«Ամերիա» ընկերությունների խումբը դեկտեմբերի 12-ին կազմակերպել էր ավանդական` արդեն հինգերորդ բարեգործական աճուրդը: «Սպորտը կյանքի համար» խորհրդանշական անվանումը կրող աճուրդն այս տարի իր շուրջն էր համախմբել ինչպես հայազգի, այնպես էլ այլազգի միջազգային ճանաչում ունեցող մարզիկների, ովքեր նվիրաբերել են իրենց իսկ ստորագրությամբ սպորտային իրեր:
«Նախորդ չորս տարվա ընթացքում հավաքագրել ենք 300 մլն դրամ և օգնություն ցուցաբերել ավելի քան 100 երեխայի` փրկելով նրանց կյանքը: Այս անգամ թեման սպորտն ենք ընտրել, քանի որ տարին բացվեց ձմեռային օլիմպիադայով, ուզում ենք այն նույն թեմայով եզրափակել: Նաև սպորտը առողջ ապրելակերպ է, իսկ մենք դրա կողմնակիցն ենք»,- լրագրողների հետ զրույցում նշեց Ամերիաբանկի գլխավոր տնօրեն Արտակ Հանեսյանը` հավելելով, որ հավաքագրված ամբողջ գումարն Ամերաբանկի կողմից կկրկնապատկվի:
Նա նշեց, որ իրենց որդեգրած սոցիալական քաղաքականության շրջանակներում աջակցում են ծանր հիվանդություններով տառապող երեխաներին: Նմանօրինակ միջոցառումների շնորհիվ, ըստ Հանեսյանի, այդ երեխաներն ապրելու հույս են ստանում, և «Ամերիա» ընկերությունների խումբն իր պարտքն է համարում աջակցել նրանց:
Ինքը Հանեսյանը աճուրդին մասնակցում էր բոքսի ձեռնոց կամ ֆորմուլա 1-ի գլխարկ ձեռք բերելու նպատակով:
Մեգա Սպորտ ընկերության և Project Hope հիմնադրամի աջակցությամբ աճուրդի էր հանվել մարզիկների ստորագրությամբ ավելի քան 20 լոտ սպորտային իր, մասնավորապես` Արթուր Աբրահամի, Վիկ Դարչինյանի, Ռոնդա Ռուզիի, Օսկար Դե Լա Հոյայի, Ալեքսանդր Միսկիրտչյանի բռնցքամարտի ձեռնոցներ, Յուրի Ջորկայեֆի, Հենրիխ Մխիթարյանի, Հայաստանի ֆուտբոլի ազգային հավաքականի ստորագրությամբ ֆուտբոլի գնդակներ, սպորտային շապիկներ` Մանչեստր Սիթի ֆուտբոլային ակումբի, Մարկոս Պիզելիի, Անդրես Ինյեստայի, Արթուր Սարկիսովի, Լևոն և Արսեն Ջուլֆալակյանների, Ռոման Բերեզովսկու ստորագրությամբ, Զինեդին Զիդանի, Պելեի, Մարադոնայի, Ուսեին Բոլտի, Կրիշտիանու Ռոնալդուի բացառիկ լուսանկարներ` արված խաղի ընթացքում:
Աճուրդի արդյունքում հավաքագրվեց 30.600.000 դրամ, որը, խոստացածի համաձայն, «Ամերիա» ընկերությունների խմբի կողմից կկրկնապատկի` երեխաների բուժմանն ուղղելով 61.200.000 դրամ: Գումարը մասնավորապես կծառայի քաղցկեղային, հեմատոլոգիական, իդեոպաթիկ արթրիտ և հրատապ օգնություն պահանջող այլ հիվանդություններ ունեցող երեխաների բուժմանը:
«Ամերիա» ընկերությունների խումբը նախատեսել է նաև առցանց աճուրդ, որը կմեկնարկի դեկտեմբերի 15-ին: Աճուրդից բացի հանգանակումները շարունակվում են նաև ամբողջ տարվա ընթացքում «Ամերիա» ընկերությունների խմբի աշխատակիցների, գործընկերների, առանձին անհատների և կառույցների կողմից:
«Ամերիա» ընկերությունների խումբը հայաստանյան շուկայում ամենաարագ զարգացող ֆինանսական խմբերից մեկն է բանկային և խորհրդատվական ծառայությունների ոլորտում: «Ամերիա» ընկերությունների խումբն իր կողմից առաջարկվող խորհրդատվական և ֆինանսական ծառայությունների փաթեթի միջոցով համալիր աջակցություն է ցուցաբերում Հայաստանի և տարածաշրջանի սոցիալ-տնտեսական և բիզնես ոլորտներում գործող կազմակերպություններին և անհատներին:

Группа компаний «Америя» 12 декабря провела ставший уже традиционный пятый благотворительный аукцион. Носящий символическое название «Спорт ради жизни» аукцион сплотил известных армянских и зарубежных спортсменов, которые подарили спортивную амуницию со своими автографами.
«В течение четырех предыдущих лет мы собрали 300 млн. драмов и оказали помощь более чем 100 детям, спасли их жизнь. В это раз темой аукциона мы выбрали спорт, так как год начался с зимней олимпиады, и завершить его мы хотим в том же ключе. Спорт – это и здоровый образ жизни, а мы являемся его сторонниками», – отметил в беседе с журналистами генеральный директор «Америабанка» Артак Анесян, добавив, что банк удвоит собранную во время аукциона сумму.
По его словам, в рамках применяемой банком социальной политике «Америабанк» оказывает помощь детям, страдающим тяжелыми заболеваниями. Благодаря подобным мероприятиям, отметил Анесян, такие дети получают надежду на жизнь, а группа компаний «Америа» считает своим долгом помогать им.
Сам Анесян участвует в аукционе, желая приобрести боксерские перчатки или шлем Формулы-1.
При содействии компании «Мега Спорт» и фонда Project Hope на аукцион было выставлен более 20 спортивных атрибутов с автографами таких знаменитых спортсменов, как Артур Абрахам, Ронда Рузи, Оскар Де Ла Хойя, Александр Мискиртчян, Юрий Джоркаефф, Генрих Мхитарян, футбольные мячи, подписанные игроками сборной Армении, спортивные майки ФК Манчестер Сити, майки с автографами Маркоса Пиззелли, Андреса Иньесты, Артура Саркисова, Левона и Арсена Джулфалакянов, Романа Березовского, эксклюзивные фотографии Зинедина Зидана, Пеле, Марадоны, Усейна Болта, Кристиано Рональдо, сделанные во время игры.
По итогам аукциона было собрано 30.600.000 драмов, которые были удвоены группой компаний «Америа». Таким образом, на лечение детей, страдающих идиопатическим артритом, онкологическими, гематологическими и другими требующими срочного лечения заболеваниями, было направлено 61.200.000 драмов.
Группа компаний «Америя» планирует также проведение онлайн-акциона, который состоится 15 декабря. Помимо аукциона, пожертвования со стороны сотрудников и партнеров группы «Америя», отдельных людей и структур продолжают поступать в течение всего года.