PanARMENIAN.Net-ը զրուցել է ռեժիսոր Աքինի հետ, որի ծնողները Գերմանիա են տեղափոխվել դեռ 60-ականներին, ու չնայած նա Թուրքիայում չի ծնվել, բայց ամառային արձակուրդները պարբերաբար այնտեղ է անցկացրել: Նա պատմել է ֆիլմի, Հայոց ցեղասպանության վերաբերյալ իր դիրքորոշման մասին ու ոչ միայն:
Հայոց ցեղասպանության թանգարան-ինստիտուտում առաջին անգամ եղա 5 տարի առաջ, երբ առաջին անգամ այցելեցի Հայաստան: Մեծ ցավ զգացի ու պատասխանատվության ահռելի բեռ… Վիշտն ասես կախված էր օդում: Թանգարանում անհնար է մտածել ինչ-որ այլ բանի մասին՝ առանձնանում ես Ցեղասպանության մասին մտքերիդ հետ: Միակ բանը, որի մասին այնտեղ կարողանում ես մտածել, դա Ցեղասպանությունն է, ուրիշ ոչինչ։
Կարծես ավարտական դասարանում էի՝ 15 կամ 16 տարեկանում, երբ առաջին անգամ լսեցի Հայոց ցեղասպանության մասին: Երբ իմացա թուրքերի իրագործած Ցեղասպանության մասին, չէի կարողանում հավատալ։ Սկսեցի կարդալ, ուսումնասիրել, ուզում էի ավելին իմանալ: Մի քանի գիրք կարդացի, այդ թվում՝ Ֆրանց Վերֆելի «Մուսա լեռան քառասուն օրը». այդ ժամանակ, կարծես, արդեն 19 տարեկան էի: Այդ գիրքն ու այն, թե ինչպես էին թուրքերը հերքում Ցեղասպանությունը, համոզեցին ինձ, որ նրանց ստում են: Ու տարբեր գրքեր կարդալուց հետո հասկացա, որ ցեղասպանություն եղել է, մենք դա արել ենք, բայց չենք ուզում խոսել այդ մասին:
Հստակ կարծիք ունեմ այն մասին, թե ինչ պետք է անի Թուրքիան, եթե ճանաչի Հայոց ցեղասպանությունը: Համոզված եմ, որ «ցեղասպանություն» բառը միայն բառ է, ինչպես «հաց» կամ «ծառ» բառերը, ինչպես նաև, որ քաղաքական գործիչներն այն հաճախակի որոշ աշխարհաքաղաքական հարցերի ֆոնին սխալ են օգտագործում: Կարելի է ասել ցեղասպանություն, բայց չհասկանալ, չիմանալ, թե ինչ է թաքնված այդ բառի տակ: Երբ ասում ես «ցեղասպանություն», պետք է իսկապես հասկանաս, թե ինչ է այն նշանակում, թե ինչ է կատարվել, կարեկցես, ցավակցես այդ կորստին: Ես քաղաքականության հետ ոչ մի կապ չունեմ։ Բայց այս հարցում ես իմ քաղաքականությունն ունեմ: Ինձ համար առավել կարևոր է, որ Թուրքիայի փողոցներում տաքսու վարորդները, մատուցողը, ուսանողը, կամ սովորական քաղաքացին իմանա Ցեղասպանության մասին, ու չեմ մտածում այն մասին, թե արդյոք քաղաքական գործիչներն ընդունում են այն, թե՝ ոչ։
Հայերեն գիտեմ երկրի անունը՝ Armenia, «Հայաստան»։ Ու գիտեմ հայերեն այն բառերը, որոնք նաև թուրքերենում են գործածվում։
Թուրքական ծագումով գերմանացի ռեժիսորը նկարահանել է ֆիլմ Ցեղասպանության մասին։ Չգիտեմ` որքանով ճիշտ բնորոշում է, երբեք այդ մասին չեմ մտածել։ Ռեժիսոր, որը ցեղասպանություն գործած մշակույթի ներկայացուցիչն է, Ցեղասպանության զոհի մասին ֆիլմ է նկարահանել։ Գուցե, սա ավելի ճիշտ բնորոշում է, չնայած ինքս այդպես չէի դասակարգի։
Ատոմ Էգոյանի «Արարատ»-ը ոգեշնչման մեծ աղբյուր էր: Այդ ֆիլմն արտահայտում է հարցին Ատոմի անձնական վերաբերմունքը, որը շատ հետաքրքիր էր: Շատ եմ հավանում նաև Էլիա Կազանի «Ամերիկա, Ամերիկա»-ն, չնայած այն Հայոց ցեղասպանության մասին չէ: Իմ «Սպի»-ն էլ Ցեղասպանության մասին չէ, այն առնչվում է 1915-ի դեպքերին, բայց չի պատմում դրանց մասին: Իմիջիայլոց, «Ամերիկա, Ամերիկա»-ն, կարելի է ասել, շատ ասպեկտներում ֆիլմիս «կնքահայրն» էր: Այնտեղ էլ, օրինակ, գլխավոր հերոսն ապրում էր Օսմանյան կայսրությունում, այնուհետև որոշ դժվարությունների միջով անցնելուց հետո տեղափոխվում Ամերիկա, որն էլ իր համար նոր տուն է դառնում…
Սխալ է ցանկանալ բավարարել հանդիսատեսի միայն ինչ-որ կոնկրետ խմբի, որովհետև դա քեզ քաղաքական ռեժիսոր է դարձնում։ Սխալ է նաև ցանկանալ բավարարել երկու խմբի, քանի որ դա անհնար է։ Ցանկանալ բավարարել միանգամից բոլորին ևս սխալ է, բայց դա հենց այն է, ինչ ես փորձել եմ անել։ Կարծում եմ, ճիշտ ուղին է փորձել անել այնպես, որ այդ ամենն աշխատի քեզ համար։ Ուզում էի ստեղծել մի բան, որտեղ թե հայերը, թե թուրքերը կկարողանային գտնել իրենց։ Ուզում էի ցույց տալ Օսմանյան կայսրությունում կատարված բռնությունը, բայց արեցի դա ոչ այդքան «ցուցադրական» կերպով։ Ուզում էի ցույց տալ Օսմանյան կայսրությունում կատարվող հրեշությունը, բայց չէի ուզում այդ ամենը ցուցադրական դարձնել:
Միշտ պետք է էմոցիոնալ կապի մեջ լինեմ դերասանի հետ, Թահար Ռահիմը բացառություն չէր։ Նրան տեսա մեկ այլ ֆիլմում՝ հիասքանչ էր խաղում։ Թահարն արտաքնապես նման է հայի: Նա նաև հայտնի է Ֆրանսիայում, որտեղի շուկան ինձ համար միշտ էլ կարևոր է եղել։ Այդպես էլ որոշեցի հրավիրել նրան նկարահանվելու ֆիլմում ու, իսկապես, վայելում էի նրա ներկայությունը: Շատ եմ հավանում նրա կատարումը:
Գերմանիայում թուրքական համայնքն այնքան խնդիրներ ունի․․․ օրինակ, ինտեգրման հարցերը, կրոնական խնդիրները, լեզվական խոչընդոտները և այլ։ Բայց այն ամենը, ինչով այդ մարդիկ զբաղված են, 1915-ի դեպքերը հերքելն է. մեկ-մեկ մտածում եմ՝ ինչի՞ վրա են վատնում ժամանակը. դա նրանց գործը չէ, բայց թուրքական կառավարությունը պահանջում է։ Ես ինձ նրանց հետ ոչ մի կերպ չեմ ասոցացնում:
Երբ վերջերս Թուրքիայում էի, շատերը հարցնում էին, թե ինչու եմ ֆիլմումս միակողմանի ցույց տվել 1915-ի դեպքերը: Ես էլ պատասխանում էի, որ չկա երկու կողմ: Սա Բարսելոնայի ու Ռեալ Մադրիդի միջև խաղ չէ, որի շուրջ կարող է երկու տարբեր տեսակետ լինել: Ճշմարտությունը միայն մեկն է, ու ես հավատում եմ, որ 1915-ին ու դրան հաջորդած տարիներին ցեղասպանություն է եղել: Բայց դա իմ անձնական տեսակետն է, այն, ինչին ես հավատում եմ:
Հասարակությունում, իհարկե, որոշ փոփոխություններ եղան: Վերջերս հայ քաղաքական մի գործիչ մոտեցավ ինձ ու ասաց, որ հիմա նա կարող է ներել որոշ մարդկան։ Կամ երիտասարդները, որոնք Թուրքիայում դիտել էին ֆիլմը, ապշած էին, քանի որ նախկինում երբեք չէին լսել Օսմանյան կայսրությունում կատարվածի մասին։ Այնպես որ ֆիլմը փոխեց որոշ մարդկանց համար իրականությունը։ Ու գուցե հենց սա է որոշ փոփոխություններ անելու ճիշտ ճանապարհը։ Ոչ ոք չի կարող փոխել աշխարհն ամբողջությամբ, բայց ես կարող եմ փոխել իմ աշխարհը։ Այնպես որ, փոփոխվեց ոչ ամբողջ հասարակությունը, բայց որոշ մարդկանց մտածելակերպը։ Դա էլ է կարևոր։
Շարունակում եմ կարծել, որ Թուրքիան պատրաստ էր Ցեղասպանության մասին ֆիլմի դիտմանը: «Սպի»-ն ցուցադրվեց թուրքական կինոթատրոններում, մուտքը բաց էր բոլորի համար, որևէ սահմանափակում դրված չէր: Այսինքն, եթե ինչ-որ մեկն ուզում էր դիտել ֆիլմը, ապա կարող էր գնալ և անել դա, կամ եթե որևէ կինոթատրոն ուզում էր ցուցադրեր այն, նույնպես կարող էր անել դա: Եթե ինչ-որ մեկն ուզեր ձեռք բերել «Սպի»-ի DVD տարբերակը, այն ևս հասանելի էր: Այսինքն, ֆիլմը դիտելու բոլոր հնարավորությունները կային: Բայց այլ հարց է, թե արդյոք դրա հանդեպ հետաքրքրություն կար… Որոշ մարդիկ հետաքրքրված էին, բայց նրանք փոքրամասնություն էին կազմում: Չնայած ինձ պես մարդիկ միշտ էլ փոքրամասնության մեջ են: Եթե մեծամասնություն լինեինք, այստեղ նստած չէի լինի: Ու բոլոր ասպարեզներում է այդպես՝ երաժշտության մեջ, գրականության, կինոարտադրության, նորաձևության… Ամեն ասպարեզում. դա փաստ է:
Դինքի մասին ֆիլմի դեպքում պատմությունն այլ էր։ Հրանտը հեղափոխական էր։ Ինձ ամենաշատը նրա դիրքորոշման մեջ դուր էր գալիս, որ նա ասում էր՝ այն, ինչ եղել է Թուրքիայի և Հայաստանի միջև, պետք է լուծեն հայերն ու թուրքերը։ Ոչ ֆրանսիական կառավարությունը, ոչ Գերմանիան կամ որևէ այլ կառավարություն չպետք է խառնվի։ Ու նրանք չպետք է օգտագործեն ցեղասպանությունը որպես պատժիչ գործիք։ Օրինակ, Թուրքիա-Իսրայել հարաբերությունները հիմա այդքան էլ լավ վիճակում չեն, ու Իսրայելը սկսել է խոսել Ցեղասպանության ճանաչման մասին։ Ստացվում է, որ նրանք օգտագործում են մի ամբողջ ժողովրդի վիշտը քաղաքական նպատակով։ Ժամանակին ես չնկարահանեցի Դինքի մասին ֆիլմը, որովհետև կարծում էի, որ Թուրքիան դեռ պատրաստ չէ դրան։ Բայց փոխարենը նկարահանեցի «Սպի»-ն, որը ոչ միայն հայ-թուրքական հարցի մասին է, այլ ավելի գլոբալ է։

(?)German filmmaker of Turkish descent shot a film about the Armenian Genocide: is the description correct?
(!)I don't know. I never thought about that. A director from the culture that committed the Genocide made a film about a victim of that Genocide. Maybe this is better, but I did not categorize it like that.
(?)How and when did your parents move to Germany?
(!)My father moved to Germany in 1966, and my mother in 1968. They went there to work. They are from a poor region. My father was an official before moving to Germany, and my mother was a village teacher. She did not want to leave, but she met my father, fell in love, married him, and went with him to Germany.
(?)When did you first visit Turkey?
(!)That was when I was a little baby, because my parents moved back and forth to Turkey for summer holidays.
(?)When did you first hear about the Armenian Genocide? (!)I think I first heard of the Armenian Genocide when I was in high school – I was a teenager of 15 or 16 years.
(?)What made you engage in a deeper research about the Genocide?
(!)When I heard about the Genocide committed by the Turks, I did not believe it. But I started to read to become more aware. First I read about people who denied the Genocide, but then I found out about the book The Forty Days of Musa Dagh by Franz Werfel. The first time I read the book, I was 19, if I'm not mistaken. This book and the way Turkish people deny the Genocide, convinced me that they are lying. Otherwise, they would act in a different manner, more calmly. And that was then that I understood: we did this, but we do not want to talk about it.
(?)What’s your personal position on the Armenian Genocide?
(!)When I went to Turkey with the film, people kept asking me why I had shown just one side of the history. I said that this is not a football game with two sides. There is just one truth and I believe in that. I believe that events that took place in 1915 and the following years, are a genocide. But this is just my position, this is what I believe in.
(?)Before screening the film, you said that Turkey is ready to watch a movie about the Genocide. Are you of the same opinion now?
(!)Yes, I am. The film runs in Turkish movie theatres now, and people have access to it. If they want to have it on DVD, they will have it. If they want to stream it later, they can stream it later. Another question is if there is enough interest. Sadly enough, those who are interested are in the minority.
(?)Do you think your movie changed anything in the society?
(!)Some things have changed, of course. The other day an Armenian politician came to me and said that now he can forgive certain people. Or young people in Turkey who watched the movie were astonished as they had never heard of what the Ottoman Empire had done. So the film changed the reality of certain people. And maybe this is the right way to make some changes. Nobody can change the world altogether, but I can change my world. So, this change occurred not in the whole society, but in an individual.
(?)Ara Guler was in Turkey. What did he say about the film?
(!)I did not have the chance to talk to him, but I read somewhere that if there were 10 more people like me, it would have been a bigger change. These are his words.
(?)If Turkey recognizes the Armenian Genocide, what should be done after that?
(!)I have my own position, my own opinion regarding this question. I think that the word genocide is just a word misapplied by certain politicians due to some geopolitical issues. You should use this word when you really understand what has happened. I have nothing to do with politics whatsoever, and it is up to them whether to recognize the genocide or not. I think that it is more important for a cab driver, or a waiter, or the students, or the common people to know about the genocide, and I don't care whether politicians accept it or not.
(?)What Armenian words do you know?
(!)I know the word for Armenia- Hayastan. And I know those Armenian words that exist in Turkish as well.
(?)What did you feel during your first visit to the Armenian Genocide Museum, where numerous photos reflect the atrocities committed by the Ottoman Empire?
(!)The first time I visited the museum was 5 years ago, in 2010. I felt sorry, and I felt the burden of responsibility, I felt the grief in the air. When you are at the Genocide museum, the only thing you think about is the genocide, and nothing else.
(?)Is it possible for you to come back to Armenia on April 24? (!)I don't know. I will be at the United States promoting the film. I know that physical presence is important but if this not possible I will definitely be here with all my mind and spirit.
(?)Several years ago you wanted to film a movie about Hrant Dink. Why didn’t you realize you plan? Or is the film a work in progress? (!)It is very complicated. Hrant was a revolutionary icon. What I liked most about his attitude was that he was convinced that whatever there is between Turkey and Armenia should be solved by the Armenians and the Turks. Neither the French government, nor the German or some other government should interfere. And they should not use the genocide as a punishment tool. For example, the Turkish-Israeli relationship is not in its best phase now, and Israel talks about recognizing the genocide. As I said before, the word genocide is just a word. They use the grief of an entire nation for political issues. So, I did not make the movie then, because I thought that Turkey is not ready. I did "The Cut" instead, which is not just a Turkish-Armenian issue, but rather, a global one.
(?)How did you choose actors for your film and why did you prefer Tahar Rahim for the leading role?
(!)I always feel those kinds of things and I always have to emotionally fall in love with the actor. I saw Tahar in another movie, and he was great. He looks like an Armenian, so he could be Armenian. And he is a star in France, and the French market is always a good one for me. So, I decided to cast him in the film and I really enjoy seeing him there, I like his performance.
(?)Whose opinion was more important for you when you were shooting this film: that of Armenians or Turks?
(!)The desire to satisfy just one group is a mistake, because that makes you a political director. The desire to satisfy both groups is a mistake too, because that is impossible. The desire to satisfy everybody is another mistake, and that is exactly what I was trying to do. So, I think that the right way is to make it work for yourself. I wanted to create something that both Armenians and Turks could identify themselves with. I wanted to show the violence committed by the Ottoman Empire, but I did that in a way that was not too showy.
(?)What film about the Armenian Genocide impressed you the most?
(!)I like Ararat by Atom Egoyan. It was a great inspiration. I like America, America by Elia Kazan which is not about the Armenian Genocide. In many aspects this film is the godfather of my film. There are even some direct references to America, America.
(?)The Turkish lobby in Germany is one of the most influential ones. Do you follow the developments in life of Turkish community there?
(!)No, not so much. The Turkish community has so many problems in Germany, such as issues of integration, religious problems, language barrier. But all those people do is denying what happened in 1915. This is none of their business, but the business of the Turkish government. So, I do not identify myself as one of them.