Ամենայն Հայոց կաթողիկոս Գարեգին Երկրորդը, որը Մոսկվայում է գտնվում Կրոնական գործիչների համաշխարհային գագաթնաժողովում, հանդիպել է ռուս-հայկական բարեկամության եւ համագործակցության ընկերության նախագահ Վիկտոր Կրիվոպուսկովի եւ ընկերության վարչության անդամ, հայ-ռուսական ընկերակցության նախագահ Յուրի Նավոյանի հետ: Այդ մասին PanARMENIAN.Net-ի թղթակցին է հայտնել ընկերության նախագահ Վիկտոր Կրիվոպուսկովը: Նրա խոսքերով, հանդիպմանը նշվել է, որ ռուս եւ հայ ժողովրդների բարեկամական կապերի բազմադարյա ավանդույթների զարգացումը, ինչպես պետական, այնպես էլ անձնական մակարդակով, հիմք է հանդիսանում Ռուսաստանի եւ Հայաստանի միջեւ ռազմավարական գործընկերության ամրապնդման, մարդկանց համար խորթ այլատյացությանը եւ ազգայնամոլությանը դիմակայելու համար: Հանդիպմանը քննարկվել են նաեւ Ռուսաստանում Հայաստանի տարվա , Մոսկվայում Երեւանի օրերի անցկացման հարցեր, որոնք կնպաստեն ռուսաստանցիների մոտ քաղաքացիական փոխըմբռնման, խաղաղության եւ համաձայնության կուլտուրայի ձեւավորմանը:
Գարեգին Երկրորդը երախտագիտություն է հայտնել Ռուսաստանի ժողովրդական դիվանագիտության ընկերությանը Ադրբեջանի կողմից 2005 թվականի դեկտեմբերին համաշխարհային ճարտարապետության փոքր ձեւերի գլուխգործոց հանդիսացող, ՅՈՒՆԵՍԿՕ-ի հովանու ներքո գտնվող հայկական միջնադարի գերեզմանոցի եւ 4 հազար խաչքարերի հանդեպ վանդալիզմի դատապարտման ակտիվ դիրքորոշման համար: Հանդիպմանը մասնակցել է նաեւ Արցախի թեմի առաջնորդ, արքեպիսկոպոս Պարգեւ Մարտիրոսյանը:

6 Июль 2006 - 10:37 AMT
Католикос Всех Армян Гарегин II, находящийся в Москве на Всемирном саммите религиозных деятелей, встретился с президентом общества российско-армянской дружбы и сотрудничества Виктором Кривопусковым и членом правления общества, президентом русско-армянского содружества Юрием Навояном. Об этом корреспонденту PanARMENIAN.Net сообщил президент общества Виктор Кривопусков. По его словам, на встрече было отмечено, что развитие многовековой традиции дружественных связей российского и армянского народов, как на государственном, так и на личном уровне является первоосновой дальнейшего укрепления стратегического партнерства между Россией и Арменией, противостояния чуждым для людей случаям ксенофобии и национализма.
На встрече были также обсуждены вопросы проведения Года Армении в России, Дней Еревана в Москве, которые будут способствовать развитию у россиян гражданское взаимопонимание, формирования культуры мира и согласия.
Католикос Всех Армян выразил благодарность российскому обществу народной дипломатии за активную позицию по осуждению случаев духовно-культурного вандализма и геноцида, совершенного Азербайджаном в декабре 2005 года в отношении средневекового армянского кладбища и 4 тысяч хачкаров – шедевров мировой малой архитектуры, находящихся под защитой ЮНЕСКО. Во встрече участвовал глава Арцахской епархии, архиепископ Паргев Мартиросян.