27 Փետրվար 2015 - 09:20 AMT
«Իսլամական պետության» գրոհայիններն Իրաքի հյուսիսում ոչնչացրել են հազարամյակների վաղեմության արձանների և քանդակների հավաքածուն: Ավերածության ենթարկված հուշարձանների քանակը չի նշվում:
Ծայրահեղականներից մեկը տեսանյութ է զետեղել համացանցում, որտեղ երևում է, թե ինչպես են որոշ հուշարձաններ կոտրում մեծ մահակով: Հուշարձանների մի մասը դասվում է մ.թ. ա VII դարին՝ ասորական դարաշրջանին:
Ինչպես բացատրում է հոլովակում իսլամիստներից մեկը, արձաններն ու քանդակները նպաստում են կռապաշտությանը: «Մարգարեն պատգամել է մեզ ձերբազատվել քանդակներից ու հուշարձաններից, նրա հետևորդները նույնն էին անում, երբ երկիր էին գրավում»,-հայտարարել է գրոհայիններից մեկը, հայտնում է Reuters-ը:
Ըստ ՌԻԱ Նովոստի գործակալության, ՅՈւՆԵՍԿՕ-ն հորդորել է ՄԱԿ ԱԽ արտահերթ նիստ գումարել Իրաքի մշակութային ժառանգության պահպանման հարցով, որի օբյեկտները ոչնչացնում են ԻՊ գրոհայինները:
«Դա ավելին է, քան մշակութային ողբերգությունը…Ուստի ես անհապաղ դիմում են խորհրդի նախագահին՝ խնդրելով շտապ նիստ գումարել Իրաքի մշակութային ժառանգության պաշտպանության հարցով, դիտարկելով դա որպես երկրի անվտանգության բաղկացուցիչ մաս»,-ասվում է ՅՈւՆԵՍԿՕ-ի տնօրեն Իրինա Բոկովայի հայտարարություն մեջ:
Փետրվարի 23-ին հայտնի դարձավ, որ «Իսլամական պետւթյան» գրոհայինները պայթեցրել են Իրաքի Մոսուլ քաղաքի կենտրոնական գրադարանը՝ 10 հազար գիրք ոչնչացնելով: Գրադարանի բակում իսլամիստները խարույկ են վառել գրքերից ու ձեռագրերից, որոնք Իրաքի մշակութային ժառանգությունն էին: Ոչնչացված գրքերի թվում են նաև մշակույթի, փիլիսոփայության ու պատմության եզակի նմուշներ: ԻՊ գրոհայինները արդարացրել են իրենց գործողությունները նրանով, որ գրքերն ու ձեռագրերը իբր այլախոհություն էին սերմանում:

Боевики «Исламского государства» разрушили на севере Ирака коллекцию статуй и скульптур, возраст которых превышает несколько тысяч лет. Точное количество разрушенных памятников не уточняется.
Один из экстремистов разместил в сети видео, на котором показано, как часть памятников разрушали кувалдой. Некоторые из них относятся к VII веку до нашей эры (ассирийской эпохе). Как объяснил в ролике один из исламистов, статуи и скульптуры способствуют идолопоклонству.
«Пророк велел нам избавляться от статуй и реликвий, его последователи делали то же самое, когда завоевывали страны», — заявил один из боевиков, сообщает Reuters.
Бывший сотрудник музея захваченного исламистами Мосула, полагает, что экспонаты принадлежали этому музею. По словам иракского археолога Ламии аль-Гайлани (Lamia al-Gailani), ущерб, нанесенный джихадистами, сравним с последствиями взрыва статуй Будды талибами в 2001 году.
По сообщению РИА Новости, ЮНЕСКО призвала к экстренному заседанию Совета безопасности ООН по вопросу сохранения культурного наследия в Ираке, объекты которого активно уничтожают боевики из экстремистской группировки «Исламское государство» (ИГ).
«Это больше чем культурная трагедия… Поэтому я немедленно обращаюсь к председателю совета с просьбой его экстренного созыва по вопросу защиты культурного наследия Ирака, как составной части безопасности страны», — говорится в заявлении директора ЮНЕСКО Ирины Боковой.
23 февраля стало известно, что исламисты взорвали центральную библиотеку иракского города Мосул, уничтожив около 10 тысяч книг. Во дворе библиотеки исламисты устроили костер из книг и рукописей, являвшихся культурным наследием Ирака. Боевики ИГ оправдали свои действия тем, что книги и манускрипты якобы разжигали инакомыслие.