21 Հուլիս 2006 - 11:03 AMT
Հուլիսի 8-13 Երեւանում կայացած Հարավային Կովկասի քաղաքացիների եւ ՈԿԿ-ի վեցակողմ աշխատանքային հանդիպմանը ներկա էին նաեւ Ադրբեջանի ներկայացուցիչները: Բաքու վերադառնալուն պես ադրբեջանցի լրագրող Ալեքպեր Ալիեւը հրապարակել է «Ճանապարհորդություն Բաքվից Էրիվան» հոդվածը, որտեղ աղավաղել է www. southcaucasus.com կայքի խմբագիր Լուիզա Պողոսյանի խոսքերը երկու ժողովրդների միջեւ առկա խնդիրների վերաբերյալ: Ալիեւի մեկնաբանությամբ Լ.Պողոսյանի խոսքերն այսպես են հնչում. «Ցեղասպանության մասին առասպելը, որով մեզ կերակրում են, հայկական հանրությանը բարդույթավորված եւ հիվանդ է դարձրել: Մենք մեր երեխաներին դաստիարակում ենք թուրքերի հանդեպ ատելությամբ: Այս դեպքում, թուրքերր մեր համար Թուրքիան է եւ Ադրբեջանը: Մեզ ասում են, որ մենք հաղթել ենք պատերազմում, բայց իրականում տանուլ է տվել մեր ողջ տարածաշրջանը, եւ մասնավորապես, մենք: Ոչ մի զարգացում չկա, ոչ մի լավ բան տեղի չի ունենում: Որքա՞ն կարող է շարունակվել ատելության այս քարոզչությունը: Մենք չենք կարող աշխատել ապագայի համար, անընդհատ առաջնորդվելով անցյալով»:
«Ադրբեջանցի լրագրող Ալեքպեր Ալիեւը Երեւան էր հրավիրվել որպես մասնակից, այլ ոչ
թե նախագիծը լուսաբանող լրագրող, իսկ նրա ռեպորտաժները իր անձնական տպավորություններն են Երեւանում լսածից եւ տեսածից: Այդ պատճառով, իմ կարծիքով, նա պարտավոր չէ իր ձեւակերպումներում տառացիորեն ճշգրիտ լինել»,- հայտարարել է PanARMENIAN.Net-ի թղթակցին ինքը Լուիզա Պողոսյանը:
«Ցեղասպանության վերաբերյալ իմ խոսքերը հնչել են «Մարդասիրական խնդիրները հակամարտությունների հաղթահարման գործընթացում» թեմայի քննարկման ժամանակ, երբ շոշափվեց ստերեոտիպերի հարցը: Ես ասել եմ հետեւյալը.«Հայ եւ ադրբեջանցի ժողովուրդների հաշտեցման հարցը չի կարելի դիտարկել Հայաստանի եւ Թուրքիայի հաշտեցման գործընթացից առանձին: Եւ թշնամական ստերեոտիպերը, որ արմատացած են հայ գիտակցության մեջ, մեծ մասամբ ընդհանուր են ինչպես թուրքերի, այնպես էլ ադրբեջանցիների նկատմամբ: Ցեղասպանության մասին լեգենդները, որոնցով մեզ կերակրում էին խորհրդային ժամանակաշրջանում, ձեւափոխվել են հայերի եւ թուրքերի, ինչպես նաեւ ադրբեջանցիների միջեւ հավիտյան թշնամանքի գաղափարի: Ցեղասպանության ճանաչման գործընթացը, մարդկության դեմ կատարված հանցագործության դատապարտման գործընթացը, իմ խորին համոզմամբ, մեր` հայերիս, մոտ ձեւափոխվել է մեր եզակիության եւ ամբողջ աշխարհի նկատմամբ գերակայության բարդույթի: Դա այն հիվանդությունն է, որը մեզ խանգարում է ճիշտ հասկանալ իրականաությունը եւ շարժվել առաջ: Իմ ելույթը ես ամփոփել եմ առաջարկելով ադրբեջանցի գործընկերներին քննարկել մեր հնարավորությունները եւ միասին աշխատել հայ-ադրբեջանա-թուրքական ձեւաչափում մերձեցման ուղիների համատեղ փնտրման եւ ստերեոտիպերի հաղթահարման համար: Ցանկանում են նաեւ հիշեցնել, որ մեր աշխատանքային հանդիպման ժամանակ հայտարարվել էր քաղաքկան թեմաների մորատորիում էր հայտարարվել, մեզնից յուրաքանչյուրը խոսել ենք մեր հասարակությունների խնդիրների մասին»,- ասել է Լուիզա Պողոսյանը:

На шестисторонней рабочей встрече граждан и НПО Южного Кавказа, которая проходила в Ереване 8-13 июля, присутствовали и представители Азербайджана. После возвращения в Баку азербайджанский журналист Алекпер Алиев опубликовал путевые заметки «Путешествие из Баку в Эривань», где исказил заявление редактора сайта www.southcaucasus.com Луизы Погосян. о проблемах между двумя народами. В интерпретации Алиева слова Луизы Погосян звучали следующим образом: «Миф о геноциде, которым нас пичкают, сделал армянское общество закомплексованным и больным. Мы воспитываем своих детей в ненависти к туркам. В данном случае, турки для нас это Турция и Азербайджан. Нам говорят, что мы победили на войне, но в действительности весь наш регион в проигрыше, и в частности, мы сами. Никакого развития не наблюдается, ничего хорошего не происходит. Сколько может продолжаться, эта пропаганда ненависти? Мы не можем работать на перспективу, постоянно мысля ретроспективно».
“Азербайджанский журналист Алекпер Алиев был приглашен в Ереван в качестве участника, а не журналиста для освещения проекта, и его репортажи – это личное впечатление человека от услышанного и увиденного в Ереване. Поэтому, на мой взгляд, он не обязан быть буквально точным в своих формулировках”, – заявила корреспонденту PanARMENIAN.Net сама Луиза Погосян.
«Мои слова о геноциде были сказаны во время обсуждения темы “Гуманитарные проблемы в процессе преодоления конфликтов”, когда был затронут вопрос о стереотипах. Я сказала следующее: “Проблему примирения армянского и азербайджанского народов нельзя рассматривать отдельно от процесса примирения Армении с Турцией. И враждебные стереотипы, укоренившиеся в армянском сознании в большинстве случаев общие как в отношении к туркам, так и азербайджанцам. Мифы о геноциде, которыми нас кормили в советское время в течение многих лет, трансформировались в обреченное понятие о вечности вражды между армянами и турками, а также и азербайджанцами. Процесс признания геноцида, процесс осуждения преступления против человечества, по моему глубокому убеждению, трансформировался у нас, армян, в комплекс своей исключительности и превосходства над всем остальным миром. Это и есть болезнь, мешающая нам адекватно воспринимать действительность и двигаться вперед. Резюмировала я свое выступление предложением к коллегам из Азербайджана, обсудить наши возможности и вместе работать в армяно-азербайджано-турецком формате для совместного поиска сближения и преодоления стереотипов. Хочу добавить также, что на нашей рабочей встрече был объявлен мораторий на политические темы, мы говорили каждый о проблемах своего общества», – сказала Луиза Погосян.