27 Հունվար 2015 - 12:34 AMT
Հայաստանն ամեն ինչ անում է բացառելու համար լայնածավալ պատերազմի վերսկսումը: Սակայն, եթե հակառակորդը քաղաքական առումով չի հասկանում հրադադարի պայմանագիրը, ապա նրա ցանկացած ոտնձգություն արժանի պատասխան կստանա, հունվարի 27-ին հրավիրած մամուլի ասուլիսում հայտարարել է ՀՀ պաշտպանության նախարար Սեյրան Օհանյանը:
«Ոչ մի ռազմական գործիչ չի կարող 100 տոկոսով բացառել այս կամ այն տիպի կամ լոկալ մարտական գործողություները։ «Բայց մենք ամեն ինչ կանենք, որ չվերածվի լայնամասշտաբ պատերազմի, և այդ միտումը չենք տեսնում»,-ասաց նա: «Ինչ նպատակ էլ ունենա հակառակորդը, մեր գործողությունները հստակ են լինելու, նաև կլինեն կանխարգելիչ գործողություններ: Եթե հակառակորդը մտածում է, որ մենք պահպանելու ենք պաշտպանությունը հանուն հրադադարի, ապա սխալվում է՝ մենք պատրաստ ենք ցանկացած գործողությունների, շփման գիծն ու հակառակորդի տարածքը կարող ենք վերածել մի թեժ կետի, որից ինքը գլուխ չի հանի»,-նշեց նա:
Անդրադառնալով ՀՀ նախագահի հայտարարությանը հակառակորդին կոշտ պատասխան տալու անհրաժեշտության մասին՝ նախարարը նշեց, որ անհաջողությունները և սեփական անձնակազմի կորուստները հակառակորդին չեն ստիպում հետ կանգնել այդ գործելաոճից։ Սեյրան Օհանյանը նշեց, որ մանրակրկիտ վերլուծությունը ցույց է տվել, որ հակառակորդի կողմից լարվածության ավելացումն ունի մի քանի նպատակ՝ և՛ ներքաղաքական, և՛ արտաքին հարցերում: Ըստ նախարարի՝ ներքաղաքական նպատակն է այն բոլոր երևույթներից, որ տեղի են ունենում՝ տնտեսական խնդիրներից, խոսքի ազատության, մարդու իրավունքների բացթողումներից շեղելը: «Արտաքին քաղաքական նպատակն ազդելն է բանակցային գործընթացի վրա, և այդ առումով լարվածությունն անընդհատ ցույց է տալիս նրանց գործելաոճը»,- ասաց նա:
«ՀՀ ռազմական ղեկավարության համար այս իրավիճակն ընդունելի չէ՝ նաև հաշվի առնելով ժողովրդի մոտ ունեցած իրավիճակի վերաբերյալ տպավորությունները, բայց պետք է կտրուկ որոշումներ կայացնել, կամ պետք է պայմանագրից ելնելով շարժվել, կամ էլ՝ կանխարգելիչ գործողությունների իրականացնել»,–հայտարարեց պաշտպանության նախարարը, հայտնում է Armenia Today-ը:
Նախօրեին, ելույթ ունենալով պաշտպանության նախարարին կից կոլեգիայի և հայկական բանակի կազմավորման 23-րդ տարեդարձին նվիրված հանդիսավոր նիստին, ՀՀ նախագահ, ՀՀ զինված ուժերի գերագույն գլխավոր հրամանատար Սերժ Սարգսյանը հայտարարեց.
«Հակառակորդի նախահարձակ գործողությունների նպատակը ակնհայտ է: Ադրբեջանի իշխանությունը չի թաքցնում, որ քաղաքական ու ռազմական միջոցների համադրմամբ ձգտում է մշտական լարվածություն ստեղծել մեր շուրջ: Դա պարզ շանտաժի քաղաքականություն է, որի հիմնական հասցեատերը ոչ այնքան մենք ենք, որքան միջազգային հանրությունը:
«Ամեն ինչ միայն ինձ» անհեթեթ գործելաոճով կատարյալ ձախողման հասնելով բանակցային գործընթացում` պաշտոնական Բաքուն փորձում է բոլորին ցույց տալ, թե ինչեր կարող է անել, եթե չբավարարվեն իր բոլոր քմահաճույքները, առանց հասկանալու, առանց լրջորեն վերլուծելու, թե ինչպիսի սարսափելի հետևանքներ կարող է ունենալ այդ ամենը հենց իր համար: Ավելին, ամեն անգամ, երբ Հայաստանի ներսում որևէ խնդիր է առաջանում կամ ցավալի իրադարձություն է տեղի ունենում, Ադրբեջանին թվում է, թե եկել է իր աստեղային ժամը, և նա անմիջապես իրեն ցույց է տալիս առաջին գծում»,- ասել է Սերժ Սարգսյանը։
Անդրադառնալով ՀԱՊԿ-ին դիմելու հնարավորությանը՝ Սեյրան Օհանյանն ասել է, որ «լարվածության փոքր ձևերը չեն կարող մեզ ստիպել, որ մենք դիմենք Հավաքական անվտանգության մասին պայմանագրի կազմակերպությանը»: «Նույնիսկ քանակական առավելությունները հակառակորդի կողմից մեզ վրա չեն ազդում, որովհետև որակական առումով և մարտական առումով մենք ավելի բարձր դիրքերի վրա ենք ու մեր առջև դրված խնդիրները լիարժեք կարողանում ենք իրականացնել»,- ասել է նա:
Անդրադառնալով նոյեմբերի 12-ին ադրբեջանցիների կողմից խոցված ուղղաթիռին՝ նախարարն ասաց, որ խոցված ուղղաթիռի հետ կապված` անցկացվել է ծառայողական քննություն, համապատասխան մարդիկ տույժեր են ստացել, պաշտոններից են ազատվել, կա հարուցված քրեական գործ: «Այստեղ չափից ավելի մեղքը ոչ թե ուղղաթիռի անձնակազմինն է, որոնք ուսումավարժական պլանային թռիչք են կատարել՝ փոքր շեղումով, այլ հակառակորդինը, որը խոցել է այն»,- ասաց նախարարը: Նախարարը տեղեկացրեց, որ անցած տարվա նոյեմբերի 12-ին ղարաբաղա-ադրբեջանական սահմանագծին հակառակորդի կողմից հայկական ռազմական ուղղաթիռի խոցումից հետո անհամաչափ պատասխան արդեն իսկ եղել է:
Նախարարի գնահատմամբ, լարվածության մեջ պահելով ՀՀ-ի ու ԼՂՀ-ի սահմանները Ադրբեջանի ղեկավարությունը մեկ նպատակ է հետապնդում`հայկական կողմերին պարտադրել քաղաքական զիջումներ: Ողջ անցյալ տարվա ընթացքում դիտավորյալ և հետևողական դիվերսիոն գործողություններ է իրականացրել: Նախարարը նկատեց, որ Ադրբեջանը հայերի նկատմամբ ատելություն է սերմանում իր հասարակությունում, մերժողական դիրքորոշում դրսևորում ԼՂՀ հարցում: Ադրբեջանը նաև տեղեկատվական պայքար է մղում` հակահայկական քաղաքականություն վարելով, փաստերը խեղաթյուրելով: «Հարևան պետության նման գործելաոճը լուրջ վտանգ է տարածաշրջանի համար»,- ասել է Սեյրան Օհանյանը:

27 Январь 2015 - 11:46 AMT
Армения делает все возможное для исключения возобновления полномасштабной войны. Об этом заявил на пресс-конференции 27 января министр обороны Армении Сейран Оганян, говоря об эскалации напряжения, провоцируемой Азербайджаном, на границах Армении и НКР. Оганян подчеркнул, что в настоящее время тенденции к возобновлению полномасштабной войны он не видит.
«Руководитель военного ведомства не может на 100% исключить, что того или иного рода боевых действий не будет. Но мы сделаем все возможное, чтобы сегодня они не переросли в полномасштабную войну, и подобных тенденций мы сегодня не видим», – сказал он. По его словам, какую бы цель не преследовал противник, помимо оборонительных, будут предприняты и превентивные меры. «Если противник считает, что мы будем соблюдать «красную линию» во имя режима прекращения огня, он ошибается. В любой момент мы можем превратить территорию противника в такую горячую точку, что мало не покажется», – отметил Оганян.
Говоря о заявлении президента Сержа Саргсяна о необходимости жесткого ответа противнику, министр отметил, что в последние годы Азербайджан, имея внутриполитические и внешнеполитические проблемы, всячески хочет обострить ситуацию, и его не останавливают собственные потери. По словам Оганяна, подобная ситуация для военно-политического руководства Армении неприемлема. «Есть необходимость в принятии жестких решений – либо соблюдать соглашение о перемирии, либо предпринять меры для обеспечения мира. Если противник этого не понимает, то на его посягательства необходимо ответить. А если обострение носит периодический характер, то необходимы превентивные меры, и у нас есть для этого все возможности», – сказал министр, сообщает Armenia Today.
Накануне, выступая на торжественном заседании в связи с 23-ей годовщиной армянской армии, президент Армении Серж Саргсян заявил, что в случае угрожающих скоплений на границах и на линии соприкосновения, армянская сторона считает себя вправе наносить превентивные удары.
Сейран Оганян также заявил, что не видит необходимости вмешательства ОДКБ в связи с эскалацией напряжения, провоцируемой Азербайджаном, на границе с Арменией и линии соприкосновения с ВС НКР. По его словам, в настоящее время ситуация не требует безотлагательного вмешательства ОДКБ.
Разъяснив механизм обращения страны за помощью ОДКБ, министр отметил, что в случае критической ситуации она обсуждается Совбезом, который будет советовать, обращаться к ОДКБ или нет. «Не думаю, что последние случаи требуют вмешательства ОДКБ», – отметил министр, подчеркнув, что армянская армия доказала свою боеготовность. «Армия с честью выполняет поставленные задачи по обеспечению безопасности страны», – заключил министр.
Говоря о сбитом 12 ноября азербайджанскими подразделениями вертолете ВС НКР, Серйан Оганян заявил, что по итогам служебного расследования в связи с инцидентом со сбитым карабахским вертолетом соответствующие люди получили выговоры, были также увольнения.
По его словам, основная доля вины за случившееся лежит на азербайджанской стороне. «Экипаж вертолета, осуществляя учебный полет, немного отклонился от курса, однако вина лежит на азербайджанской стороне, которая, нарушив режим прекращения огня, сбила вертолет», – сказал министр, добавив, что армянская сторона всегда давала и дает несоразмерный ответ на подобные действия противника.
Глава армянского оборонного ведомства также отметил, что ВС Армении работают в условиях сложных международных и региональных развитий. При этом он добавил, что эти условия требуют от армянских ВС точной оценки ситуации.
По его словам, как и в прошлом году, Азербайджан продолжает деструктивную политику. «Власти Баку преследуют единственную цель – создать беспрецедентное напряжение на границах с Арменией и НКР, и обязать тем самым к политическим уступкам. В частности, Азербайджан продолжает гонку вооружений. Руководство Азербайджана продолжает сеять внутри страны ненависть в отношении армян и ведет политику отрицания в рамках переговорного процесса», – сказал Оганян. С начала этого года, Азербайджан продолжил попытки диверсионных проникновений и нападений, провоцирует снайперскую войну на передовой. Цель всех действий – обострение ситуации на границах Армении и проверка уровня обороны. При этом Оганян отметил, что Азербайджану в ходе провокаций не удалось зарегистрировать существенных успехов. Министр подчеркнул, что подобная политика Баку угрожает не только Армении, но и всему региону. По его словам, для противостояния этим вызовам в системе обороны Армении был проведен ряд реформ.