6 Դեկտեմբեր 2014 - 09:45 AMT
Հայոց ցեղասպանության կազմակերպիչներից Ջեմալ փաշայի թոռը՝ Հասան Ջեմալը, դեկտեմբերի 11-ին Երևանում կներկայացնի Ցեղասպանության մասին իր «1915. Հայոց ցեղասպանություն» գրքի հայերեն տարբերակը, որը հրատարակել է «Հրանտ Դինք» հիմնադրամը: Շնորհանդեսը տեղի կունենա Սիվիլիթաս հիմնադրամի «Սարն ի վեր» նախագծի շրջանակում։
Հասան Ջեմալը 2008-ին Երևանում այցելել է Հայոց ցեղասպանության զոհերի հուշահամալիր: Հուշամատյանում Ջեմալը գրել է. «Ժխտել Հայոց ցեղասպանությունը նշանակում է լինել մարդկայնության դեմ այդ հանցագործության հանցակիցը», ինչից հետո՝ 2012-ին տպագրել է «1915. Հայոց ցեղասպանություն» գիրքը և այնտեղ նկարագրել իր անձնական փոխակերպումը մարդուց, որը մերժում էր Հայոց ցեղասպանությունը, մարդու, որն ընդունում է այն:
Նա բազմիցս հայտարարել է, որ մինչև 2015 թվականը Թուրքիան պետք է ճանաչի իր ոճրագործությունները և ներողություն խնդրի Ցեղասպանության համար հայ ժողովրդից: Ջեմալը նաև չի խուսափում հայտարարել, որ հայերը Անատոլիայի բնիկներն են:
«Նրանք ապրել են այստեղ անհիշելի ժամանակներից մինչև 1915 թվականը: Մինչև օրս Թուրքական Հանրապետությունը չհասկացավ ու չկիսեց նրանց՝ հողն ու գույքը կորցնելու ցավը: Երկու երկրների միջև սահմանը պետք է բացվի, դիվանագիտական հարաբերությունները պետք է հաստատվեն առանց նախապայմանների»,-ասել է նա՝ հավելելով՝ կառավարությունը պետք է վերանայի իր վերաբերմունքը հայերի հանդեպ և նոր ու ճշմարտացի դասագրքեր գրի:
Հասան Ջեմալը հայտնի լրագրող և գրող է։ Երկար տարիներ աշխատել է որպես Թուրքիայի առաջատար թերթերի խմբագիր և սյունակագիր, մասնավորապես՝ եղել է «Ջումհուրիյեթ» (Հանրապետություն) օրաթերթի գլխավոր խմբագիրը, «Սաբահ» (Առավոտ) և «Միլլիյեթ» (Ազգ) օրաթերթերի գլխավոր սյունակագիրը: Հասան Ջեմալի լրագրողական աշխատանքում ծավալուն տեղ է գտել քրդական հարցը: Իր հոդվածների և հարցազրույցների համար Ջեմալն արժանացել է թուրքական կառավարության սուր քննադատությանը:

Гасан Джемаль – Внук одного из организаторов Геноцида армян Джемаля-паши, 11 декабря в Ереване представит армянский перевод своей книги «1915: Геноцид армян».
Книга опубликована фондом Гранта Динка, презентация состоится в рамках проекта «В гору» фонда Civilitas. В 2008 году Гасан Джемаль посетил мемориал памяти жертв Геноцида армян в Ереване. В памятной книге Джемаль написал, что «Отрицать Геноцид армян означает становиться соучастником этого преступления против человечества». Книгу «1915: Геноцид армян» он издал в 2012 году и описал в ней личную историю перевоплощения из человека, отрицающего геноцид, в человека, признающего данный факт.
Джемаль многократно заявлял, что Турции необходимо признать факт Геноцида армян до 2015 года. Он также открыто заявляет, что армяне являлись автохтонами на своей земле.
«Они жили здесь с неисчислимых времен до 1915 года. До сегодняшнего дня Турецкая республика не захотела разделить с ними боль потери земли и имущества. Границы должны быть открыты, дипломатические отношения должны быть налажены без предусловий», – заявляет Джемаль. Он считает также, что правительство должно переменить свое отношение к истории и издавать новые учебники с правильным изложением событий.
Гасан Джемаль известных писатель и журналист, долгое время был редактором газеты «Джумхурриет», колумбнистом газет «Сабах» и «Миллиет». Помимо Геноцида армян, Джемаль уделяет внимание курдскому вопросу. За свои публикции неоднократно подвергался жесткой критике турецкого руководства.