Հուլիսի 1-ի դրությամբ Հայաստանի բնակչությունը թվաքանակով կազմել է 3 մլն. 219,4 հազար մարդ: 2005 թվականի հուլիսի 1-ին այդ թիվը հավասար էր 3 մլն. 215,8 հազար: Այդ մասին ասվում է ՀՀ Վիճակագրության ազգային ծառայության հաշվետվության մեջ: Դրա համաձայն, 2006 թվականի սկզբի տվյալների համեմատությամբ հուլիսին գրանցվել է բնակչության աճ 0,2 հազար մարդով: Ընդ որում, 3.2 մլն-ից 1,5 մլն.-ը տաղմարդիկ են, 1,6 մլն.-ը` կանայք: Հայաստանի ՎԱԾ-ի հաշվետվության համաձայն, 600,3 հազարը մինչեւ 14 տարեկան երեխաներն են, որոնցից 349 հազարը տղաներ են, իսկ 315,5 հազարը` աղջիկներ:
15-ից 29 տարեկան երիտասարդների թիվը Հայաստանում 2006 թվականի հուլիսի 1-ի դրությամբ կազմել է 879,6 հազար մարդ, որոնցից 441 հազարը տղամարդիկ են եւ 438,6 հազարը` կանայք: Հաշվետվության համաձայն 2006 թվականի հուլիսի 1-ի դրությամբ հանրապետությունում ապրում էր 1,3 մլն. 30-64 տարեկան հասակի մարդ:
65 տարեկանից մեծ մարդիկ Հայաստանում կազմել են 346,5 հազար մարդ. 139,5 հազարը` տղամարդիկ եւ 207 հազարը` կանայք, հայտնում է «Նովոստի-Առմենիան»:

Численность населения Армении по состоянию на 1 июля 2006 года составила 3 млн. 219,4 тыс. человек против 3 млн. 215,8 тыс. человек на 1 июля 2005 года. Об этом сообщается в отчете Национальной службы статистики РА. Согласно отчету, по сравнению с данными на начало 2006 года в июле зафиксирован рост населения на 0,2 тыс. человек. При этом 1,5 млн. человек из 3,2 млн. населения Армении составляют мужчины и 1,6 млн. – женщины. Согласно отчету НСС Армении, 600,3 тыс. человек составляют дети до 14 лет, из которых 349 тыс. – мальчики и 315,5 тыс. – девочки.
Численность молодежи в возрасте от 15 до 29 лет в Армении по состоянию на 1 июля 2006 года составила 879,6 тыс. человек, из которых 441 тыс. составляют мужчины и 438,6 тыс. – женщины. Согласно отчету по состоянию на 1 июля 2006 года в республике проживало 1,3 млн. человек в возрасте от 30 до 64 лет, из которых 624,6 тыс. составили мужчины и 704 тыс. – женщины.
Население старше 65 лет в Армении в отчетный период составляло 346,5 тыс. человек: 139,5 тыс. – мужчины и 207 тыс. женщины, сообщает «Новости-Армения».