть параллельно со съемками фильма и монтажом. Я руковожу оркестром и исполняю сольные скрипичные партии. Сначала Стрибор высылает партитуру, мы с музыкантами репетируем, затем уже в студии все вместе работаем над интерпретацией. Его музыка просто великолепна! Я даже не могу точно обозначить стиль – наверное, это некий микс, но главное, что музыка очень красивая, яркая!
Алмазян с композитором Стрибором Кустурицей (в центре) и продюсером Филиппом Аврилем (справа)
Со Стрибором мы понимаем друг друга с полуслова. Во время совместной работы на часы не смотрим – начинаем с раннего утра и заканчиваем работать глубокой ночью. Иногда Стрибор что-то меняет прямо во время записи, иногда позволяем себе и некоторую импровизацию, бывают и бурные обсуждения. Затем весь материал выносится на суд Эмира.
О Кустурице
Кустурица работает над каждым фильмом скрупулезно, не ограничивая себя во времени. Это одна из особенностей его подхода к работе. Ведь сегодня многие режиссеры зависят от продюсеров, которые определяют сроки, актерский состав и т.д. Эмир рассказывал мне, что над съемками сцены венчания в фильме «Андерграунд» он планировал работать 5 дней, а в результате работа заняла полтора месяца. Меня поражает его феноменальная энергия, работоспособность – трудно представить, что один человек может снимать фильмы, выступать с концертами, проводить фестивали, писать книги, строить города. Вспоминаю Довлатова, который писал: «Всем понятно, что у гения должны быть знакомые. Но кто поверит, что его знакомый – гений?!».
Эмир Кустурица и Хачатур Алмазян
О ереванской премьере фильма
Я хотел бы организовать ереванскую премьеру фильма. В 2010 году я пригласил Эмира и его бэнд The No Smoking Orchestra выступить в Ереване. Концерт прошел с огромным успехом; кроме того, мы организовали встречу Кустурицы с творческой молодежью. Зал был забит под завязку, у ребят была возможность напрямую задавать вопросы. Эмир потом признался, что был приятно удивлен интеллектуальным уровнем нашей молодежи. Хотелось бы провести аналогичную встречу после каннской премьеры фильма, расширив состав участников. Я имею в виду семью Кустурицы – поистине уникальное явление в мире кино. В работе над фильмом «На млечном пути» задействованы все: супруга Майя является одним из продюсеров, дочь Дуня – соавтор сценария, сын Стрибор – композитор (в предыдущих фильмах – и актер).
Постер и кадр из фильма «На млечном пути»
И, конечно же, я бы хотел пригласить на эту встречу и актрису, сыгравшую главную героиню фильма, -Монику Беллуччи. Звезда первой величины, Моника поражает не только ослепительной красотой, но и глубочайшим интеллектом. Уверен, что подобная встреча не оставит ереванского зрителя равнодушным.