20 Դեկտեմբեր 2014 - 08:09 AMT
Ուժեղ մառախուղի պատճառով այսօր՝ դեկտեմբերի 20-ին, Մինվոդիից և Դոնի-Ռոստովից Երևան ժամանող երկու ինքնաթիռ չեն կարողացել վայրէջք կատարել «Զվարթնոց» օդանավակայանում: Դոնի-Ռոստովի ինքնաթիռն ուղևորվել է Սոչի, իսկ Մինվոդիից եկողը դեռ օդում է, ասել է Քաղավիացիայի գլխավոր վարչության մամուլի խոսնակ Ռուբեն Գրձելյանը, գրում է Tert.am-ը:
Ըստ Գրձելյանի, հնարավոր է՝ Մինվոդիի ինքնաթիռն էլ հետ գնա:
«Արդեն երկուսուկես ժամ է ինքնաթիռն օդում է, առավոտյան ժամը 09:06-ին արդեն մեր տարածքում էր: Եթե վառելիքը չբավարարի, այդ ինքնաթիռը նույնպես հետ կգնա»,- նշել է նա՝ հավելելով, որ այս պահին օդանավակայանում տեսանելիությունը 75 մետր բարձրությունից է, բայց վայրէջքի համար անհրաժեշտ է 200 մետրից ոչ պակաս տեսանելիություն:
Ըստ ԱԻՆ Հայպետհիդրոմետ ծառայության, դեկտեմբերի 20-24-ին Հայաստանի տարածքում սպասվում է առավելապես առանց տեղումների եղանակ, Արարատյան դաշտում գիշերը և առավոտյան մառախուղ կլինի: Քամին` հարավ-արևմտյան 2-7 մ/վրկ: Օդի ջերմաստիճանն ամսի 23-ին և 24-ի գիշերը կնվազի 2-3 աստիճանով:
Ավելի ուշ օդանավակայանից տեղեկացրին, որ ժամը 14:30-ի դրությամբ մառախուղը ցրվել է, և բնականոն աշխատանքը «Զվարթնոց»-ում վերականգնել է, շուտով չվերթներ կիրականացվեն:

Из-за сильного тумана прибывшие из Минвод и Ростова-на-Дону самолеты не могут совершить посадку в ереванском аэропорту «Звартноц». Самолет, выполнявший рейс Ростов-на-Дону-Ереван, был перенаправлен в Сочи, а самолет из Минвод все еще находится в воздухе, сообщает пресс-секретарь Главного управления гражданской авиации Рубен Грдзелян, передает Tert.am.
По его словам, не исключено, что самолет из Минвод также будет отправлен обратно.
«Самолет уже два с половиной часа находится в воздухе, он был в нашем воздушном пространстве еще в 09:06 утра. Если топлива не хватит, то этот самолет также полетит обратно», – сказал он, добавив, что сейчас в аэропорту видимость на высоте в 75 метра, однако самолет не может осуществить посадку, когда видимость ниже 200 м.
Согласно прогнозам метеорологов, 20-24 декабря на территории Армении ожидается погода преимущественно без осадков, в Араратской долине в ночные утренние часы ожидается туман. Температура воздуха 23 декабря и в ночь на 24 декабря опустится на 2-3 градуса.