25 Ապրիլ 2015 - 06:51 AMT
Հայաստանի ԱԳ նախարար Էդվարդ Նալբանդյանը հանդես է եկել հայտարարությամբ՝ Ռուսաստանի Դաշնության Պետական դումայի կողմից Հայոց ցեղասպանության 100-րդ տարելիցի կապակցությամբ ընդունված հայտարարության վերաբերյալ:
Ինչպես հայտնում է ՀՀ ԱԳՆ մամուլի, տեղեկատվության և հասարակայնության հետ կապերի բաժնից, հայտարարության մեջ մասնավորապես ասվում է.
«Մենք շնորհակալ ենք Ռուսաստանին՝ մարդկության պատմության ամենասարսափելի ողբերգություններից մեկի ՝ Հայոց ցեղասպանության վերաբերյալ անաչառ և հետևողական դիրքորոշման համար։ Ինչպես ասել է Ռուսաստնյան Դաշնության նախագահը Հայոց ցեղասպանությունը եղբարյական Ռուսաստանում մշտապես ընկալվել է որպես սեփական ցավ և ողբերգություն։
Ռուսաստանը` Ֆրանսիայի և Մեծ Բրիտանիայի հետ միասին, դեռևս 1915թ. մայիսի 24-ին համատեղ հայտարարությամբ խստորեն դատապարտեց Օսմանյան կայսրությունում հայ բնակչության կոտորածը` կոչելով այն հանցագործություն մարդկության և քաղաքակրթության դեմ:
Ռուսաստանի Դաշնության Պետական Դուման 1995թ. և 2005թ. ընդունված հատուկ հայտարարություններով հայ ժողովրդի դեմ իրականացված հանցագործությունը որակեց որպես ցեղասպանություն՝ ապրիլի 24-ը ամրագրելով զոհերի հիշատակի օր:
Պետական դումայի Հայոց ցեղասպանության 100-րդ տարելիցի կապակցությամբ նոր հայտարարության ընդունումը հայ ժողովրդի հետ համերաշխության ուղերձ է և խոսուն վկայություն է առ այն, որ Հայոց ցեղեսպանությունը ոչ միայն հայ ժողովրդի, այլև ողջ մարդկության դեմ ուղղված հանցագործություն էր, և դրա ճանաչումը ու դատարապտումը միջազգային հանրության առաջնային խնդիրներից է:
Այս օրերին, երբ ողջ աշխարհում ոգեկոչվում է Հայոց ցեղասպանության 100-րդ տարելիցը և բազմաթիվ երկրներ և միջազգային կազմակերպություններ այս առթիվ իրենց զորակցությունն են հայտնում հայ ժողովրդին և կոչ անում Թուրքիային առերեսվելու իր պատմությանը, Անկարան ի պատասխան աջ ու ձախ կոպիտ և սադրիչ քննադատություններ է հնչեցնում հակադրվելով միջազգային հանրությանը։ Ժխտողական կեցվածքի հետևանքով առավել խորանում է անդունդը Թուրքիայի և քաղաքակիրթ աշխարհի միջև», -նշված է նախարարի հայտարարության մեջ։
Ինչպես հայտնի է Ռուսաստանի Պետդուման ապրիլի 24-ին հայտարարություն ընդունեց Հայոց ցեղասպանության 100-րդ տարելիցի կապակցությամբ` խորին ցավակցություն հայտնելով եղբայրական Հայաստանին:
ՌԴ նախագահ Վլադիմիր Պուտինը նույն օրը մասնակցեց Երևանում Ցեղասպանության 100-րդ տարելիցի ոգեկոչման միջոցառումներին, ինչը խիստ «զայրացրեց» Թուրքիայի իշխանություններին:
Թուրքիայի ԱԳ նախարարությունը դատապարտեց Հայոց ցեղասպանության վերաբերյալ ՌԴ նախագահ Վլադիմիր Պուտինի հայտարարությունները:

Принятие Государственной Думой РФ нового заявления по случаю 100-летия Геноцида армян является выражением солидарности с армянским народом и свидетельством того, что Геноцид армян – это преступление не только против армянского народа, но и против всего человечества, и его признание и осуждение являются одной из первоочередных задач международного сообщества. Об этом говорится в заявлении министра иностранных дел Армении Эдварда Налбандяна в связи с принятием Государственной Думой России заявления по случаю 100-летней годовщины Геноцида армян.
«Мы благодарны объективной и последовательной позиции России по одной из самых страшных трагедий в истории человечества – Геноциду армянского народа, которую, по словам Президента Российской Федерации, в братской России всегда воспринимали как собственную боль и беду», – говорится в заявлении.
Глава МИД Армении напомнил, что еще 24-го мая 1915 года Россия, совместно с Францией и Великобританией, приняла заявление, осудив резню армянского населения в Османской империи, охарактеризовав ее преступлением против человечества и цивилизации.
Государственная Дума Российской Федерации специальными заявлениями, принятыми в 1995 и 2005 гг., охарактеризовала преступление, совершенное против армянского народа, как геноцид, объявив 24-ое апреля днем памяти его жертв.
«В эти дни, когда во всем мире отмечается 100-летие армянского геноцида, и многие страны и международные организации выражают свою поддержку армянскому народу и призывают Турцию взглянуть в глаза своей истории, в ответ Анкара выступает с грубыми и провокационными выпадами, противопоставляя себя международному сообществу. В результате политики негационизма все более углубляется пропасть между Турцией и международным сообществом», – отмечается в заявлении, передает Armenia Today.
Госдума РФ 24 апреля приняла заявление в связи с 100-летней годовщиной Геноцида армян.
В тот же день в Ереване президент России Владимир Путин принял участие в посвященных Геноциду армян мероприятиях, заявив, что «позиция России была и остается последовательной: мы считаем, что массовому убийству людей нет и не может быть никаких оправданий. Россия является участницей и инициатором целого ряда международно-правовых актов, заложивших основу современному международному уголовному праву, в том числе Конвенции о предупреждении преступлений геноцида.
Песков отметил, что Армения является очень важным партнером РФ, участником объединения – Евразийского экономического союза, на территории России проживает большое число армян и в целом Москву и Ереван связывают глубокие исторические корни. «Естественно, что президент на мемориальных мероприятиях был вместе с другими лидерами государств в Ереване. Очень важно внимательно ознакомится с выступлением президента Путина», – заметил представитель Кремля.