Եվրամիությունը 10 մլն եվրո բյուջեով ծրագրեր կիրականացնի Հայաստանում: Այսօր՝ դեկտեմբերի 18-ին, համապատասխան 15 պայմանագիր է ստորագրվել, որոնք միտված են քաղհասարակության կազմակերպությունների և տեղական մարմինների, ինչպես նաև Հայաստանի կառավարության բարեփոխումների աջակցությանը:
Պայմանագրերը կիրականացվեն երկկողմ և տարածաշրջանային գործակցության տարբեր ուղղություններով՝ ներառյալ գյուղատնտեսությունն ու գյուղական համայնքների կառավարումը, մարդու իրավունքներն ու ժողովրդավարությունը, աղքատության կրճատումն ու քաղաքաշինության կայուն զարգացումը:
Ստորագրման արարողությանը Հայաստանում ԵՄ պատվիրակության ղեկավար Տրայան Հրիսթեան ևս մեկ անգամ նշել է, որ ԵՄ-ն հաձնառու է խորացնել հարաբերությունները Հայաստանի հետ:
«Եվրամիությունը պատրաստ է ամրապնդել երկկողմ գործակցությունն ընդհանուր արժեքների վրա հիմնված համատեղ հետաքրքրության ուղղություններով»,- նշել է Հրիսթեան:
Առաջիկա 3 տարվա ընթացքում Եվրամիությունը ՀՀ-ին անհատույց 140-170 միլիոն եվրո կտրամադրի` արդարադատությունը, մասնավոր հատվածն ու հանրային կառավարումը բարեփոխելու համար: Համապատասխան փաստաթուղթը նոյեմբերի 3-ին Բրյուսելում ստորագրել էին ԵՄ ընդլայնման և հարևանության քաղաքականության հարցերով նոր հանձնակատար Յոհանես Հանն ու Հայաստանի էկոնոմիկայի նախարար Կարեն Ճշմարիտյանը: Հայտարարվել էր եռամյա ծրագրի առաջին փուլի մեկնարկը, որով ՀՀ-ն ԵՄ-ին 7 մլն եվրո կստանա` փոքր ու միջին ձեռնարկատիրությունը զարգացնելու, և 12 մլն եվրո` մարդու իրավունքները պաշտպանելու համար: ԵՄ հանձնակատարն ու Հայաստանի էկոնոմիկայի նախարարը նաև փաստաթուղթ էին ստորագրել, որով Բրյուսելը հավելյալ 25 մլն եվրո կտրամադրի` ՀՀ-ում գյուղատնտեսության ոլորտը զարգացնելու համար:
ԵՄ ֆինանսավորման այլ նախաձեռնությունների միջոցով կտրամադրվի տեխնիկանկան աջակցություն գյուղատնտեսության և գյուղական համայնքների բարեփումներին, սկսնակ և գործող արտադրական խմբերի ամրապնդմանն ու գյուղնախարարության ինստիտուցինոալ զարգացմանը: Դրանք կնպաստեն գյուղատնտեսության և գյուղական համայնքների զարգացմանը՝ ուղղված ԵՄ ոլորտային ծրագրի իրականացմանը:
Պայմանագրերից 4-ը միտված են աղքատության կրճատմանն ու կայուն զարգացմանը, որը կիրականացվի ոչ պետական դերակատարների և տեղական մարմինների միջոցով: Ծրագրերը կնպաստեն գյուղական համայնքների սոցիալական և տնտեսական դժվարությունների նվազեցմանը Շիրակի մարզում, կայուն զբոսաշրջության զարգացմանն ու մեղվաբուծության խթանմանը Վայոց Ձորում, և հանրային ծառայությունների զարգացմանը Ջուջեվանում, Բաղանիսում և Ոսկեվանում:
Մեկ այլ ծրագիր կնպաստի Վայքում և Սպիտակում վերականգնվող և արդյունավետ էներգիայի աղբյուրների իրականացմանը:
Նոր ծրագրերի մեծ մասը կատարվում են «Ժողովրդավարություն և մարդու իրավունքներ» գործիքի և «Ոչ պետական դերակատարների և տեղական մարմինների զարգացման» թեմատիկ ծրագրի միջոցով հայտարարված գլոբալ և տեղական հայտամրցույթների հրավերների արդյունքում:
Կարդացեք նաև՝ Եվրամիությունը ՀՀ-ին կտրամադրի 140-ից 170 մլն եվրո. Առանձնացվել է ֆինանսավորման առաջնային 3 ոլորտ

18 Декабрь 2014 - 18:12 AMT
Армения и ЕС будут осуществлять программы на 10 млн. евро: Соответствующие договоры подписаны в Ереване
Новые программы общим бюджетом в 10 млн. евро будут реализованы в Армении в сотрудничестве с Европейским союзом.
Как сообщает пресс-служба делегации Евросоюза в Армении, 18 декабря делегция ЕС в Армении организовала официальную церемонию подписания 15-ти договоров, направленных на содействие организациям гражданского общества, органам местного самоуправления, а также реформам правительства.
Договора будут реализованы по разным направлениям двухстороннего и регионального сотрудничества, включая такие сферы, как сельское хозяйство и управление сельскими общинами, права человека и демократия, сокращение бедности и стабильное развитие градостроительства.
Как отметил в ходе церемонии подписания руководитель делегации Евросоюз в Армении Траян Христеа, ЕС привержен идее углубления отношений с Арменией и готов укрепить двухстороннее сотрудничество по направлениям, основанным на общих ценностях.
Посредством других инициатив по финансированию ЕС предоставит техническое содействие реформам в сфере сельского хозяйства и сельских общин, укреплению начинающих и действующих производственных групп, институциональному развитию Минсельхоза.
Четыре из подписанных договоров нацелены сокращение бедности и стабильное развитие, что будут осуществляться негосударственными субъектами и местными органами. Программы поспособствуют сокращению социальных и экономических проблем в сельских общинах Ширкской области, развитию туризма и стимулированию пчеловодства в Вайоцдзорской области, развитию общественных услуг в Джуджеване, Баганисе и Воскеване.
Другая программа поспособствует использованию источников возобновляемой и эффективной энергии в городах Вайк и Спитак, передает АРКА.
Ранее Траян Христеа заявил, что, несмотря на решение Еревана вступить в Евразийский экономический союз, ЕС продолжит оказывать содействие как общественным организациям Армении, так и гражданскому обществу.
Коснувшись сотрудничества в торговой сфере, посол сказал: «Сотрудничество как в сфере торговли, так и в других сферах – защиты прав человека, предприятий МСБ, сельских общин, равномерного развития областей РА – продолжится».
Т. Христеа сообщил также, что существует договоренность на основании заявления армянских партнеров продолжить содействие Армении в процессе демократизации.
«Мы будем приветствовать участие Армении в формате Восточного партнерства и во всех мероприятиях», – добавил посол. По его словам, на данный момент точно можно сказать, что ЕС готов работать с Арменией, остальное прояснится в дальнейшем.
«ЕС готов продолжать переговоры с Арменией для создания новой правовой базы, которая определит дальнейшие двусторонние отношения Армения-ЕС, принимая во внимание обязательства Армении, принятые ею 3 сентября. Мы будем поощрять наших армянских партнеров принимать участие в программах «Восточного партнерства», – сказал Христеа на пресс-конференции во вторник.
По мнению Христеа, развитие событий в 2014 году показало, что Армения и ЕС готовы продолжать сотрудничество в сферах, представляющих взаимный интерес, основываясь на общих ценностях, передает АРКА.
«Основываясь на последних статистических данных, представленных Нацстатслужбой Армении, ЕС остается первым торговым партнером Армении в сферах экспорта и импорта. На долю Евросоюза приходится 27% от общего внешнего товарооборота Армении», – сообщил Христеа.