Մարտի 18-ից 20-ը Երևանում անց է կացվում «Արարատի ստորոտին» 5-րդ միջազային եռօրյա մեդիա խորհրդաժողովը: Խորհրդաժողովի ուշադրության կենտրոնում է լինելու մեկ դար առաջ Օսմանյան կայսրության կողմից Արևմտյան Հայաստանի և կայսրության այլ տարածքներում իրականացված Հայոց ցեղասպանությունը:
Խորհրդաժողովն անցնում է «Հիշում եմ և պահանջում» խորագրի ներքո: Նրա թեմատիկ ուղղություններն այն չորս սկզբունքներն են՝ Հիշողություն, Երախտագիտություն, Միջազգային պայքար ցեղասպանությունների ճանաչման համար, Վերածնունդ, որոնց տրամաբանության ներքո անց են կացվում Հայոց ցեղասպանության 100-րդ տարելիցի ոգեկոչման միջոցառումները:
Խորհրդաժողովը մեկ հարկի տակ է հավաքել տարբեր երկրներից միջազգային լրատվամիջոցների ներկայացուցիչների, գիտնականների, հասարակական և քաղաքական գործիչների: Այն կհանդիսանա Հայոց ցեղասպանության պատմության, ճանաչման, պետությունների պատասխանատվության ու ապագա ոճիրների կանխարգելման, Ցեղասպանության եղելության հերքման, մշակութային արժեքների ոչնչացման, ու այլ հիմնախնդիրների քննարկման հարթակ:

С 18 по 20 марта в Ереване пройдет пятый международный трехдневный медиа форум «У подножия Арарата».
Ключевой темой форума будет Геноцид армян, осуществленный со стороны Османской империи в Западной Армении и на других территориях империи век назад.
Медиа форум проходит под заголовком «Помню и требую». Тематическими направлениями форума являются четыре принципа – память, признательность,международная борьба с целью признания геноцидов и возрождение, в соответствие с логикой которых проходят мероприятия памяти 100-летия Геноцида армян.
Конференция собрала под одной крышей представителей международных СМИ из разных стран, ученых, общественных и политических деятелей и станет площадкой для обсуждения таких вопросов, как история Геноцида армян, признание, ответственность государств и предотвращение преступлений в будущем, отрицание факта Геноцида армян, уничтожение культурных ценностей.