16 Հունիս 2006 - 11:16 AMT
Հունիսի 17-ին, շաբաթ օրը, տեղի կունենա Երեւան-Բաթումի-Երեւան արագընթաց ուղեւորատար գնացքի առաջին երթի ճանապարհման հանդիսավոր արարողությունը: Հայկական երկաթուղու (ՀԵՈՒ) փոխադրումների վարչության պետ Հակոբ Խրիմյանի խոսքերով, առաջին ուղեւորությունը նախատեսվում էր կատարել հունիսի 15-ին, սակայն ժամկետը հետաձգվեց Վրաստանի փոխվարչապետի խնդրանքով, որը ցանկություն հայտնեց մասնակցել ճանապարհման արարողությանը: Միջոցառմանը կմասնակցեն նաեւ ՀՀ տրանսպորտի նախարար Անդրանիկ Մանուկյանը եւ Հայաստանի ու Վրաստանի երկաթուղիների ղեկավարները: Հ.Խրիմյանը նշել է, որ Երեւան-Բաթումի գնացքը մեկնում է շաբաթվա կենտ օրերին:
Նշենք, որ երկաթուղային հաղորդակցությունը բացվել է հայ զբոսաշրջիկների ամառային հանգիստը Վրաստանում` Սեւ ծովի ափին կազմակերպելու համար: Գնացքը Երեւանից կմեկնի 21:10-ին տեղի ժամանակով եւ Բաթումի կժամանի 13:40-ին: Մեկ տոմսի արժեքը երկտեղ կուպեյում Երեւանից Բաթումի մեկնելիս կկազմի 18, 703 հազար դրամ, իսկ քառատեղ կուպեում` 9,297 հազար դրամ: Մինչդեռ Բաթումից Երեւան մեկնելիս երկտեղանի կուպեում տեղի համար հարկ կլինի վճարել 21, 256 հազար դրամ, իսկ քառատեղ կուպեում` 10, 542 հազար դրամ, հաղորդում է Apsny.Ge-ն:

17 июня, в субботу, состоится торжественная церемония проводов первого рейса скорого пассажирского поезда Ереван-Батуми-Ереван. По словам начальника управления по перевозкам Армянской железной дороги (АЖД) Акопа Хримяна, первый рейс планировалось осуществить 15 июня, однако срок был перенесен по просьбе вице-премьера Грузии, который изъявил желание принять участие в торжественной церемонии отправки поезда.
В мероприятии примут участие также министр транспорта РА Андраник Манукян и руководители железных дорог Армении и Грузии. А.Хримян отметил, что поезд Ереван-Батуми будет отправляться по нечетным дням недели.
Отметим, что железнодорожное сообщение было организовано для летнего отдыха армянских туристов на побережье Черного моря в Грузии. Поезд будет отбывать из Еревана в 21:10 по местному времени и прибывать в Батуми в 13:40 ч. Стоимость одного билета в двухместном купейном вагоне из Еревана в Батуми составит 18,703 тыс. драмов, а в четырехместном – 9,297 тыс. драмов. Между тем цена билета в двухместном купейном вагоне из Батуми в Ереван составит 21,256 тыс. драмов, а в четырехместном – 10,542 тыс. драма, передает Apsny.Ge