16 Սեպտեմբեր 2006 - 11:24 AMT
Հայկական «Կիլիկիա» առագաստանավը` XIII դարի առեւտրական նավի կրկնօրինակը, Երեւան կժամանի սեպտեմբերի 16-ին: Այդ մասին հայտնել են ծովային հետազոտությունների «Այաս» ակումբում` առագաստանավի շուրջերկրյա ճանապարհորդության նախաձեռնող կազմակերպությունում: Առագաստանավը կտեղադրվի Երեւանի կենտրոնական հրապարակում` Սեպտեմբերի 21-ին նշվող Հայաստանի անկախության 15-րդ տարեդարձի տոնման օրերին համընդհանուր դիտման համար: Հաջորդ տարվա գարնանը առագաստանավաը խարիսխ կգցի Սեւանա լճում, հետագայում ծրագրվում է այն դարձնել թանգարան:
«Կիլիկիա» առագաստանավը, որ հետազոտություններ է կատարել միջնադարյան առեւտրական երթուղիներով, անցնելով Սեւ, Միջերկրական, Հյուսիսային եւ Բալթիկ ծովերով, ինչպես նաեւ Ատլանտյան օվկիանոսով, հասել է վրացական Բաթումի նավահանգիստ սեպտեմբերի առաջին օրերին: Ինչից հետո առագաստանավը ցամաքով տեղափոխվել է Հայաստանի մայրաքաղաք:
Ծովագնացության ընթացքում Կիլիկիան առաջին անգամ վերջին 800 տարվա մեջ կրկնել է կիլիկյան առեւտրականների երթուղին, ովքեր 13-րդ դարում սերտ կապեր են ունեցել եվրոպական նավահանգիստ-քաղաքների հետ: Երկու տարվա ընթացքում առագաստանավն անցել է 15 հզ. ծովային մղոն եւ եղել է եվրոպական 26 երկրների եւ Միջերկրյածովյան ծոցի 63 նավահանգիստներում, դարձել է բարու եւ խաղաղության խորհրդանիշը, հայտնում է «Նովոստի-Առմենիան»:

16 Сентябрь 2006 - 11:24 AMT
Армянский парусник «Киликия» – копия торгового корабля XIII века, прибудет в Ереван 16 сентября. Об этом сообщили в Клубе морских исследований «Айас», являющемся инициатором кругосветного путешествия парусника. Парусник будет выставлен на центральной площади Еревана для всеобщего обозрения в дни празднования 15-й годовщины независимости Республики Армения, которая отмечается 21 сентября. Весной следующего года парусник бросит якорь в озере Севан, в дальнейшем его планируется переоборудовать в музей.
Судно “Киликия”, совершившее экспедицию по средневековым торговым маршрутам, пройдя через Черное, Средиземное, Северное и Балтийское моря, а также Атлантический океан, достигло грузинского порта Батуми в первых числах сентября. Затем из Грузии парусник по суше будет доставлен в армянскую столицу.
В ходе плавания “Киликия” впервые за последние 800 лет повторила маршрут киликийских купцов, которые в 13-м веке поддерживали тесные торговые связи с европейскими портовыми городами. За два года парусник преодолел 15 тыс. морских миль и побывал в 63 портах в 26 странах Европы и бассейна Средиземноморья, стал символом добра и мира, которым издревле привержен армянский народ, сообщает “Новости-Армения”.