23 Հոկտեմբեր 2014 - 08:19 AMT
On The Milky Road-ը պատմում է նախկին Հարավսլավիայում պատերազմի մասին: Մոնիկա Բելուչին վանական դարձած նախկին զինվորի ընկերուհու դերում է: Գլխավոր դերում Կուստուրիցան է: Ֆիլմի վրա աշխատանքները ռեժիսորը պլանավորում է ավարտել արդեն տարեվերջին, իսկ 2015-ի մայիսին ներկայացնել այն Կաննի կինոփառատոնում:
Մոնիկա Բելուչին ու Խաչատուր Ալմազյանը
Կուստուրիցայի հետ գործակցության մասին
Էմիրի հետ ինչպես ընկերական, այնպես էլ գործնական հարաբերություններն արդեն տարիների պատմություն ունեն: Նրա կազմակերպած առաջին «Կուստենդորֆում» հենց իմ նվագախումբն է ելույթ ունեցել կինոփառատոնի բացման հանդիսավոր արարողությանը: 2010-ին արդեն գործակցել ենք Էմիրի ու նրա որդու՝ Ստրիբոր Կուստուրիցայի հետ: Cool Water ֆիլմի համար երաժշտություն գրեցինք, որի համապրոդյուսերը Ջոնի Դեփն է: Չնայած ֆիլմի նկարահանումները հետագայում հետաձգվեցին, թե Էմիրը, թե Ստրիբորը հավանել էինձայնագրությունը, ինչն էլ, հավանաբար, հետագա համատեղ աշխատանքի համար հիմք դարձավ:
Այդ ամբողջ գործընթացը շատ պատասխանատու է, բայց միևնույն ժամանակ շատ հետաքրքիր: Ի տարբերություն այլ ռեժիսորների, որոնք պոստփրոդաքշնի փուլում աշխատում են երաժշտության վրա, Էմիրը դրանով զբաղվում է ֆիլմի նկարահանումների ու մոնտաժի հետ միաժամանակ:
Ալմազյանը` կոմպոզիտոր Ստրիբոր Կուստուրիցայի (մեջտեղում) և պրոդյուսեր Ֆիլիպ Ավրիլի հետ (աջից)
Ես ղեկավարում եմ նվագախումբը, նաև ջութակի սոլո ելույթներ ունեմ: Աշխատում ենք այսպես՝ նախ Ստրիբորն ուղարկում է պարտիտուրան, երաժիշտների հետ փորձեր ենք անում, հետո արդեն ստուդիայում բոլորս միասին աշխատում ենք մեկնաբանման վրա: Նրա երաժշտությունն ուղղակի հիասքանչ է: Նույնիսկ չեմ կարող առանձնացնել ոճը՝ երևի ինչ-որ խառնուրդ է, բայց ամենակարևորը, որ շատ գեղեցիկ ու լուսավոր երաժշտություն է:
Ստրիբորի հետ իրար կես բառից հասկանում ենք: Համատեղ աշխատանքի ժամանակ ժամացույցին չենք նայում՝ սկսում ենք աշխատել վաղ առավոտյան ու ավարտում ուշ գիշերը: Մեկ-մեկ Ստրիբորը հենց ձայնագրության ժամանակ է ինչ-որ բան փոխում, ժամանակ առ ժամանակ մեզ նաև իմպրովիզներ ենք թույլ տալիս, բուռն քննարկումներ էլ են լինում: Այդ ամենն ավարտելուց հետո արդյունքը ներկայացվում է Էմիրի դատին:
Էմիր Կուստուրիցան ու Խաչատուր Ալմազյանը
Կուստուրիցայի մասին
Էմիրն ամեն ֆիլմի վրա աշխատում է մանրակրկտորեն, առանց սահմանափակելու իր ժամանակը: Դա աշխատանքի հանդեպ նրա վերաբերմունքի առանձնահատկություններից մեկն է: Չէ որ այսօր բազմաթիվ ռեժիսորներ կախված են պրոդյուսերներից, որոնք նշում են ժամկետները, դերասանական կազմը և այլն: Օրինակ, նա ինձ պատմել է, որ Underground ֆիլմում հարսանիքի դրվագի վրա պլանավորում էր ընդամենը 5 օր աշխատել, իսկ արդյունքում այդ ամենը 1,5 ամիս ձգվեց… Ինձ զարմացնում է նրա ֆենոմենալ էներգիան ու աշխատունակությունը: Դժվար է պատկերացնել, որ մի մարդ կարող է միաժամանակ ֆիլմեր նկարահանել, համերգներ տալ, փառատոններ անցկացնել, գրքեր գրել ու քաղաքներ կառուցել: Հիշում եմ Դովալտովի խոսքերը՝ «Բոլորն էլ գիտեն, որ հանճարները պետք է ծանոթներ ունենան: Բայց ո՞վ կհավատա, որ իր ծանոթը հանճար է»:
Ֆիլմի երևանյան պրեմիերայի մասին
Կուզեի On The Milky Road-ի երևանյան պրեմիերան կազմակերպել: 2010-ին Էմիրին իր The No Smoking Orchestra բենդի հետ Երևան էի հրավիրել: Համերգը շատ հաջող անցավ, բացի այդ, Կուստուրիցայի ու ստեղծագործ երիտասարդների հետ հանդիպում էինք կազմակերպել: Դահլիճը լեփլեցուն էր, և բոլորը հարց տալու հնարավորություն ունեին: Էմիրը հետո խոստովանեց, որ հաճելի զարմացած էր մեր երիտասարդության մտավոր մակարդակով: Կուզեի նման ևս մի հանդիպում կազմակերպել Կաննում ֆիլմի պրեմիերայից հետո՝ ընդլայնելով մասնակիցների կազմը: Նկատի ունեմ Կուստուրիցայի ընտանիքը, որն իրականում եզակի երևույթ է կինոյի աշխարում: Ֆիլմի վրա աշխատանքներին մասնակցում են բոլորը. կինը՝ Մայան, պրոդյուսերներից մեկն է, դուստրը՝ Դունյան, սցենարի համահեղինակն է, որդին՝ Ստրիբորը, կոմպոզիտորը (նախորդ ֆիլմերում նաև որպես դերասան է ներկայացել):
On The Milky Road ֆիլմից կադր ու պոստերը
Եվ, իհարկե, կուզեի հանդիպմանը հրավիրել նաև ֆիլմի գլխավոր հերոսուհուն՝ Մոնիկա Բելուչիին: Լինելով առաջին մեծության աստղ, Մոնիկան ոչ միայն իր գեղեցկությամբ է հիացնում, այլև ինտելեկտով: Համոզված եմ, որ նման հանդիպումը երևանյան հանդիսատեսին անտարբեր չէր թողնի:

“On The Milky Road” tells a story that stretches across war in former Yugoslavia , blossoming love of a woman (Bellucci) for a soldier (Kusturica) who chooses life as a recluse. The director plans to complete production in late 2014, to be featured at Cannes Film Festival.
Khachatur Almazian and Monica Bellucci
On working with Kusturica
My friendly and business relations with Kustirica date back a while ago. It was Almazian Symphony that opened the first Kustendorf Film and Music Festival. In 2010 we were already collaborating with Emir and his composer son Stribor. We recorded music to a movie “Cool Water” co-produced by Johnny Depp. Later, the movie production was postponed; however, the recording was to Kusturica's liking, which determined his further choice of an ensemble.
As opposed to the majority of directors who work on music in the post-production stage, Emir focuses on music during production. I direct the orchestra and play violin solos.
Work on music starts from Stribor's sending the score, followed by rehearsal and interpretation in the studio. I love working on Stribor's music, it’s simply wonderful. I cannot define the exact style but it is certainly beautiful and vibrant.
Almazian with composer Stribor Kusturica (center) and producer Philippe Avril (right)
With Stribor, we're really on the same wave. We never watch the time when working together: at times, we start early in the morning and go on far into the night. The finalized material is then shown to Emir.
About Kustiruca
Kusturica takes his time to work on every detail – that’s one of his specifics. In this day and age, many directors depend on producers who set time limits, determine the cast, etc. Emir told me once how he spent 1,5 months on a wedding scene in “Underground” though he initially planned to finish it in 5 days. I’m always in awe of his phenomenal energy, working capacity – it’s hard to imagine how one person can be capable of making films, performing concerts, hosting festivals, writing books, building cities. I keep thinking of a Sergey Dovlatov quote: “Clearly, a genius should have friends. But who will ever believe that one’s friend is a genius?”
Emir Kusturica and Khachatur Almazian
On Yerevan premiere of the film
I’d like to organize a Yerevan premiere for “On the Milky Road”. In 2010, I invited Emir and his The No Smoking Orchestra to perform in Yerevan. The concert was a huge success; I later arranged Kusturica’s meeting with young artists, with a full house of people gathering. Afterwards, Emir confessed to have been surprised by the intellect of Armenian youth. I’d like for a similar meeting to be held after the film’s Cannes premiere, with the whole Kusturica family present. The Kusturica family is a unique phenomena in the world of cinema – Emir’s wife, Maja, co-produced the “Milky Road,” daughter Dunja co-wrote the script, son Stribor composed the score.
Screenshot, poster for “On the Milky Road”
And of course, I’d like to invite the leading lady, Monica Bellucci to the premiere. A star of the first magnitude, Monica astonishes with her dazzling beauty and sharp intelligence. I’m sure, Yerevan audience will be glad to meet her.