Վերակառուցման եւ զարգացման եվրոպական բանկը (EBRD) «Հայաստան-Միջազգային օդանավակայաններ» ՓԲԸ-ին $20 մլն.-ի չափով վարկ է տրամադրելու «Զվարթնոց» հայկական օդանավակայանի վերակառուցման համար: Ֆինանսավորումը տրամադրվում է օդանավակայանի նոր ուղեկցորդային տերմինալի կառուցման ավարտի եւ սպասարկման որակի բարձրացման նպատակով սարքավորումների ձեռքբերման համար:
EBRD-ի երեւանյան գրասենյակի ղեկավար Մայքլ Վայնշտեյնի խոսքերով, նախագիծը կարեւոր դեր խաղաց Հայաստանի ներքին տրանսպորտային ցանցի եւ արդյունավետ տրանսպորտային համակարգի զարգացման համար, այն դեպքում, երբ Հայաստանը դեպի ծով ելք չունի եւ լրջորեն կախված է օդային տրանսպորտի ծառայություններից: Պայմանագիրը իրականացվում է Ներդրումների եւ զարգացման գերմանական կորպորացիայի (DEG) հետ համատեղ, որը հանդիսանում է KfW գերմանական խմբի մի հատվածը, որը եւս մեկ վարկ կտրամադրի` $10 մլն.-ի չափով, հայտնում է «Նովոստի-Առմենիան»:

13 Июль 2006 - 13:57 AMT
Европейский банк реконструкции и развития (EBRD) предоставит ЗАО «Армения – Международные аэропорты» кредит в размере $20 млн. на реконструкцию армянского аэропорта «Звартноц». Финансирование предоставляется для завершения строительства нового пассажирского терминала аэропорта и приобретения оборудования в целях повышения качества обслуживания.
По словам главы ереванского офиса ЕБРР Майкла Вайнштейна, проект сыграет важную роль в развитии внутренней транспортной сети и эффективной транспортной системы в Армении, которая не имеет выхода к морю и серьезно зависит от услуг воздушного транспорта. Сделка осуществляется совместно с Германской корпорацией инвестиций и развития (DEG), являющейся частью немецкой группы KfW, которая предоставит еще один кредит в размере $10 млн, сообщает “Новости-Армения”.