12 Փետրվար 2015 - 09:47 AMT
2015 թվականի մամուլի ազատության սանդղակում Հայաստանը պահպանել է 2014 թվականին գրանցած արդյունքը՝ 180 երկրից բաղկացած ցանկում զբաղեցնելով 78-րդ տեղը: Այդ մասին ասվում է «Լրագրողներ առանց սահմանների» միջազգային կազմակերպության ամենամյա զեկույցում, հայտնում է Tert.am-ը:
Ադրբեջանը զբաղեցրել է 162-րդ տեղը՝ նախորդ տարվա 160-ի փոխարեն: Զեկույցում նշվում է, որ Ադրբեջանի համար վատ տարի է եղել, որի ընթացքում գրանցվել է սանդղակում երկրների միավորների ամենամեծ անկումներից մեկը: «Վարչակարգը շարունակում է լռեցնել մնացած մի քանի անկախ ձայներին, որոնց դեռ չի հաջողացրել ճնշել»,- ասվում է զեկույցում:
Վրաստանը բարելավել է դիրքերը 15 հորիզոնականով՝ նախորդ տարվա 84-րդ հորիզոնականի փոխարեն զբաղեցնելով 69-րդ հորիզոնականը:
«ԶԼՄ-ների ազատության» վարկանիշային ցուցակում երրորդ տարին անընդմեջ առաջատար դիրք է զբաղեցնում Ֆինլանդիան, որին հաջորդում են Նորվեգիան, Դանիան, Նիդերլանդները, Շվեդիան: Ռուսաստանը զբաղեցնում է 152-րդ, ԱՄՆ-ն՝ 49-րդ տեղը: Ցանկում վերջին տեղերն են զբաղեցնում Թուրքմենստանը, ԿԺԴՀ-ն և Էրիթրեան:
ԶԼՄ-ների ազատության մակարդակը ողջ աշխարհում անցած տարի «կտրուկ անկում» է գրանցել, ասված է «Լրագրողներ առանց սահմանների» միջազգային ոչ կառավարական կազմակերպության զեկույցում, հաղորդում է BBC-ի ռուսական ծառայությունը:
Ինչպես նշված է փաստաթղթում, նման իրավիճակը պայմանավորված է նաև ծայրահեղական խմբավորումների, այդ թվում՝ «Իսլամական պետության» և «Բոկո Հարամի» ակտիվացման հետ:
Զեկույցի տվյալներով՝ 180 երկրների երկու երրորդը, որտեղ անցկացվել է հետազոտությունը, ցույց են տվել ավելի վատ արդյունք, քան նախորդ մի քանի տարիներին:
Ինչպես France-Presse-ին տված հարցազրույցում նշել է «Լրագրողներ առանց սահմանների» կազմակերպության Փարիզի ներկայացուցչության մամուլի հարցերով ղեկավար Կրիստոֆ Դելուարը, ԶԼՄ-ների ազատության հետ կապված իրավիճակի վատթարացումը կապված է մասնավորապես տեղեկատվական պատերազմների և տարբեր ոչ կառավարական խմբերի կողմից մամուլի վրա գործադրվող ճնշումների հետ:
«Լրագրողներ առանց սահմանների» կազմակերպությունը հիմնվել է 1985թ. Փարիզում՝ համացանցում գրաքննության դեմ պայքարելու և մասնագիտական գործունեության պատճառով տուժած լրագրողներին աջակցելու նպատակով:

12 Февраль 2015 - 09:59 AMT
Армения сохранила прошлогоднюю – 78-ую позицию в ежегодном Индексе свободы прессы. Об этом говорится в ежегодном докладе международной неправительственной организации «Репортеры без границ».
Азербайджан опустился на 2 строчки, заняв 162 место, тем самым оказавшись в числе 25 стран с худшими показателями. Как отмечается в докладе, свобода прессы в Азербайджане лимитирована до максимума, все, кто еще кое как сохранял свою независимость «сломались» от «финансового» давления или просто потому что их деятельность прекратили правоохранительные органы страны. Также отмечается, что число журналистов и блогеров, которые попали в тюрьму в Азербайджане – самое большое в Европе.
Грузия в Индексе свободы прессы поднялась на 15 пунктов, заняв 69 место в списке. В докладе отмечается, что прогресс обусловлен осуществлением ряда реформ в сфере грузинских медия. Однако, тем не менее, в Грузии наблюдается тенденция к поляризации медия.
Турция поднялась на 5 пункта, заняв 149 место в списке. В течение прошлого года в Турции были арестованы 40 журналистов. Зафиксированы увольнения оппозиционных журналистов, критиковавших власть. В стране применяется кибер- цензура и Интернет- цензура.
В докладе отмечается, что уровень свободы СМИ по всему миру в прошлом году пережил «резкое падение». Как отмечается, во многом такая ситуация обусловлена усилением активности экстремистских группировок, в том числе «Исламского государства» и «Боко Хаарам».
По данным доклада, две трети из 180 стран, по которым проводилось исследование, показали худшие результаты, чем в предыдущие несколько лет.
Как отметил в интервью France Press глава парижского представительства «Репортеров без границ» Кристоф Делуар, ухудшение ситуации со свободой СМИ связано, в частности, с ведением информационных войн и с давлением на прессу со стороны различных неправительственных групп.
Репортеры без границ — международная неправительственная организация, финансирующаяся в основном за счет «американских организаций, тесно связанных с внешней политикой США». Миссия организации, заявленная на собственном сайте: «Защита свободы прессы, журналистов и сетян во всем мире». Девиз организации: «Без свободной прессы ни об одной борьбе никогда не узнают». Организация борется против цензуры и за освобождение журналистов, находящихся в заключении из-за своей профессиональной деятельности. При этом организация опирается на параграф 19 Всеобщей декларации прав человека. Организация была основана в 1985 году в Монпелье, ее центральный офис базируется в Париже.