Հունվարի 11-ին՝ ժամը 17:30-ի սահմաններում, հայ-ադրբեջանական պետական սահմանի՝ Տավուշի մարզի Բաղանիս գյուղի հատվածում ադրբեջանական զինված ուժերի ստորաբաժանումները դիվերսիոն փորձ են ձեռնարկել: Այդ մասին ֆեյսբուքյան իր էջում գրել է ՊՆ մամուլի քարտուղար Արծրուն Հովհաննիսյանը։
Հակառակորդի ստորաբաժանումների առաջխաղացումը ժամանակին հայտնաբերվել է: Հայկական բանակի արագ արձագանքման համապատասխան ստորաբաժանումը դարանակալել և ՀՀ պետական սահմանը խախտած դիվերսիոն խմբի գործողությունները չեզոքացրել է: Հակառակորդի դիվերսիոն խմբի մեկ անդամի դիակը գտնվում է միջդիրքային տարածքում:
Փոխհրաձգության ընթաքցում զոհվել է նաև տարածքում գտնվող 1935 թ․ ծնված հովիվ Սերյոժա Նիկոլայի Սարգսյանը: ՀՀ զինված ուժերի ստորաբաժանումները լիովին տիրապետում են իրավիճակին: Կատարվածի ամբողջ պատասխանատվությունը մնում է ադրբեջանական ռազմաքաղաքական ղեկավարության վրա, նշել է ՊՆ խոսնակը:
Վերջերս իրավիճակը թե հայ-ադրբեջանական սահմանին, թե ղարաբաղա-ադրբեջանական շփման գծում, լարված է։ Հունվարի 1-ից ի վեր հակառակորդը պարբերաբար կրակել է Տավուշի մարզի սահմանամերձ գյուղերի ուղղությամբ։
Ադրբեջանցիները հունվարի 7-ի կեսօրին ԴՇԿ տեսակի զենքով կրակել են Բարեկամավան գյուղի ուղղությամբ, նույնը տեղի է ունեցել նաև հունվարի 6-ին: Գնդակները կպել են գյուղի եկեղեցուն և այլ շինությունների, գրում է «Սիվիլնեթ»-ը: Բարեկամավանն Ադրբեջանի սահմանին ամենամոտ գտնվող գյուղերից է:
Բացի այդ, հունվարի լույս 3-ի գիշերը ՊԲ սահմանային դիրքերի հարավային և արևելյան ուղղություններով ադրբեջանական զինուժը ձեռնարկել էր դիվերսիոն հետախուզական 2 գործողություն: Հակառակորդին դիմակայելու ընթացքում զոհվել էին զինծառայողներ Կարեն Գրիգորյանը և Վարդան Մկրտչյանը, վիրավորվել զինծառայող Վոլոդյա Հարությունյանը: Հակառակորդը՝ կորուստներ կրելով, հետ էր շպրտվել ելման դիրքերը:

11 Январь 2015 - 18:27 AMT
11 января, примерно в 17:30 по местному времени, на участке армяно-азербайджанской границы близ села Баганис Тавушской области РА азербайджанские подразделения совершили попытку диверсии. Продвижение подразделений противника было вовремя обнаружено, сообщил пресс-секретарь Минобороны РА Арцрун Ованнисян в социальной сети Facebook. Соответствующее спецподразделение быстрого реагирования ВС РА пресекло действия нарушившей государственную границу Армении азербайджанской диверсионной группы. Тело одного из диверсантов осталось на нейтральной полосе. В результате перестрелки погиб армянский мирный житель – пастух Сережа Саргсян, 1935 г.р.
Подразделения ВС РА уверенно контролируют ситуацию на границе. Вся ответственность за инцидент лежит на военно-политическом руководстве Азербайджана.
В последнее время ситуация на армяно-азербайджанской границе и на линии соприкосновения ВС Нагорного Карабаха и Азербайджана остается напряженно. С 1-го января азербайджанские подразделения периодически обстреливают села Тавушской области.
По оперативным данным Армии обороны Арцаха, с 4 по 10 января на линии соприкосновения ВС Нагорно-Карабахской Республики и Азербайджана противник нарушил режим прекращения огня около 2500. За этот период азербайджанцы произвели по арцахским позициям более 25000 выстрелов из стрелкового оружия различного калибра, в том числе 60- и 82 мм минометов (26 выстрелов), гранатометов РПГ-7 (17 выстрелов), ГП-25 (2 выстрела) и АГС-17 (6 выстрелов).
Ситуация на линии соприкосновения особенно обострилась 3-го января, когда, когда примерно в 03:15 по местному времени азербайжанская сторона предприняла две разведывательно-диверсионные операции на линии соприкосновения с АО НКР. В ходе отражения диверсий погибли военнослужащие Армии обороны НКР Карен Самвелович Григорян и Вардан Мартикович Мкртчян, военнослужащий Володя Гагикович Арутюнян получил ранение. 4 января Арутюнян был переведен в Центральный госпиталь Минобороны Армении, его состояние оценивается как тяжелое, но относительно стабильное.
В ночь на 7 января для подавления активности противника, согласно пресс-службе АО, были предприняты ответные действия, в ходе которых было убито минимум трое азербайджанских военнослужащих.