17 Նոյեմբեր 2014 - 09:13 AMT
Ազգային ժողովն արտահերթ նիստում 70 կողմ, 6 դեմ և 31 ձեռնպահ քվեարկությամբ երկրորդ ընթերցմամբ և ամբողջությամբ ընդունել է «ՀՀ Կառավարության կառուցվածքի մասին» օրենքում փոփոխություններ և լրացումներ կատարելու մասին օրինագիծը:
Ըստ օրինագծի` կստեղծվի միջազգային ինտեգրացիայի ու բարեփոխումների նախարարություն, իսկ արտակարգ իրավիճակների նախարարությունը կմիավորվի տարածքային կառավարման նախարարության հետ:
ԱԺ պետաիրավական հարցերի մշտական հանձնաժողովում նոյեմբերի 7-ին կայացած քննարկմանը արդարադատության նախարար Հովհաննես Մանուկյանը վստահեցրել է, որ Կառավարությունում կառուցվածքային փոփոխություններն առավել արդյունավետ կդարձնեն գործադիրի աշխատանքը: Ներկայացնելով օրենսդրական նախաձեռնությունը, նա նշել է, որ դրանք այլ օրենքներում փոփոխություններ և բյուջետային նոր ծախսեր չեն առաջացնի: Հովհաննես Մանուկյանը հավելել է, որ ըստ Կառավարության, հատկապես` ԵՏՄ ինտեգրացիոն պրոցեսների շրջանակում, ինչն ահռելի ծավալի աշխատանք է, մեկ մասնագիտացված ոլորտային նախարարություն պետք է ունենանք:
Նորաստեղծ նախարարությունը հիմնականում զբաղվելու է Հայաստանի ԵՏՄ անդամակցության հարցերով: Ըստ ԿԳ նախարար, ՀՀԿ փոխնախագահ Արմեն Աշոտյանի, այն կզբաղվի նաև Հայաստան-ԵՄ գործակցության նոր օրակարգի մշակմամբ, հատկապես տնտեսական ոլորտում ԵՄ-ի հետ նոր որակի և նոր տեսակի հարաբերությունների հաստատմամբ:
Բացի այդ, ինչպես Ջերմուկում լրագրողների հետ ճեպազրույցում նշել է վարչապետ Հովիկ Աբրահամյանը, կառավարման համակարգն օպտիմալացնելու նպատակ ունեն: Նա նշել է, որ 19 նախարարությունը մեր երկրի համար շատ է ու պետք է վերամիավորել դրանք:
«Ապագայում տեսնում ենք, որ միավորված արտակարգ իրավիճակների ու տարածքային կառավարման նախարարությունները կդառնան ներքին գործերի նախարարություն, ինչպես բազմաթիվ եվրոպական երկրներում է»,- ասել է վարչապետը:
Ըստ Կառավարության ղեկավարի, դրա մեջ կմտնեն բազմաթիվ ծառայություններ, ինչը ճիշտ և արդյունավետ կլինի, ինչի մասին վկայում է նաև համաշխարհային փորձը:

Парламент Армении во втором и окончательном чтении принял законопроект о внесении изменений в закон «О структуре правительства». За принятие законопроекта проголосовало 70 депутатов, против – 6. 31 депутат воздержался.
В ходе состоявшегося 6 ноября заседания правительства Армении премьер-министр Овик Абрамян предложил внести изменения в структуру правительства Армении и объединить Министерства по чрезвычайным ситуациям и территориального управления.
Овик Абрамян также предложил создать Министерство международной экономической интеграции и реформ, которое, по сообщениям СМИ, возглавит экс-министр финансов, советник премьер-министра Ваче Габриелян.
Как заявил позже заместитель председателя правящей Республиканской партии Армении, министр образования и науки РА Армен Ашотян, новое Министерство международной экономической интеграции и реформ в основном будет заниматься вопросами, связанными со вступлением Армении в Евразийский экономический союз (ЕАЭС).
«Думаю, министерство также займется разработкой новой повестки сотрудничества Армении и Евросоюза, особенно в экономической сфере, для установления с ЕС отношений нового уровня», – сказал Ашотян.
Позже премьер-министр Армении Овик Абрамян заявил, что необходимо постепенно оптимизировать систему правления, поскольку 19 министерств – слишком много для Армении. Он отметил, что правительство предпримет шаги по их объединению, так как это эффективно с точки зрения администрирования, экономии финансовых средств и, самое главное, эффективности работы. «И МЧС с министерством территориального управления мы в будущем видим в структуре министерства внутренних дел, как в многочисленных европейских странах. В МВД будут входить ряд служб, это правильно и эффективно, об этом свидетельствует международный опыт», – отметил армянский премьер.