Սփյուռքի օժանդակությունը Հայաստանին պետք է հասցեագրված լինի: Այդ մասին PanARMENIAN.Net-ի թղթակցին է հայտարարել ԱՄՆ-ի Rutgers University ուսանող Րաֆֆի Հարությունյանը, որը գործնական շրջանն անցնում է Հայաստանում, Ամերիկայի Հայկական համագումարի ծրագրով: Նրա խոսքերով, ներդրումները Հայաստանում պետք է արվեն ոչ թե այնտեղ, ուր ցանկանաս, այլ այնտեղ, որտեղ դա պետք է: «Պետք է վերափոխել սփյուռքի հոգեբանությունը, ուղղակի դրամ տալն ավելի հեշտ է: Պետք է հստակ գիտենալ, թե այն ուր է գնում, ինչու ենք ընդհանրապես միջոցներ տալիս: Ես կարծում եմ, որ այս հարցում հայերը պետք է օրինակ վերցնեն Իսրայելից: Այնտեղ ամեն ինչ հստակ տարանջատված է` ինչ նպատակի համար է ծախսվում կոնկրետ գումարը»,-նշել է Րաֆֆի Հարությունյանը: Միեւնույն ժամանակ նա ընդգծել է, որ սփյուռքի որոշ ներկայացուցիչներ գտնում են, որ Հայաստանում թանգարան կամ հյուրանոց բացելով, կատարել են իրենց պարտքը հայրենիքի առաջ: «Մենք պետք է հստակ պատկերացնենք, թե այսօր ինչ է հարկավոր Հայաստանին, որ ոլորտներն է պետք զարգացնել: Այ, օրինակ, օժանդակությունը գյուղատնտեսությանը: Այս հարցում երբեմն տարաձայնություններ կան: Մենք առաջարկում ենք բարելավել ողջ ենթակառուցվածքը, իսկ Հայաստանի նախարարությունն առաջարկում է սկզբում բարենորոգել մեկ գյուղ, հետո եւս մեկը»,-ասել է Րաֆֆի Հարությունյանը, որը մասնագիտանում է քաղաքական գիտություններում:
Նշենք, որ ԱՀՀ ծրագրով, որը գործում է 1999 թվականից, 2006 թվականին Հայաստանում են գտնվում 14 հայ ուսանողներ ԱՄՆ տարբեր համալսարաններից, որոնք երկու ամիս է ինչ աշխատում են Հայաստանի նախարարություններում եւ ՈԿԿ-ում, ինչպես նաեւ միջազգային կազմակերպություններում: Ծրագրի նպատակն է ծանոթությունը Հայաստանի հետ եւ ԱՀՀ կողմից ցուցաբերվող օգնության գերակա ծրագրերի հստակեցումը:

26 Июль 2006 - 11:18 AMT
Помощь диаспоры Армении должна быть адресной. Об этом заявил корреспонденту PanARMENIAN.Net студент Rutgers University (США) Раффи Арутюнян, проходящий практику в Армении по программе Армянской Ассамблеи Америки (ААА). По его словам, инвестиции в Армении надо вкладывать не туда, куда хочется, а где нужно. «Необходимо изменить психологию диаспоры. Просто давать деньги легче всего. Надо точно знать, куда они пошли, зачем мы их вообще даем. Я считаю, что в этом вопросе армянам следует брать пример у Израиля. Там все точно расписано: на что идет конкретная сумма», – отметил Раффи Арутюнян. Вместе с тем он подчеркнул, что некоторые представители диаспоры считают, что с открытием в Армении музея или гостиницы, свой долг перед родиной они выполнили. «Мы должны четко представлять, что на сегодняшний день нужно Армении, какие сферы развивать. Вот, к примеру, помощь сельским хозяйствам. В этом вопросе иногда есть разногласия. Мы предлагаем улучшить всю инфраструктуру, а министерство Армении предлагает обустроить сначала одно село, потом другое», – сказал Раффи Арутюнян, специализирующийся на политических науках.
Отметим, что по программе ААА, которая действует с 1999 года, в 2006 году в Армении находятся 14 армян- студентов из различных университетов США, которые в течение двух месяцев работают в министерствах и НПО Армении, а также в международных организациях. Цель программы – знакомство с Арменией и уточнение приоритетных программ помощи со стороны ААА.