Ապրիլի լույս 6-ի գիշերը հայ-ադրբեջանական սահմանի և ղարաբաղա-ադրբեջանական շփման գծի երկայնքով հակառակորդը բավականին ինտենսիվ կրակահերթերով խախտել է հրադադարի ռեժիմը, ասել է պաշտպանության նախարարի մամուլի քարտուղար Արծրուն Հովհաննիսյանը:
«Ոչ կրիտիկական շատ, բայց որոշակի քանակությամբ եղել է»,-ասել է` մանրամասնելով, որ կրակել են գյուղերի և դիրքերի ուղղությամբ, գրում է Tert.am-ը:
Իսկ Տավուշի մարզում, Չորաթանի գյուղապետՎարուժան Բաղմանյանի խոսքով, առավոտյան կրակել են նաև համայնքի խաղողի այգիներում աշխատող գյուղացիների վրա. «Առավոտյան կրակել են, բայց հիմա հանդարտ է, ժողովուրդը` իր գործին»:
Ինչպես Չորաթանում, այնպես էլ այլ հայկական գյուղերում զոհեր և վիրավորներ չկան:
ՀՀ պաշտպանության նախարար Սեյրան Օհանյանը մարտի 27-ին, ԵԱՀԿ գործող նախագահի անձնական ներկայացուցիչ, դեսպան Անջեյ Կասպրշիկի հետ հանդիպման ժամանակ տեղեկացրել է ադրբեջանական կողմից հրադադարի ռեժիմի խախտման դեպքերի մասին` նրա ուշադրությունը հրավիրելով այն հանգամանքի վրա, որ հակառակորդի կողմից դիվերսիոն գործողություններից, տարբեր հրաձգային զենքերից, 60 և 82 մմ տրամաչափի ականանետերից զատ, հրադադարի ռեժիմի հաստատումից հետո առաջին անգամ կիրառվել են առավել մեծ` 120 մմ տրամաչափի ականանետեր:
Սեյրան Օհանյանը նշել է, որ Ադրբեջանի ԶՈւ նման մարտավարության պայմաններում իրադրության սրման հետևանքների ամբողջ պատասխանատվությունը կրում է Ադրբեջանի ռազմաքաղաքական ղեկավարությունը, տեղեկացնում են ՀՀ ՊՆ տեղեկատվության և հասարակայնության հետ կապերի վարչությունից:
ԵԱՀԿ-ում ՀՀ մշտական ներկայացուցիչ, դեսպան Արման Կիրակոսյանը մարտի 26-ին ԵԱՀԿ Մշտական խորհրդի հանդիպմանը հայտարարություն էր ներկայացրել՝անդրադառնալով մարտի 19-ին ԼՂՀ Մարտակերտի շրջանում, Ադրբեջանի զինված ուժերի կողմից իրականացրած դիվերսիոն գործողությանը, որի հետևանքով զոհվել էր ԼՂՀ Պաշտպանության բանակի 4 զինծառայող:
ՀՀ մշտական ներկայացուցիչը ևս նշել էր, որ Ադրբեջանն առաջին անգամ կիրառել է խոշոր՝ 120 մմ տրամաչափի հրետանի, ինչն ի ցույց է դնում Բաքվի մտադրությունը` շարունակել ընթանալ զինված առճակատման ճանապարհով: Դրանով Ադրբեջանը ձգտում է խարխլել 1994թ. հրադադարի վերաբերյալ եռակողմ համաձայնագիրը, խախտել ռազմական հավասարակշռությունը: Մինսկի խմբի համանախագահներին և ԵԱՀԿ գործող նախագահի անձնական ներկայացուցչին կոչ է արվել ուշադրություն դարձնել այդ վտանգավոր զարգացման վրա:

6 Апрель 2015 - 10:25 AMT
В ночь на 6 апреля на армяно-азербайджанской границе и по всему периметру линии соприкосновения ВС НКР и Азербайджана противник весьма интенсивной автоматной очередью нарушил режим прекращения огня. Об этом в беседе с Tert.am сказал пресс-секретарь министерства обороны РА Арцрун Ованнисян.
«Не критически, но в некотором количестве было», – сказал Арцрун Ованнисян, отметив, что стреляли в направлении сел и боевых позиций.
По некоторым сведениям, утром 6 апреля стреляли также по мирным жителям сел, работающим в виноградных садах общины Чоратан Тавушской области, что подтвердил староста села Чоратан Варужан Багманян, добавив: «Утром стреляли, но сейчас спокойно, сельчане работают». Как в Чоратане, так и в других армянских селах раненных и погибших нет.
27 марта на встрече с личным представителем действующего председателя ОБСЕ послом Анджеем Каспршиком министр обороны Армении Сейран Оганян проинформировал о случаях нарушения режима прекращения огня со стороны Азербайджана, обратив его внимание на то обстоятельство, что противник наряду с проведением диверсионных действий, задействованием стрелкового оружия различного калибра, минометов калибра 60 и 82 мм, впервые после установления режима перемирия применил минометы еще большего калибра – 120 мм.
До того постоянный представитель Республики Армения в Организации по безопасности и сотрудничеству в Европе (ОБСЕ), посол Арман Киракосян, выступая 26 марта с заявлением на встрече Постоянного совета ОБСЕ, сообщил, что Азербайджан впервые с момента установления режима перемирия применил крупнокалиберную артиллерию диаметром 120мм, что демонстрирует намерение Баку продолжить эскалацию посредством вооруженных столкновений. Тем самым Азербайджан стремится подорвать трехстороннее соглашение о прекращении огня от 1994г., нарушить военный баланс. Посол призвал сопредседателей Минской группы ОБСЕ и личного представителя действующего председателя ОБСЕ обратить внимание на подобное опасное развитие.