20 Փետրվար 2015 - 09:02 AMT
Հնագետները մոտ 3,3 հազար տարվա վաղեմության երեք սրբավայր են հայտնաբերել Հայաստանում՝ Գեղարոտ ամրոցի մոտ: Այն ժամանակներում նման կառույցներն օգտագործվել են ապագան գուշակելու համար, գրում է Live Science-ը:
Սրբավայրերից յուրաքանչյուրը կավաշեն հիմքով մեկուսի սենյակից է բաղկացած: Սենյակների ներսում հայտնաբերվել են խեցեղեն անոթներ, ինչպես նաև բազմաթիվ իրեր, այդ թվում կոտոշներով կուռքերի կավաշեն արձանիկներ, դրոշմակնիքներ, ծխարաններ ու կենդանիների բազմաթիվ ոսկորներ: Ըստ հնագետների, ծիսական արարողությունների ժամանակ «գիտակցության փոխակերպման» հասնելու նպատակով որոշ իրեր են այրվել և գինի օգտագործվել:
Մասնագետները կարծում են, որ Գեղարոտն այդ շրջանում եղել է մարգարեության կենտրոն տեղի վերնախավի համար: Այն ժամանակ Հայաստանի տարածքում դեռ գիր չի եղել և չեն պահպանվել նույնիսկ տեղի իշխանավորների անունները, հայտնում է Zele.ru-ն:
«Արևելյան ամրոցի» սրբավայրում հայտնաբերվել են ալյուր ստանալու համար նախատեսված սարքեր: Այստեղ, ինչպես կարծում են հնագետները, գուշակություններ են արել ալյուրի վրա: Այդ վայրում հաց թխելու համար նախատեսված մեծ վառարան չի եղել:
Սրբավայրերն օգտագործվել է մոտ 100 տարի, մինչև ամրոցի հայտնաբերումն ու ավերումը: Ավերածությունից հետո այդ տեղը մոռացության է մատնվել:

20 Февраль 2015 - 08:29 AMT
Три святилища, построенные около 3,3 тыс. лет назад, были обнаружены археологами на территории древней крепости в Гехароте в Армении. В те времена местные правители использовали подобные сооружения для того, чтобы узнать будущее, сообщает Live Science.
Каждое из святилищ состояло из одной комнаты с глиняным основанием. Внутри комнат были найдены керамические сосуды, а также многочисленные артефакты, в том числе глиняные фигурки идолов с рогами, печати, курильницы и большое количество костей животных. По словам археологов, во время ритуалов для достижения «измененного состояния сознания» могли сжигаться определенные вещества и употребляться вино.
Исследователи считают, что Гехарот в тот период использовался как некий центр оккультизма для местной элиты. В то время на территории Армении еще не появилась письменность, поэтому ученым не известны даже имена местных правителей, передает Zele.ru.
В святилище в «восточной крепости» были найдены приспособления для получения муки. Здесь, как считают археологи, гадали по муке. В этом месте не было большой печи для выпечки хлебов.
Святилища использовались на протяжении столетия, пока крепость не окружили и не разрушили. После ее разрушения это место было заброшено.