10 Հուլիս 2006 - 10:26 AMT
Երեւանում բացվել է «Ոսկե ծիրան» երրորդ միջազգային կինոփառատոնը: Առաջին օրը կցուցադրվի առաջին հայկական խաղարկային «Նամուս» ֆիլմի թվայնացված տարբերակը, որը նկարահանվել է 1926 թվականին հայ կինոյի հիմնադիր Համո Բեկ-Նազարովի կողմից: Մրցութային ֆիլմերը կներկայացվեն 3 անվանակարգերում` «Խաղարկային ֆիլմեր», «Փաստագրական ֆիլմեր» եւ «Հայկական համայնապատկեր»: Խաղարկային ֆիլմերի ժյուրիի նախագահն է 1980-2001թթ. Բեռլինի կինոփառատոնի նախագահ, Լոկառնոի եւ Վենետիկի փառատոնների բազմամյա ղեկավար Մորից դը Հադելնը: «Փաստագրական ֆիլմերի» ժյուրին կգլխավորի ամերիկացի կինոռեժիոսոր Գոդֆրի Ռեջիոն: «Հայկական համայնապատկերի» նախագահն է կանադահայ դերասանուհի Արսինե Խանջյանը:
Փառատոնի պատվավոր հյուրերին` Արտավազդ Փելեշյանին, Մարկո Բելոկկիոին, Մոհսեն Մահմալբաֆին, ինչպես նաեւ ականավոր իտալացի սցենարիստ Տոնինո Գուերրային կհանձնվեն Սերգեյ Փարաջանովի անվան մրցանակներ «Համաշախարհային կինեմատոգրաֆի զարգացման մեջ մեծ ավանդի» համար:
Նշենք, որ կինոփառատոնի տնօրենն է հայտնի հայ կինոռեժիսոր, Եվրոպական կինոակադեմիայի իսկական անդամ Հարություն Խաչատրյանը:

10 Июль 2006 - 10:26 AMT
В Ереване открылся третий Международный кинофестиваль «Золотой Абрикос». В первый день будет показана оцифрованная версия первого армянского игрового фильма «Намус», снятого в 1926 году основателем армянского кино Амо Бек-Назаровым.
Конкурсные фильмы буду представлены в 3-х категориях: «Игровые фильмы», «Документальные фильмы» и «Армянская панорама». Председателем жюри игровых фильмов будет президент Берлинского кинофестиваля 1980-2001 гг., многолетний руководитель фестивалей Локарно и Венеции Мориц Де Хаделн.
Жюри документальных фильмов возглавит американский кинорежиссер Годфри Реджион. Председателем «Армянской панорамы» будет канадская актриса Арсине Ханджян.
Почетным гостям фестиваля – Артавазду Пелешяну, Марко Беллокио, Мохсену Махмальбафу, а также знаменитому итальянскому сценаристу Тонино Гуэрра будут вручены награды имени Сергея Параджанова за «Большой вклад в развитие мирового кинематографа».
Отметим, что директором кинофестиваля является известный армянский кинорежиссер, действительный член Европейской киноакадемии Арутюн Хачатрян.