14 Հունիս 2006 - 14:00 AMT
Հայաստանի ֆինանսների եւ էկոնոմիկայի նախարարությունում բացված բանկային հատուկ հաշվեհամարի վրա մինչ օրս փոխանցվել է 88 մլն 456 հազար դրամ (213 հազար դոլար)` Ա-320-ի վթարի զոհերի հարազատներին օգնություն ցուցաբերելու համար: Հատուկ հաշվեհամարը` 900013017026 բացվել էր մայիսի 4-ին հայ գործարարների նախաձեռնությամբ, որը ստացավ Հայաստանի կառավարության հավանությունը: Ֆինանսական օգնություն է ընդունվում նաեւ արտերկրից ցանկացած արտարժույթով, հաղորդում է ՌԻԱ «Նովոստին»:
Հիշեցնենք, որ 2006 թվականի մայիսի 3-ին Ադլերի օդակայանի մերձակայքում վթարի ենթարկվեց հայկական «Արմավիա» ընկերության Ա-320 աէրոբուսը: Վթարի արդյունքում զոհվեցին բոլոր ուղեւորները (105 մարդ` որոնցից 26-ը` Ռուսաստանի քաղաքացիներ էին, մեկը` Վրաստանի, մեկը` Ուկրաինայի, մյուսները` Հայաստանի) եւ անձնակազմի ութ անդամները (երկու օդաչուները, ինժեները եւ հինգ բորտուղեկցորդները):

На специальный банковский счет в Министерстве финансов и экономики Армении для оказания помощи родственникам погибших пассажиров самолета А-320, потерпевшего крушение в Черном море, на сегодняшний день перечислено 88 миллионов 456 тысяч драмов ($213 тысяч). Специальный счет номер 900013017026 был открыт 4 мая по инициативе армянских предпринимателей, поддержанной правительством Армении. Финансовая помощь принимается также из-за рубежа в любой иностранной валюте, сообщает РИА “Новости”.
Напомним, что самолет А-320 авиакомпании Армавиа потерпел катастрофу в ночь на 3 мая при заходе на посадку в аэропорт Сочи в сложных метеоусловиях. В результате катастрофы погибли все находившиеся на борту пассажиры (105 человек – 26 граждан России, одна гражданка Украины, гражданин Грузии, остальные – граждане Армении.) и члены экипажа (восемь человек: два пилота, инженер и пять бортпроводников).