Ոչ հեռու ապագան է: Մարդկությունը ոչնչացման եզրին է՝ երաշտը սննդամթերքի ճգնաժամի է բերում, ինչի արդյունքում հետազոտողների կոլեկտիվն արվարձանի միջով ուղևորվորության է մեկնում՝ կատարելագործելու մարդու տիեզերագնացության նախկին սահմանափակումներն ու մարդկությանը տեղափոխելու այլ մոլորակ:
Նոյեմբերի 6-ին Քրիստոֆեր Նոլանի գիտաֆանտաստիկ Interstellar-ը, որի սցենարը գրել են Ջոնաթան Նոլանն ու Քիպ Թորնը, հասավ նաև Հայաստան: Սցենարի հիմքում թեորետիկ ֆիզիկոս Քիպ Թորնի աշխատանքներն են: Իմիջիայլոց, ըստ առաջին օրվա տվյալների, Ռուսաստանում, օրինակ, ֆիլմը վարձույթի առաջին օրը $1,25 մլն է հավաքել, իսկ Հյուսիսային Ամերիկայում՝ ավելի քան $1,5 մլն:
Բացի այն, որ շատերն արդեն նայել են Interstellar-ը, ռուս կինոքննադատներն արդեն հասցրել են կիսվել տպավորություններով: Ու, չնայած կինոսերների ամենատարբեր կարծիքներին, «գիտակները», կարծես, այդքան էլ հիացած չեն: Բայց ոմանք, չնայած դրան, արդեն հասցրել են այն «Օսկարի ակադեմիկոսների համար նախատեսված» անվանել:
Ստանիսլավ Զելենսկին, օրինակ, ֆիլմը կարճ բնութագրել է որպես «աչքերին փչած աստղային փոշի»: Ըստ նրա, այս նախագծի լայնամասշտաբ ամբիցիաների ֆոնին հատկապես նկատվում է, թե ինչքանով է ուռճաչված Նոլանի համբավը որպես բեմադրիչ ռեժիսոր: Նա անընդհատ կորցնում է ռիթմը՝ տեսարաններից շատերը տեսանելի երկարացված են, գործողությունն էլ հանկարծակի սկսում է «թռնել երկու աստիճանի միջև»: Արդյունքում նա նոլանական ֆիլմերն անվանում է «միջակ գրված, մեծ գումարներով կոշտ նկարահանված թրիլեր՝ դատարկ հերոսներով ու հազիվ նշված գաղափարներով»:
Դրան հակադարձում է The Village-ից Միլոսլավ Չեմոդանովի ու Նաստյա Կուրգանսկայի կարծիքը: Ֆիլմը դիտելուց հետո նրանք եզրակացրել են, որ ժամանակի մեջ թռիչքները, անհայտ մոլորակների լանդշաֆտը, հերոսներն ու ռոբոտներն բավական տպավորիչ են։ Բայցև նշում են, որ «երեքժամյա էպոսը դատապարտված է հատկապես անհանգիստ հանդիսատեսի նվնվոցին, արդեն սովորական դարձած «ձգձգված է, կարելի էր այդ ամենը երկու անգամ ավելի կարճ անել»։ Ու շարունակում են․ «առաջին ժամվա ընթացքում նույնիսկ տիեզերքի մասին հիշատակություն չկա՝ ամեն ինչ կատարվում է փոշեպատ ֆերմայում, որտեղ դեռահաս աղջիկը փորձում է բացահայտել գրքերի գաղտնիքը, որոնք ինքնուրույն ընկնում են պահարանից։ Բայց, Նոլանները գրեթե չեն առաջնորդվում հանդիսատեսի ցանկություններով, որը ձանձրանում է, հենց ավարտվում է փոփքորնը։ Նրանք մեծ կինո են նկարահանում, որը խցկել 90 րոպեի մեջ գրեթե անհնար է ու հաստատ չարժե»։
Ինքը՝ Նոլանը, իր իսկ խոսքով, դեռ մանկությունից էր երազում գիտաֆանտաստիկ ֆիլմ նկարահանելու մասին։ Անտոն Դոլինին նա պատմել է, որ Interstellar-ը շատ է հավանել գիտնական Սթիվեն Հոքինգը, որին այն առաջինն են ցույց տվել։
«Ուզում էի, որ Interstellar-ի մեջ ավելի շատ ջերմություն ու մարդկություն լիներ։ Ֆիլմը որոշ չափով իր մեջ ներառում է այն, ինչը նախատեսում էի կյանքի չկոչված նախագծերումս»,- նշել է նա։ Դենիս Ռուզաևն իր հերթին ֆիլմը հետաքրքիր ու գրավիչ է անվանել, ու, «գուցե, Նոլանի ամենաամբողջական կինոնկարը»։
Բայց նա նաև նշում է, որ պատմիչ Նոլանը տեխնոկրատական ամբիցիաների հետևից ուղղակի չի հասնում։ «Իսկական ցնորատեսի համար Նոլանը չափազանց մակերեսային է՝ նրա տպավորիչ կերպարները մեծամասամբ միապաղաղ են (հեգնանքը նրանում է, որ ֆիլմը ենթադրում է, որ մարդկային գիտակցությունը դուրս է գալիս չորս չափումներից դուրս), ամբողջովին զրկված երկրորդ հատակից՝ «խլուրդի բույնը» այստեղ «խլուրդի բույնից» ավելին չէ, իսկ դեպի օդ բարձրացող հրթիռը հրթիռից բացի․․․ հմ․․․ այլ բան չի նշանակում»։
Նույն Դոլինը գրում է, որ «սպասումներն այնքան շատ չեն արդարանում, որ վերջում ենթագրերից հետո դեռ որոշ ժամանակ չես հավատում տեսածիդ ու փորձում ես համադրել ֆիլմի իրադարձություններն իրար հետ։ Բայց Նոլանին ձեռքից բռնել չի հաջողվի։ Նրա բարձր տեխնոլոգիական ինտելեկտուալ աջպարարության հետևում, ինչպես և The Prestige-ում, իրական կախարդանք կա։Կամ, եթե կնախընտրեք, պոեզիա»։
Գլխավոր դերակատար Մեթյու Մակքոնահիին Նոլան-ռեժիսորը ոգեշնչում է։
«Զարմանալի է, թե նրա ուղեղը ոնց է աշխատում։ Նրա գլխում գաղափարներ են ծնվում, հայեցակարգեր, որոնք հաստատ գիտի՝ ինչպես կյանքի կոչել։ Նա չափազանց մեծ ամբիցիաներ ունի, անընդհատ ավելին է ուզում, ավելին ու ավելին։ Նա շարժվում է իր նպատակի ուղղությամբ ու վերջում ավելի լավ արդյունքի հասնում»,- Kinopoisk-ին ասել է դերասանը։
Իսկ Էն Հեթեուեյը խոստովանել է՝ գլխավոր պատճառը, որ նա ուզել է նկարահանվել ֆիլմում, Քրիստոֆեր Նոլանն է։
«Ինձ պետք չէր կարդալ սցենարը, ծանոթանալ դերին։ Երբ նա զանգահարեց ու հարցրեց՝ «Հեյ, ուզո՞ւմ ես արկածի մի մաս դառնալ», պատասխանեցի․ «իհարկե՜, իհարկե՜ ուզում եմ»։ Բայց նա ասաց․ «Չէ, լուրջ․ կարդա սցենարը»։ Ու կարդացի, և ավելի երջանկացա»։
Ռուզաևը հետևյալ կերպ է եզրափակում իր տեքստը․
«Նոլանն ունիկալ հեղինակ է, որը, երևի, իդեալական է արտացոլում իր ժամանակի հավակնությունները, որտեղ, միլիարդանոց լսարանին հարազատների հետ բաժանության դառնությունը հասցնելու համար պետք է ոչ պակաս, քան ապոկալիպսիս»։

Недалекое будущее. Люди на грани вымирания: засуха приводит человечество к продовольственному кризису, в результате чего коллектив исследователей и ученых отправляется сквозь червоточину (которая предположительно соединяет области пространства-времени через большое расстояние) в путешествие, чтобы превзойти прежние ограничения для космических путешествий человека и переселить человечество на другую планету.
6 ноября научно-фантастический фильм «Интерстеллар» Кристофера Нолана, сценарий которого написали Джонатан Нолан и Кип Торн, дошел и до России и Армении. Сценарий основан на научных работах физика-теоретика Кипа Торна. Кстати, как показали первые результаты, в России в первый день выхода на большой экран «Интерстеллар» собрал $1,25 млн, заметно опередив конкурентов по прокату, а в Северной Америке – более $1,5 млн.
Мало того, что российские кинокритики уже посмотрели фильм, они уже успели поделиться впечатлениями. Несмотря на то, что у зрителей отзывы самые разные, знатоки, похоже, не в большом восторге от фильма, хотя кто-то уже назвал его рассчитанным на оскаровских академиков.
Станислав Зеленский, например, кратко описал фильм «звездной пылью в глаза». По его мнению, на фоне зашкаливающей амбициозности этого проекта особенно заметно, насколько раздута репутация Нолана как режиссера-постановщика. Он то и дело теряет ритм: многие сцены очевидно затянуты, а действие вдруг начинает скакать через ступеньку. В итоге он называет нолановские фильмы «посредственно написанными, грубо снятыми за огромные деньги боевиками с пустыми героями и едва обозначенными идеями».
В разрез с этим идет мнение Милослава Чемоданова и Насти Курганской из The Village. После просмотра фильма они сошлись на том, что скачки во времени, ландшафты неизвестных планет, герои и роботы невероятно впечатляют. Но, как отмечают, «трехчасовой эпос обречен на нытье особо непоседливой публики, на это обычное «затянуто, можно было вдвое короче». И продолжают: «в течение первого часа тут даже не пахнет космосом — все происходит на занесенной пылью ферме, где девочка-подросток пытается разгадать тайну книг, самостоятельно падающих с полок. Впрочем, Ноланы мало ориентируются на зрителя, которому становится скучно, как только заканчивается попкорн. Они снимают великое кино, которое запихивать в 90-минутный формат практически невозможно и точно незачем».
Сам же Кристофер Нолан, по его же словам, чуть ли не с детства мечтал снять научно-фантастическую картину. Он рассказал Антону Долину, что фильм очень понравился известному ученому Стивену Хокингу, которому «Интерстеллар» показали первому.
«Мне хотелось, чтобы в «Интерстелларе» было больше тепла и человечности; это в определенной степени суммировало и то, что я разрабатывал в нескольких моих неосуществленных проектах»,- отметил он. Денис Рузаев назвал фильм интересным и увлекательным, и «возможно, самым цельным, самым складным фильмом Нолана».
Однако он также отмечает, что фантазия Нолана-рассказчика за его технократическими амбициями попросту не поспевает. «Для подлинного визионера Нолан слишком поверхностен — его впечатляющие образы по большей части одномерны (злая ирония в том, что фильм подразумевает выход человеческого сознания за пределы четырех измерений и времени вдобавок), напрочь лишены второго дна: «кротовая нора» здесь не больше чем «кротовая нора», а взмывающая ввысь ракета не означает ничего, кроме, кхм, ракеты (Нолан, преодолей он сам пределы пространства-времени, мог бы стать любимым пациентом Фрейда)».
Тот же Долин пишет, «что ожидания обманываются так много раз, что после финальных титров еще некоторое время не веришь увиденному и пытаешься согласовать события фильма друг с другом: все ли концы сходятся? Но поймать Нолана за рукав не получится. За его высокотехнологичными интеллектуальными фокусами, как в «Престиже», есть настоящая магия. Или, если угодно, поэзия».
Исполнителя главной роли Меттью МакКонахи Нолан-режиссер, однако, вдохновляет.
«Удивительно, как работает его мозг. В его голове рождаются идеи, концепции, которые он точно знает, как воплотить на экране. У него невероятно большие амбиции. Он все время хочет больше, больше, больше. Он движется в сторону своей цели и в конечном итоге достигает даже лучшего результата. У него хватка сильнее, чем у любого другого режиссера, которого я знаю. Он большой мальчик»,- в беседе с Кинопоиском отметил актер. А актриса Энн Хэтэуэй призналась, что главная причина, по которой она захотела сняться в фильме, – Кристофер Нолан.
«Мне не нужно было читать сценарий, не надо было знать свою роль. Когда он позвонил и спросил: «Хэй! Хочешь быть частью приключения?», я сказала: «Конечно! Конечно, хочу!». Но он ответил: «Нет, ну серьезно, прочитай сценарий!». И я прочитала, и стала еще счастливее».
Завершил Рузаев свою рецензию следующими словами:
«Нолан – уникальный автор, пожалуй, идеально отражающий чаяния своего времени, в котором, чтобы донести до миллиардной аудитории нехитрую мысль о горечи расставания с родным, нужен не меньше чем апокалипсис».