16 Մարտ 2015 - 09:34 AMT
ՀՀ Ազգային ժողովում մեկնարկել է Եվրանեսթ միջխորհրդարանական վեհաժողովի 4-րդ լիագումար նիստը, որն անցկացվում է Արևելյան գործընկերության (ԱլԳ) երկրների քաղաքացիական հասարակության ազգային պլատֆորմների և հասարակական կազմակերպությունների ներկայացուցիչների հետ:
Բացման խոսքով հանդես է եկել Եվրանեսթի փոխնախագահ Հեիդի Հաութալան, որը ողջունել է ներկաներին ու շնորհակալություն հայտնել կազմակերպչական աշխատանքների համար: Նիստը վարում է Տարածքաշրջանային հետազոտությունների կենտրոնի ղեկավար Ռիչարդ Կիրակոսյանը:
ԱլԳ քաղաքացիական հասարակության ֆորումի Ղեկավար կոմիտեի համանախագահ Քշիշտոֆ Բոբինսկին իր ելույթում արժևորել է հատկապես վերջին տարիներին շատ երկրներում քաղաքացիական հասարակությունների կայացումը: Նա ցավով նշեց, որ ադրբեջանական պատվիրակությունն այստեղ չէ: «Հուսով եմ, որ կգա մի ժամանակ, երբ Եվրանեսթի ադրբեջանական պատվիրակությունը կկարողանա այցելել այստեղ», հայտնում է Tert.am-ը:
Ավելի վաղ «Հայկական ժամանակ»-ը գրեց, որ, Եվրանեսթ ԽՎ 4-րդ լիագումար նիստին մասնակցելու նպատակով Երևան կժամանի ադրբեջանական պատվիրակությունը՝ Թուրքիայի կառավարության խնդրանքով: Թուրքիայում համոզված էին, որ եթե ադրբեջանցիները չգան, Ցեղասպանության 100-րդ տարելիցի բանաձևը կընդունվի առանց առարկությունների, գրում է թերթը։
Եվրանեսթի ադրբեջանական պատվիրակությունը բողոքի ալիք էր բարձրացրել նստաշրջանը Հայաստանում անցկացնելու որոշման դեմ: Պատվիրակության ղեկավար Էլհան Սուլեյմանովը դեռ փետրվարի 11-ին Ստրասբուրգում տեղի ունեցած Եվրանեսթի Բյուրոյի հերթական նիստի ժամանակ հայտարարել էր, թե իրենք դեմ են Խորհրդարանական վեհաժողովի, Բյուրոյի և հանձնաժողովների նիստերը Երևանում անցկացնելուն և Վեհաժողովում ՀՀ համանախագահությանը:
«Քանի դեռ Հայաստանը չի դադարեցրել Ադրբեջանի նկատմամբ իր ագրեսիան, Բյուրոյի և հանձնաժողովների նիստերը Հայաստանում անցկացնելը, ինչպես նաև Եվրանեսթում ՀՀ նախագահությունը անընդունելի է և ադրբեջանական պատվիրակությունը չի մասնակցի ՀՀ-ում անցկացվող այդ աշխատանքներին: Եվրանեսթ խորհրդարանական վեհաժողովի 4-րդ նստաշրջանը տեղի է ունենալու Երևանում՝ Ցեղասպանության 100-րդ տարելիցի նախօրեին: Կասկած չկա, որ Հայաստանը կօգտվի այդ միջոցառումից՝ քարոզելու Հայոց «հորինված» ցեղասպանությունը»,- հայտարարել էր Սուլեյմանովը:
Ադրբեջանական պատվիրակության ղեկավարն արդեն բազմիցս է իր «վրդովմունքը» հայտնել նիստը Երևանում գումարելու վերաբերյալ:
Նա հայտարարել է, որ դեռևս բյուրոյի նիստում, անցյալ տարվա մայիսին Կիևում, նա իր բողոքն է հայտնել չորրորդ լիագումար նիստը Երևանում անցկացնելու մտադրության վերաբերյալ: Ադրբեջանական պատվիրակությունը չի մասնակցի «Եվրանեսթի» միջոցառումներին Երևանում, քանի դեռ հայկական կողմը չի կատարել մի շարք պայմաններ: Ըստ նրա, ադրբեջանական պատվիրակությունն իր բողոքն է հայտնել նաև Հայաստանի համանախագահության դեմ: «Նստաշրջանի անցկացումը Երևանում վիրավորանք է Ադրբեջանի համար: Դա ցույց է տալիս Եվրանեսթի և եվրոպական կառույցների երկակի չափանիշները, սուբյեկտիվ վերաբերմունքն Ադրբեջանի հանդեպ»,-ասել է ադրբեջանական պատվիրակության ղեկավարը:

16 Март 2015 - 09:08 AMT
В парламенте Армении стартовало заседание ПА Евронест: Азербайджанская делегация в Ереван не приехала
В Национальном Собрании Армении 16 марта стартовало 4-ое пленарное заседание Парламентской ассамблеи Евронест, которое проводится с участием представителей общественных организаций и национальных платформ гражданского общества стран Восточного партнерства.
Со вступительной речью выступила вице-президент Евронест Хейди Хаутала, которая поприветствовала присутствующих и поблагодарила за организаторские работы. Заседание ведет руководитель Центра территориально-региональных исследований Ричард Киракосян.
Сопредседатель Руководящего комитета Форума гражданского общества Восточного партнерства Кшиштоф Бобинский в своей речи особо подчеркнул становление во многих странах гражданского общества в последние годы.
Он с сожалением отметил, что азербайджанская делегация не приехала. «Надеюсь, придет время, когда азербайджанская делегация Евронест сможет приехать сюда», – сказал он, сообщает Tert.am.
Ранее газета «Айкакан жаманак» сообщала, для участия в заседании в Ереван по просьбе турецкого правительства прибудет азербайджанская делегация. В Турции уверены, что, если азербайджанская делегация не приедет в Ереван, то резолюция по 100-летней годовщине Геноцида армян будет принята на заседании без каких-либо возражений.
В феврале руководитель азербайджанской делегации в ПА Евронест Эльхан Сулейманов заявил, что Азербайджан не примет участия в заседании в Ереване.
По его словам, азербайджанская делегация в 2011-2014 гг. на заседаниях Бюро и сессиях ПА Евронест последовательно и решительно протестовала против проведения в Армении заседаний Бюро и комитетов, а также против сопредседательства Армении в ПА Евронест.
«Азербайджанская делегация однозначно объявила, что не будет участвовать в сессиях и заседаниях, которые будут проводиться в Армении. Решение о проведении пленарной сессии ПА Евронест в Ереване было принято вопреки решительным протестам азербайджанской делегации», – отметил Сулейманов.
Глава азербайджанской делегации уже не раз выражал свое «негодование» по поводу проведения заседания в Ереване.
После того, как в октябре 2014 года на заседании Бюро «Евронест» было принято решение о проведении сессии в Ереване, глава азербайджанской делегации заявил:
«Проведение сессии в Ереване является оскорблением для Азербайджана. Это является показателем двойных стандартов «Евронеста» и европейских институтов, субъективного отношения к Азербайджану», – сказал глава азербайджанской делегации.