13 Մայիս 2015 - 09:05 AMT
Ռուսաստանի «Կինոտավր» 26-րդ բաց կինոփառատոնը տեղի կունենա Սոչիում հունիսի 7-17-ը: 2015-ին փառատոնի մրցութային ծրագրում ընգրկվել է 14 ֆիլմ, այդ թվում Աննա Մելիքյանի «Սիրո մասին» ֆիլմը: 2014-ին «Աստղը» ֆիլմի համար Մելիքյանը ստացավ փառատոնի մրցանակը որպես լավագույն ռեժիսոր:
Ներկայացված են նաև Անդրեյ Զայցևի «14+», Արտյոմ Տեմնիկովի No comment, Ալեքսեյ Ֆեդորչենկոյի «Հեղափոխության հրեշտակները», Դենիս Ռոդիմինի «Հյուրը», Ալեքսանդր Կոտտի «Ինսայթը», «Վիկտոր Դեմենտի «Գտածոն», Իլյա Չիժիկովի և Անտոն Չիժիկովի «Տղան մեր գերեզմանոցից», Նատալյա Կուդրյաշովայի «Հերոս պիոներները», Ելենա Խազանովայի «Պետրուշկայի սինդրոմը», Իվան Վիրիպաևի «Փրկությունը», Վասիլի Սիգարյովի «Օզ երկիրը», և այլ ֆիլմեր:
Փառատոնի ժյուրին այս տարի գլխավորում է Ալեքսեյ Ուչիտելը: Հիմնական մրցույթի ժյուրիի անդամներն են Յուրի Կլիմենկոն, Նիկոլայ Կուլիկովը, Նատալյա Մոկրիցկայան, Ալեքսեյ Ռյազանցևը, Անդրեյ Սմոլյակովը, Օլեսյա Սուդզիլովսկայան և կինոքննադատ Պյոտր Շեպոտիննիկը:
«Կինոտավր. Կարճ մետր» մրցույթի ժյուրին գլխավորում է Իգոր Տոլստունովը: Անդամներն են` կինոքննադատ և պրոդյուսեր Իվան Կուդրյավցևը, ռեժիսոր Իվան Ի. Տվերդովսկին, դերասանուհի Ագնիա Կուզնեցովան:
Փառատոնը կբացի Ստանիսլավ Գովորուխինի «Հիասքանչ դարաշրջանի ավարտը» ֆիլմը, փակմանը կցուցադրվի Օլեգ Ասսադուլինի «Կանաչ կառքը» (որոշ դրվագներ նկարահանվել են 2014-ի «Կինոտավրում»): Տեղի կունենան Պյոտր Բուսլովի «Հայրենիք», Բակուր Բակուրաձեի «Եղբայր Դեյանը» և Ռեզո Գաբրիաձեի և Տիմուր Բեկմամբետովի «Վերացնել ընկերների շարքից» սարսափ-ֆիլմի հատուկ ցուցադրությունները:
Աննա Մելիքյանը խոստումնալից երիտասարդ ռեժիսոր է: Ամերիկյան Variety ամսագիրը նրան ընդգրկել է աշխարհի ամենահեռանկարային ռեժիսորների տասնյակում: Կուրսայիններից հետո նրա առաջին լիամետրաժ ֆիլմի՝ «Մարսի»պրեմիերան տեղի ունեցավ 2004թ. Բեռլինի կինոփառատոնում, իսկ երկրորդը՝«Ջրահարսը» 2008-ին Օսկարի էր հավակնում Ռուսաստանից:
Ռուսաստանի «Կինոտավր» 25-րդ բաց փառատոնում Մելիքյանն արժանացել է լավագույն ռեժիսուրայի համար մրցանակին «Աստղ» ֆիլմի համար: Աննա Մելիքյանի ներկայացրած մյուս ֆիլմը` «Սիրո մասին-2», կարճամետրաժների մրցութային ծրագրում դիպլոմի է արժանցել: «Աստղը» ֆիլմը երկար ժամանակ հույժ գաղտնի էր պահվում: Կինոնկարի գլխավոր հերոսները երեքն են՝ տասնհինգամյա ներփակված Կոստյան, որը հարուստ ընտանիքից է, նրա խորթ մայրը՝ Ռիտան, և ոչ այնքան տաղանդավոր սկսնակ դերասանուհի Մաշան:
Ընդ որում, սցենարը գրվել է մի քանի տարի շարունակ և բազմաթիվ անձնական դիտարկումների արդյունք է: «Երբ ես գրում եմ, ոչինչ չեմ հնարում: Ամեն ինչ ստացվում է ինչ-որ տեղ ծածուկ նայած, լսածից, դրա համար ֆիլմի հերոսները նախատիպեր ունեն: Ոորոշ կերպարներ ինչ-որ մեկին կարող են շատ ծանոթ լինել: Բայց ֆիլմում ամեն ինչ՝ թե՛ իրադրությունները, թե՛ մարդիկ, հազարավոր մանրուքներից ու բնավորություններից են կառուցված»,- բացատրել է ռեժիսորը:

26-й Открытый Российский кинофестиваль «Кинотавр» состоится в Сочи с 7 по 17 июня. В 2015 году в конкурсной программе фестиваля участвует 14 картин, среди которых фильм «Про Любовь» Анны Меликян. За фильм «Звезда» в 2014-м году Меликян уже получала приз за лучшую режиссуру на фестивале «Кинотавр».
Среди других представленных картин – «14+» Андрея Зайцева, «No comment» Артема Темникова, «Ангелы революции» Алексея Федорченко, «Гость» Дениса Родимина, «Инсайт» Александра Котта, «Находка» Виктора Демента, «Парень с нашего кладбища» Ильи Чижикова и Антона Чижикова, «Пионеры-герои» Натальи Кудряшовой, «Синдром Петрушки» Елены Хазановой, «Спасение» Ивана Вырыпаева, «Страна Оз» Василия Сигарева, «Тряпичный союз» Михаила Местецкого и «Чайки» Эллы Манжеевой.
Жюри фестиваля в этом году возглавил режиссер Алексей Учитель. Членами жюри основного конкурса стали Юрий Клименко, Николай Куликов, Наталья Мокрицкая, Алексей Рязанцев, Андрей Смоляков, Олеся Судзиловская и кинокритик Петр Шепотинник.
Жюри конкурса «Кинотавр. Короткий метр» возглавил Игорь Толстунов. Членами жюри конкурса «Кинотавр. Короткий метр» стали кинокритик и продюсер Иван Кудрявцев, режиссер Иван И. Твердовский, актриса Агния Кузнецова.
Фестиваль откроется показом фильма Станислава Говорухина «Конец прекрасной эпохи», на закрытии будет демонстрироваться картина Олега Асадулина «Зеленая карета» (некоторые сцены из которой были сняты на Кинотавре в 2014 году). Кроме того, состоятся специальные показа фильмов «Родина» Петра Буслова, «Брат Дэян» Бакура Бакурадзе и хоррора «Убрать из друзей» Резо Габриадзе и Тимура Бекмамбетова.
Анна Гагиковна Меликян – российский кинорежиссёр, сценарист и продюсер. Родилась 8 февраля 1976 года в Баку, выросла в Ереване, в возрасте 17 лет переехала в Москву. Меликян, выпускница ВГИК и ученица Сергея Соловьева, получила известность благодаря короткометражным фильмам «До востребования», «Контрабас», «Andante» и «Полетели». В 1999 в качестве курсовой работы был снят фильм «Полетели» с Нелли Уваровой в главной роли. Снятый в 2000 году короткометражный фильм «До востребования» куплен музеями кино Рима и Мельбурна. Первым полнометражным фильмом стал «Марс», премьера которого состоялась в 2004 году на Берлинском кинофестивале. Второй полнометражный фильм «Русалка» получил приз за лучшую режиссуру на фестивале в Санденсе и в 2008-м году был номинантом от России на Оскар.
«Кинотавр» – открытый российский кинофестиваль, который проводится в Сочи с 1989 года. Организаторами фестиваля являлись Марк Рудинштейн и Олег Янковский. До 2011 года в конкурсе полнометражного кино могли принять участие только российские фильмы. С 2011 года географические рамки сняты и на конкурс может быть подан любой фильм на русском языке.