14 Սեպտեմբեր 2006 - 10:29 AMT
Սեպտեմբերի 30-ին Երեւանի Հանրապետության հրապարակում Շարլ Ազնավուրի համերգով պաշտոնապես կմեկնարկեն Ֆրանսիայի օրերը Հայաստանում: Հոկտեմբեր-նոյեմբերին միջոցառման շրջանակներում կբացվեն «Բոնապարտը Արկոլե կամրջի վրա. Լուվր», «Ժորժ Բրակ` Մագ հիմնադրամ», «Ֆրանսիան լույսերի մեջ», «Ֆրանսահայ նկարիչներ», «Կապույտ անհունը` ծովային անուրջներ Գյումրիի, Երեւանի, Փարիզի եւ Լիոնի միջեւ» ցուցահանդեսները: Երեւանի թատրոններում կցուցադրվեն «Մարիաննայի քմայքները» եւ «Ամուսնական փոքրիկ ոճիրներ» պյեսները, Կոմիտասի անվան կամերային երաժշտության տանը տեղի կունենա դասական երաժշտության համերգ: Հոկտեմբերի 3-ին կինոթատրոններում կմեկնարկի ֆրանսիական ֆիլմերի փառատոնը, որը կսկսվի Ֆրանսուա Տրյուֆֆոի «Հարեւանուհին» ֆիլմով: Հոկտեմբերի 5-8 կցուցադրվեն ֆիլմեր «Կանայք» շարքից, իսկ հոկտեմբերի 21-26` «Կատակերգություններ» շարքից: Հոկտեմբերի 27-ին Երեւանում կցուցադրվի Պատրիկ Կազալի «Ռուբեն Մամուլյան. Բրոդվեյի եւ Հոլիվուդի ոսկե դարը» վավերագրական ֆիլմը, իսկ հոկտեմբերի 30-ին` «Սերգեյ Փարաջանով` խռովարար» ֆիլմը:
Հոկտեմբերի 17-ին նախատեսվում է հայազգի ֆրանսիացի դիզայներ Կարին Արաբյանի ցուցադրությունը, իսկ հոկտեմբերի 19-ին տեղի կունենա Վարդան եւ Գեւորգ Թարլոյանների բարձր նորաձեւության հավաքածուի ցուցադրությունը: Ֆրանսիայի օրերը կավարտվեն նոյեմբերի վերջին, հաղորդում է Հայաստանում Ֆրանսիայի դեսպանատան մամլո ծառայությունը:

14 Сентябрь 2006 - 10:29 AMT
30 сентября на площади Республики в Ереване концертом Шарля Азнавура официально начнутся Дни Франции в Армении. В октябре-ноябре в рамках мероприятия откроются выставки «Бонапарт на мосту Арколе», «Фонд Жорж Брак Маг», «Франция в огнях», «Французские художники-армяне», «Синяя бездна: Морские мечты между Гюмри, Ереваном, Парижем и Лионом».
В театрах Еревана будут показаны пьесы «Капризы Марианны» и «Маленькие супружеские преступления», в Доме камерной музыки им.Комитаса состоится концерт классической музыки. 3 октября в кинотеатрах стартует фестиваль французских фильмов, который начнется с фильма Франсуа Трюффо «Соседка». С 5 по 8 октября будут демонстрироваться фильмы из серии «Женщины», а 21-26 октября – серия «Комедии». 27 октября в Ереване будет показана документальная лента Патрика Казаля «Рубен Мамулян: золотой век Бродвея и Голливуда», а 30 октября – фильм «Сергей Параджанов: бунтарь».
На 17 октября запланировано дефиле французского дизайнера армянского происхождения Карин Арабян, а 19 октября состоится показ коллекции высокой моды братьев Вардана и Геворга Тарлоян. Завершатся Дни Франции в последних числах ноября, сообщает пресс-служба посольства Франции в Армении.