6 December 2002 - 18:39 AMT
ԱՌԱՆՑ ՀԱՅ-ԹՈՒՐՔԱԿԱՆ ՀԱՐԱԲԵՐՈՒԹՅՈՒՆՆԵՐԻ ՆՈՐՄԱԼԱՑՄԱՆ` ՏԱՐԱԾԱՇՐՋԱՆՈՒՄ ԱՌԱՋԽԱՂԱՑՈՒՄ ՉԻ ԼԻՆԻ, ԳՏՆՈՒՄ Է ԱՆԿԱԽ ՀԱՅԱՍՏԱՆԻ ԱՌԱՋԻՆ ԱՐՏԳՈՐԾՆԱԽԱՐԱՐԸ
Մինչեւ Հայաստանի եւ Թուրքիայի հարաբերությունները չնորմալանան` տարածաշրջանում իրավիճակի ոչ մի էական դրական փոփոխություն չի լինի: Այս մասին, ինչպես տեղեկացնում է «Դե-ֆակտո» գործակալությունը, հայտարարել է անկախ Հայաստանի առաջին արտգործնախարար, Ռազմավարական եւ ազգային հետազոտությունների կենտրոնի ղեկավար Րաֆֆի Հովհաննիսյանը: Նրա խոսքերով` Երեւանի եւ Անկարայի միջեւ դիվանագիտական հարաբերությունների սահմանումը թույլ կտա հասնել աշխարհաքաղաքական տեսակետից կարեւոր խնդիրների լուծման, մասնավորապես, դիմակայել տարածաշրջանում նոր բաժանարար գծերի ի հայտ գալուն: Հնարավոր չէ ստեղծել տարածաշրջանային անվտանգության համակարգ առանց Հայաստանի եւ Թուրքիայի միջեւ հարաբերությունների նորմալացման, ընդգծել է նախկին նախարարը` հույս հայտնելով, որ հայ եւ թուրք քաղաքական գործիչների երիտասարդ սերունդը հանդես կբերի ցանկություն, արիություն եւ կամք` այդ խնդիրը լուծելու համար: Րաֆֆի Հովհաննիսյանն ընդհանուր առմամբ դրական է գնահատել Անկարայի հանդեպ Երեւանի կողմից անցկացվող քաղաքականությունը: Հայաստանը պատրաստ է սահմանել Թուրքիայի հետ դիվանագիտական հարաբերություններ առանց որեւէ պայմանների, սակայն այդ բարի մտադրություններն այդպես էլ կմնան անկատար, եթե Անկարան չցուցաբերի համապատասխան ձգտում, նշել է քաղաքական գործիչը: «Սակայն հայ-թուրքական հարաբերությունների նորմալացումն անթույլատրելի է «մեր համահայկական իրավունքների եւ համայն հիշողության» հաշվին»,- ընդգծել է նա` նկատի ունենալով 1915-1923 թվականների հայոց ցեղասպանությունը Օսմանյան Թուրքիայում:

6 December 2002 - 18:39 AMT
БЕЗ НОРМАЛИЗАЦИИ АРМЯНО-ТУРЕЦКИХ ОТНОШЕНИЙ ПРОГРЕСС В РЕГИОНЕ НЕВОЗМОЖЕН, СЧИТАЕТ ПЕРВЫЙ МИНИСТР ИНОСТРАННЫХ ДЕЛ НЕЗАВИСИМОЙ АРМЕНИИ
Без нормализации отношений между Арменией и Турцией невозможно какое-либо существенное позитивное изменение ситуации в регионе. Об этом, как сообщает агентство “Де-факто”, заявил первый министр иностранных дел независимой Армении, руководитель Центра стратегических и национальных исследований Раффи Ованнисян. По его словам, установление дипломатических отношений между Ереваном и Анкарой позволит достичь решения важных в геополитическом плане проблем, в частности, не допустить появления новых разделительных линий в регионе. Невозможно создать систему региональной безопасности без нормализации отношений между Арменией и Турцией, подчеркнул экс-министр, выразив надежду, что молодое поколение армянских и турецких политиков проявит желание, мужество и волю к решению этой проблемы. Раффи Ованнисян назвал в целом правильной политику, проводимую Ереваном в отношении Анкары. Армения готова установить с Турцией дипломатические отношения без каких-либо условий, но эти благие намерения таковыми и останутся, если Анкара не проявит адекватное стремление, отметил политик. “Однако нормализация армяно-турецких отношений недопустима за счет “нашей коллективной памяти и общеармянских прав”, – подчеркнул он, имея в виду признание геноцида армян 1915-1923 гг. в Османской Турции.