Սերժ Ավեդիքյանի ևԵլենա Ֆետիսովայի հեղինակած«Փարաջանով» ֆիլմը ներկայացվել է ֆրանսիացի հանդիսատեսի դատին: Ինչպես հայտնում է Epochtimes.com.ua-ն, ցուցադրությունը կայացել է հունվարի 7-ին:
Հունվարի 9-ին՝ Սերգեյ Փարաջանովի ծննդյան օրը, այն կհեռարձակվի Ուկրաինայի Առաջին ազգային ալիքով:
Մինչդեռ, հունվարի 8-ին Թբիլիսիի Ազգային գրադարանում տեղի կունենա Սերգեյ Փարաջանովի 91-ամյակին նվիրված երեկո, որի կազմակերպիչն է «Վիրահայերի միությունը»:
«Մենք կազմակերպել ենք երեկոն Վրաստանի մշակույթի նախարարության և Երևանի Սերգեյ Փարաջանովի անվան թանգարանի հետ համատեղ: Երեկոն կբացվի լուսանկարիչ Յուրի Մեչիտովի և նկարիչ Արտեմ Ալաբուլյանցի աշխատանքների ցուցադրությամբ: Այնուհետև Թբիլիսիի Պ. Ադամյանի անվան հայկական պետական դրամատիկական թատրոնի դերասանները հանդես կգան Սայաթ-Նովայի ստեղծագործությունների կատարմամբ»,- ասել է «Վիրահայերի միության» նախագահ Մարիամ Առաքելովան:
Ըստ նրա, երեկոյի ընթացքում կցուցադրվի նաև Փարաջանովին նվիրված վավերագրական ֆիլմը, հյուրերի համար ելույթ կունենան վրացական ազգային պարի «Ռուսթավի» և հայկական ժողովրդական պարի «Ջեյրան» համույթները, հայտնում է «Նովոստի Գրուզիա»-ն:
«Փարաջանով» լիամետրաժ ֆիլմը նկարահանվել է Ուկրաինայի, Ֆրանսիայի, Վրաստանի ու Հայաստանի համատեղ ուժերով։ Այն ռեժիսոր Սերգեյ Փարաջանովի մասին է, որի վարքագիծը չէր համապատասխանում խորհրդային համակարգին։ Իր էքսցենտրիկ բնավորության պատճառով ռեժիսորը հայտնվում է բանտում, որտեղ կյանքին նրան օգնում է դիմակայել գեղեցիկի հանդեպ սերը։ «Փարաջանովի» հայաստանյան պրեմիերան կայացել է 2013-ի հուլիսին՝ «Ոսկե ծիրան» միջազգային կինոփառատոնի փակման օրը, իսկ Ուկրաինայում այն էկրան է բարձրացել սեպտեմբերի 26-ին: Ֆիլմի բյուջեն կազմել 1 մլն 980 հազար եվրո էր, որի կեսը տրամադրել էր Կինոյի հարցերով Ուկաինայի պետական գործակալությունը:
Սերգեյ Փարաջանովին նվիրված մոտ 20 ֆիլմ կա, 1991-ից Երևանում գործում է նրա տուն-թանգարանը, որտեղ հավաքված են ռեժիսորի գծանկարները, կոլաժները, մանրանկարներն ու Թբիլիսիի բնակարանից բերված իրերը: 2005-ից «Ոսկե ծիրան» կինոփառատոնը սահմանել է Փարաջանովի անվան՝ «Փարաջանովյան թալեր» մրցանակը: Իր առաջին լիամետրաժ «Անդրիեշ» ֆիլմը ռեժիսորը նկարահանել է 1955-ին, ապա՝ «Առաջին տղան», «Ուկրաինական ռապսոդիան», «Ծաղիկը քարի վրան»: Համաշխարհային ճանաչման Փարաջանովն արժանացավ 1964-ին նկարահանած «Մոռացված նախնիների ստվերները» կինոնկարով, որը դասվել է աշխարհի լավագույն ֆիլմերի շարքն ու 28 պարգև ստացել: Ֆիլմն ուկրաինացիների էթնիկական խմբի՝ գուցուլների մասին է. այստեղ ներկայացված են ոչ միայն ժողովրդական ծեսերը, հավատալիքները, տոնախմբությունների գունագեղ ու խորհրդավոր աշխարհը, այլև բացահայտված է մարդու ներաշխարհը:

8 Январь 2015 - 10:53 AMT
Фильм Елены Фетисовой и Сержа Аведикяна «Параджанов» представлен на суд французского зрителя. Как сообщает Epochtimes.com.ua, показ состоялся 7 января.
9 января – в день рождения режиссера Сергея Параджанова будет транслироваться в Украине – в эфире Первого Национального.
Между тем, 8 января в Тбилиси, в Национальной библиотеке Грузии пройдет вечер, приуроченный к 91-летию кинорежиссера и художника Сергея Параджанова. Организатором вечера является «Союз грузинских армян».
«Мы организовали вечер в сотрудничестве с министерством культуры Грузии и ереванским музеем Сергея Параджанова. Вечер откроется выставкой фотографий Юрия Мечитова и работ художника Артема Алабулянца. Затем актеры тбилисского государственного армянского драматического театра имени П.Адамяна прочтут произведения Саят-Новы», – сообщила представитель «Союза грузинских армян» Мариам Аракелова.
По ее словам, на вечере также будет представлен документальный фильм, посвященный Сергею Параджанову, перед гостями выступит ансамбль грузинского национального танца «Рустави» и армянского народного танца «Джейран», сообщает «Новости-Грузия».
Фильм «Параджанов» – дебютный полнометражный фильм сорежиссера Фетисовой (Украина) и Аведикяна (Франция), снятый в копродукции Украины, Франции, Грузии и Армении при поддержке Государственного агентства Украины по вопросам кино, ARTE FRANCE, Грузинского и Армянского Национальных киноцентров. С украинской стороны фильм представляет киностудия «Интерфильм». Бюджет фильма которой составил 1 млн. 980 тыс. евро.
Мировая премьера «Параджанова» состоялась на одном из самых престижных международных кинофестивалей группы А в Карловых Варах (Чехия) в июле 2013 года, где «Параджанов» представлял Украину в основной международной конкурсной программе East of the West . На Одесском международном кинофестивале в этом же году фильм получил приз «Золотой Дюк» за Лучший украинский полнометражный фильм.
В 1964 году по мотивам произведений Михаила Коцюбинского Сергей Параджанов поставил фильм «Тени забытых предков» о жизни гуцула Ивана. Еще более новаторской с точки зрения изобразительного ряда стала другая работа режиссера и сценариста — «Цвет граната». В фильме, состоящем из нескольких миниатюр, он воссоздал биографию армянского поэта Саят-Новы на колоритном историческом фоне средневекового Кавказа. В 1984 году Сергей Параджанов поставил по грузинской народной легенде фильм «Легенда о Сурамской крепости», а в 1988 году вышла его последняя законченная картина — «Ашик-кериб», снятая по мотивам одноименной сказки М. Ю. Лермонтова.