9 Ապրիլ 2015 - 08:39 AMT
Ապրիլի 9-ին կառավարությունը հավանություն է տվել առաջին դասարանի աշակերտներին անվճար համակարգիչ տրամադրելու` «Մեկ երեխա-մեկ համակարգիչ» ծրագրի փորձնական փուլին։
Կրթության և գիտության փոխնախարար Կարինե Հարությունյանը նշել է, որ ծրագրի փորձնական փուլի ֆինանսավորումն իրականացվելու է Դասագրքերի և տեղեկատվական հաղորդակցման տեխնոլոգիաների շրջանառու հիմնադրամի միջոցներով, ծրագրի շրջանակներում՝ տեղական արտադրությունը խթանելու նպատակով աշակերտներին անհատույց տրամադրվելու են «Արմթաբ» պլանշետներ, որոնք ձեռք են բերվելու «Գնումների մասին» ՀՀ օրենքի 20-րդ հոդվածի 5-րդ կետի համաձայն՝ մեկ աղբյուրից գնման եղանակով:
Ըստ փոխնախարարի, ծրագիրը բացառաապես կրթական նպատակ ունի և փորձնական փուլն առաջինը կիրականացվի Վայոց Ձորի մարզում, հայտնում է Tert.am-ը:
«Այս ծրագիրը, որ խնդիրներ չառաջանան, պետք է լինի թափանցիկ, որովհետև մամուլում արդեն հոդվածներ կան»,-ասել է վարչապետ Հովիկ Աբրահամյանը:
2013-ի ավարտին հայտնի դարձավ, որ Հայաստանի ՏՏ ոլորտում գործող հայ-ամերիկյան Technology and Science Dynamics Inc./Armtab Technologies ընկերությունը Հայաստանում առաջին հայկական պլանշետների արտադրություն է նախաձեռնել: Արտադրության շրջանակում արդեն կան Android համակարգով փորձնական հավաքված պլանշետներ՝ 7.85, 9, 9.7 և 10.1 դյույմանոց էկրանով, 3G և WiFi հնարավորություններով, ինչպես նաև առաջին հայկական հեռախոսը՝ Արմֆոն (Armphone):
Որակի առումով պլանշետները ոչնչով չեն զիջում համաշխարհային հայտնի ապրանքանիշերին, իսկ արժեքը վերջիններիս գնի համեմատ կլինի էականորեն ցածր: Պլանշետների ծրագրային և սարքային ապահովման (software և hardware) դիզայնն արվում է Հայաստանում, իսկ հավաքվում ԱՄՆ–ում և Հոնկոնգում:
Երկրի ներքին շուկայում ու տարբեր ոլորտներում այդ պլանշետների կիրառումից բացի միջազգային շուկա դրանց արտահանումը կազմակերպելու հեռանկարներ կան: Սկզբնական փուլում նախատեսում են ամսական 30–50 հազար պլանշետ արտադրել, այնուհետև ամեն ինչ կախված կլինի պահանջարկից։

9 Апрель 2015 - 09:25 AMT
Правительство Армении 9 апреля одобрило пилотный этап программы «Один ребенок – один компьютер», в рамках которого ученикам первых классов бесплатно выдадут компьютеры.
Замминистра образования и науки РА Карине Арутюнян отметила, что финансирование пилотного этапа программы будет осуществлено за счет оборотного фонда Учебников и технологий информационного сообщения, в рамках программы для стимулирования местного производства ученикам безвозмездно будут предоставлены планшеты ArmTab, которые будут приобретены согласно п. 5, ст. 20 закона РА «О закупках», посредством покупки из одного источника.
Замминистра сказала, что эта программа преследует исключительно образовательные цели и пилотная программа сначала будет внедрена в Вайоцдзорской области, сообщает Tert.am.
О производстве армянских планшетов на базе Android – плода трудов совместной армяно-американской компании «Technology and Science Dynamics Inc/Armtab Technologies», было объявлено в декабре 2013 года. Тогда директор компании Ваан Шакарян рассказал, уже собраны пробные версии планшета с размером экрана 7,85; 9, 97 и 10,1 дюймов, которые оснащенные модулями 3G и WiFi. «По качеству армянские планшеты не уступают известным на международном рынке планшетам, а по цене будут существенно ниже», – сказал Шакарян. Дизайном и программным обеспечением устройства будут заниматься в Армении, сборкой – в США и Гонконге.