Նախագահ Սերժ Սարգսյանը նամակով դիմել է ՀՀ ԱԺ նախագահ Գալուստ Սահակյանին՝ տեղեկացնելով Հայաստան-Թուրքիա արձանագրությունները ՀՀ ԱԺ-ից հետ կանչելու վերաբերյալ իր որոշման մասին, այս մասին տեղեկացնում է ՀՀ նախագահի աշխատակազմի հասարակայնության և տեղեկատվության միջոցների հետ կապերի վարչությունը: Հանրապետության Նախագահի նամակում, մասնավորապես, ասված է.
«Հայաստան-Թուրքիա հարաբերությունների՝ առանց նախապայմանների կարգավորման գործընթացը սկսելիս մենք լիովին պատկերացրել ենք հետագա զարգացումների բոլոր հնարավոր տարբերակները: Մենք պատրաստ էինք ինչպես արձանագրությունների վավերացման միջոցով հարաբերությունների համապարփակ կարգավորմանը, այնպես էլ դրանց ձախողվելու տարբերակներին, քանզի թաքցնելու ոչինչ չունեինք, և միջազգային հանրության համար պարզ էր դառնալու, թե իրականում որ կողմի մեղքով այդպես էլ չբացվեց Եվրոպայի վերջին փակ սահմանը և բաց թողնվեց հնարավորությունը:
Արդեն մոտ վեց տարի է անցել Հայաստան-Թուրքիա արձանագրությունների ստորագրումից: Այս ամբողջ ընթացքում Հայաստանը մշտապես հետևողական դիրքորոշում է ցուցաբերել արձանագրությունները կյանքի կոչելու հարցում:
Սակայն պետք է փաստել Թուրքիայի իշխանությունների քաղաքական կամքի բացակայությունը, արձանագրությունների տառի ու ոգու աղավաղումները և նախապայմանների շարունակաբար արծարծումը: Դրան զուգահեռ, Հայոց ցեղասպանության 100-ամյա տարելիցի նախաշեմին, նոր թափ է ստանում ժխտողականության և պատմության խմբագրման քաղաքականությունը:
Ժամանակի անսպառ չլինելու մասին խոսել եմ բազմիցս, այդ թվում՝ 2014 թվա-կանի սեպտեմբերին, ՄԱԿ-ի գլխավոր վեհաժողովի ամբիոնից: Ցավում եմ, որ Հայաստանի այդ հորդորը լսելի չեղավ Թուրքիայի ղեկավարության համար:
Ուստի, ես որոշում եմ կայացրել 2009 թվականի հոկտեմբերի 10-ին Ցյուրիխում ստորագրված «Հայաստանի Հանրապետության և Թուրքիայի Հանրապետության միջև դիվանագիտական հարաբերություններ հաստատելու մասին» և «Հայաստանի Հանրապետության և Թուրքիայի Հանրապետության միջև հարաբերությունների զարգացման մասին» արձանագրությունները Հայաստանի Հանրապետության Ազգային ժողովից հետ կանչելու վերաբերյալ»:
Հայկական կողմից արձանագրությունները ստորագրեց արտգործնախարար Էդվարդ Նալբանդյանը, թուրքական կողմից՝ նրա պաշտոնակից Ահմեդ Դավութօղլուն:
Արձանագրությունները ստորագրվեցին 3,5 ժամ ուշացումով, ինչը կապված էր արարողությունից հետո արտգործնախարարների կողմից արվելիք հայտարարություններում որոշ ձեւակերպումների հետ: Արձանագրությունները ներկայացվեցին երկու երկրների խորհրդարանների վավերացմանը:
Արձանագրությունների ստորագրումից հետո, սակայն, Թուրքիայի բարձրագույն պաշտոնատարները հանդես եկան վավերացումը Ղարաբաղի հարցում առաջընթացով պայմանավորելու մասին բազմաթիվ հայտարարություններով: Պաշտոնական Երևանը, մինչդեռ, նման հայտարարություններին հակադարձում էր փաստարկով, որ արձանագրություններում որևէ նախապայման նշված չէ: Այս հեռակա դիվանագիտական բանավեճն ի վերջո հանգեցրեց նրան, որ Հայաստանի նախագահն անցած ապրիլին առկախեց վավերացման գործընթացը` արձանագրությունների տակ, սակայն, պահպանելով Հայաստանի ստորագրությունը:

16 Февраль 2015 - 13:18 AMT
Президент Армении Серж Саргсян обратился к спикеру парламента РА Галусту Саакяну с письмом, в котором сообщил о решении отозвать Армяно-турецкие протоколы из парламента.
Как сообщает пресс-служба главы государства, в письме Сержа Саргсяна, в частности, говорится:
«Начиная процесс нормализации армяно-турецких отношений без предусловий, мы полностью представляли все возможные последующие варианты. Мы были готовы к полноценному урегулированию отношений путем ратификации протоколов, как к возможному их провалу, так как нам нечего скрывать, а для мирового сообщества стало бы ясно, по чьей вине так и не открылась последняя закрытая в Европе граница и были упущены возможности.
Уже примерно 6 лет прошло с момента подписания Протоколов. Все это время Армения занимала последовательную позицию в вопросе претворения документов в жизнь.
Однако, необходимо зафиксировать отсутствие политической воли у турецких властей, искажение сути и духа протоколов и постоянное выдвижение условий. Параллельно накануне 100-летия Геноцида армян активизируется политика отрицания и редактирования истории.
Я неоднократно говорил о том, что время не безгранично, в том числе и с кафедры Генеральной Ассамблеи ООН в сентябре 2014 года. Сожалею, что этот призыв Армении не был услышан турецким руководством.
Таким образом, я принял решение отозвать из парламента Армении подписанные 10 октября 20199 года в Цюрихе протоколы «Об установлении дипломатических отношений между Республикой Армения и Турецкой Республикой» и «О развитии отношений между Республикой Армения и Турецкой Республикой».
Выступая на 69-ой сессии Генеральной Ассамблеи ООН и говоря о выдвигаемых Турцией условиях для установления армяно-турецких отношений, Серж Саргсян напомнил, что инициированный Арменией процесс достиг этапа подписания армяно-турецких протоколов в Цюрихе. По его словам, эти протоколы уже годы лежат в ящике, ожидая ратификации парламентом Турции. «Официальная Анкара открыто декларирует, что ратифицирует эти протоколы лишь если армяне передадут Нагорный Карабах, Арцах, Азербайджану», – отметил президент.
По его словам, в Армении и Арцахе простые люди на эти предусловия реагируют просто – «к черту ратификацию». В сказанном простым народным языком слове сконцентрирована вековая борьба целого народа, который разъясняет – Родина священна. В таких условиях официальный Ереван серьезно рассматривает вопрос отзыва резолюций, отметил президент
Министр иностранных дел Армении Эдвард Налбандян на встрече с журналистами 26 января обратился к недавнему заявлению премьер-министра Турции Ахмета Давутоглу в связи с годовщиной убийства редактора армяно-турецкой газеты «Акос» Гранта Динка.
«У турецких властей за последние 5-6 лет была хорошая возможность использовать исторический повод и ратифицировать армяно-турецкие протоколы, воплотить в жизнь процесс сближения народов. К сожалению, не сумев освободиться от своих внутренних табу, они и далее не упускали случая для того, чтобы отрицать Геноцида армян, выступать, мягко говоря, с недружественными для Армении и армянского народа заявлениями и действиями, что еще больше углубило недоверие», – сказал глава МИД Армении.