Սեպտեմբերի 14-16 Հայաստանի մշակույթի օրեր կանցնեն Կրասնոդարի շրջանի Սոչի քաղաքում: Միջոցառման շրջանակներում հատուկ հրավիրել են Հայաստանի Պետական ակադեմիական երգչախմբային կապելլան` գլխավոր դիրիժոր եւ գեղարվեստական ղեկավար, ԽՍՀՄ վաստակավոր արտիստ Հովհաննես Չեքիջյանի գլխավորությամբ: Այդ մասին հայտնել են Սոչիի մշակույթի վարչությունում:
«Երգչախմբային կապելլան հանդիսանում է հանրապետության լավագույն կոլեկտիվներից մեկը: Բոլոր ստեղծագործությունները կապելլան կատարում է բնօրինակով: Նրա րեպերտուարում կան Գեորգի Հենդելի, Ջորջ Գերշվինի, Կարլ Օրֆի, Արնո Բաբջանյանի, Էդգար Հովհաննիսյանի, Հովհաննես Չեքիջյանի, ինչպես նաեւ դասականներ Բախի, Հենդելի, Մոցարտի, Բեթհովենի, Ռոսինիի, Շուբերտի, Սմետանի, Մենդելսոնի, Հայդնի, Վերդիի, Չայկովսկու ստեղծագործությունները եւ ժամանակակից հայ երաժշտություն: Իր բարձակարգ կատարման համար կապելլան ստացել է «Ակադեմիական» կոչումը,- հայտնել են մշակույթի վարչությունում: Սեպտեմբերի 15,16 Ձմեռային թատրոնում Հայաստանի Ակադեմիական կապելլան կկատարի Վ. Մոցարտի «Ռեքվիեմը», հայտնում է Յուգա. ռու-ն:

14 Сентябрь 2006 - 12:27 AMT
14-16 сентября Дни культуры Армении будут проходить в городе Сочи Краснодарского края. Специально для этого события пригласили Государственную академическую хоровую капеллу Армении, во главе с художественным руководителем и главным дирижером, народным артистом СССР Оганесом Чекиджяном. Об этом сообщили в управлении культуры администрации Сочи.
“Хоровая капелла считается одним из лучших коллективов республики. Все произведения капелла исполняет в оригинале. В ее репертуаре разнообразные произведения Георга Генделя, Джоржа Гершвина, Карла Орфа, Арно Бабаджаняна, Эдгара Оганесяна, Оганеса Чекиджяна, а также классические произведения – Баха, Генделя, Моцарта, Бетховена, Россини, Шуберта, Сметана, Мендельсона, Гайдна, Верди, Чайковского и современную армянскую музыку. За свое высокое исполнительское мастерство капелла получила звание “Академическая”, – рассказали в управлении культуры. 15, 16 сентября в Зимнем театре Государственная Академическая капелла Армении будет исполнять произведение В. Моцарта “Реквием”, сообщает Юга.ру.