ՀՀ մշակույթի եւ երիտասարդության հարցերի նախարարության եւ Երեւանում Եվրոպայի Խորհրդի տեղեկատվական գրասենյակի նախաձեռնությամբ Երեւանի Զվարթնոց տաճարի թանգարան-արգելոցում բացվել են «Եվրոպական ժառանգության օրերը»
«Այս տարի Հայաստանում «Եվրոպական ժառանգության օրերի» կարգախոսն է «Հայացք միջնադարին»` նախատեսված երկօրյա միջոցառումները նվիրված կլինեն միջնադարի մշակույթին` երաժշտությանը, արվեստին, ճարտարապետությանը: Միջոցառումների շրջանակներում հանրապետության բոլոր թանգարանների մուտքը ազատ կլինի, քանի որ մեր կարեւորագույն խնդիրն է բնակչության լայն շրջանակներին հաղորդակից դարձնել պատմամշակութային արժեքներին»,-նշել է Հայաստանի մշակույթի եւ երիտասարդության հարցերի նախարարի տեղակալ Գագիկ Գյուրջյանը: Իր հերթին Հայաստանում Եվրոպայի Խորհրդի գլխավոր քարտուղարի հատուկ ներկայացուցիչ Բոյանա Ուրումովան նշել է, որ «Եվրոպական ժառանգության օրերի» նպատակն է խրախուսել հանրության, հատկապես երիտասարդության մասնակցությունը սեփական ժառանգության գիտակցմանը: «Նախաձեռնությունը խթանում է նաեւ միջմշակութային երկխոսությունը եւ համագործակցությունը ազգերի միջեւ: Անցյալ տարվանից Եվրոպայի Խորհրդի 49 երկրներում «Եվրոպական ժառանգության օրերի» միջոցառումներին մասնակցել է շուրջ 20 մլն մարդ եւ բացվել են 33 հազար հուշարձաններ: Եվրոպայի եւ Հայաստանի` որպես եվրոպական երկրի, ոգին արտահայտվում է նրա հոգեւոր ժառանգության մեջ: Ուստի եւ այդ ժառանգությունը հարկավոր է պահպանել»,-ընդգծել է նա:
«Եվրոպական ժառանգության օրերը» Հայաստանում կանցնեն սեպտեմբերի 9-10: Ծրագրով նախատեսվում է «Հայացք միջնադարից» խորագրով ցուցահանդեսի բացում Հայաստանի պատմության պետական թանգարանում, ինչպես նաեւ միջնադարյա որմնանկարների ցուցադրություն հանրապետության Ազգային պատկերասրահում: Մատենադարանում տեղի կունենա միջնադարի ձեռագրերի ցուցահանդես, իսկ «Մոսկվա կինոթատրոնում կցուցադրվի «Վանդալիզմը եւ Հին ջուղան» ֆիլմը` ադրբեջանցիների կողմից Նախիջեւանի հայկական խաչքարերի ավերման մասին, հաղորդում է «Նովոստի-Արմենիան»:

9 Сентябрь 2006 - 11:39 AMT
По инициативе Министерства культуры и по вопросам молодежи РА и информационного офиса Совета Европы в Ереване в музее-заповеднике храма «Звартноц» открылись “Дни европейского наследия”.
«В нынешнем году девизом “Дней европейского наследия” в Армении является “Взгляд в средневековье”, и предусмотренные двухдневные мероприятия будут посвящены средневековой культуре, искусству, музыке, архитектуре. В рамках мероприятия посещение всех музеев республики будет бесплатным, так как нашей важнейшей задачей является приобщение широких слоев населения к историко-культурным ценностям», – отметил заместитель министра культуры и по вопросам молодежи Армении Гагик Гюрджян.
В свою очередь спецпредставитель генерального секретаря Совета Европы в Армении Бояна Урумова отметила, что целью “Дней европейского наследия” является стимулирование участия общества, в особенности, молодежи в осознании собственного наследия. «Инициатива стимулирует также межкультурный диалог и транснациональное сотрудничество. С прошлого года в 49 странах Совета Европы в мероприятиях рамках “Дней европейского наследия” приняли участие 20 млн. человек и были открыты 33 тыс. памятников. Дух Европы и Армении, как европейской страны, выражается их духовным наследием. Именно поэтому это наследие необходимо старательно оберегать», – подчеркнула она.
“Дни европейского наследия” пройдут в Армении 9-10 сентября. Программой предусмотрено открытие выставки «Взгляд из средневековья» в Государственном музее истории Армении, а также экспозиции средневековых фресок в Национальной картинной галерее республики. В ереванском Матенадаране пройдет выставка средневековых манускриптов, а в кинотеатре «Москва» будет показан фильм «Вандализм и Старая Джуга» о разрушении азербайджанской стороной древних армянских хачкаров в Нахичевани, сообщает «Новости-Армения».